Jedną z propozycji tegorocznych ferii zimowych Filii Gryfińskiego Domu Kultury – Zagrody w Daleszewie była karnawałowa dyskoteka. W miniony weekend w sali widowiskowej lokalnego ośrodka kultury bawiła się młodzież Daleszewa, Radziszewa, Łubnicy.
Gmina Gryfino budynek po WKU przy ul. 9 Maja 5 miała zagospodarować, ale kilka miesięcy temu go sprzedała. Agencja Mienia Wojskowego wystąpiła o zwrot udzielonej bonifikaty, ponieważ obiekt został sprzedany przez gminę Gryfino na cele publiczne przed upływem umownego terminu. Gmina Gryfino musiała oddać Agencji Mienia Wojskowego prawie 83 tys. zł.
Znajdziemy tu protokoły sesji Rady Miejskiej W Gryfinie. Zobaczymy zarządzenia burmistrza. Poszukamy informacji o przetargach. Sporo informacji o funkcjonowaniu Rady Miejskiej w Gryfinie. Na Wrotach Gryfina – oficjalnej stronie gminy Gryfino - nie dowiemy się jednak co radni robią podczas obrad komisji. Te, owszem, są protokołowane. W BIP – Biulutynie Informacji Publicznej o tym jednak cisza…
Krótka informacja była analizowana na sesji. Radny Zenon Trzepacz oburzony pytał burmistrza co ma zrobić z informacją sms-ową od sołtysa, który każe mu się z nim kontaktować tylko na piśmie. Arkadiusz Kostrzewa, sołtys Daleszewa oskarża radnego o niedotrzymywanie słowa przez radnego.
Trwają prace nad utworzeniem Pomorskiej Drogi Św. Jakuba, tzw. „Szlaku Jakubowego”. Kolejnym ich elementem są warsztaty dla osób zaangażowanych w funkcjonowanie Drogi, m.in. sołtysów, pracowników gmin, lokalnych organizacji turystycznych, przewodników itp.
Nawiązana kilka miesięcy temu współpraca pomiędzy filią Gryfińskiego Domu Kultury – świetlicą Zagroda w Daleszewie, a filią Chojeńskiego Centrum Kultury – świetlicą Po schodkach w Chojnie (teren byłego lotniska) jest z powodzeniem kontynuowana. Podczas tegorocznych ferii zimowych na zaproszenie gospodarza Zagrody Tadka Wasilewskiego gościli w Daleszewie animatorzy z Chojny: Iwona Hernik, Mirosława Karaczun i Piotr Bogusław wraz z grupą młodzieży. Jednym z punktów rewizyty były wspólne warsztaty w pracowni Tęcza. Poprowadziła je Karina Tyła – instruktor plastyki.
Warsztaty wikliniarskie są jedną z propozycji, jaką przygotowały świetlice w gminie Gryfino na czas trwających właśnie ferii zimowych. W tajniki wyplatania wikliny wprowadziły dzieci Danuta Świderek i Barbara Kłonowska. Mianowicie w Świetlicy Wiejskiej w Sobieradzu zorganizowały warsztaty wikliniarskie. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Bartkowa, Krzypnicy i Sobieradza.
W tegoroczne ferie Gryfiński Dom Kultury przygotował szczególną ofertę dla najmłodszych mieszkańców miasta i okolic. Dzieci mogą uczestniczyć w zróżnicowanych zajęciach teatralnych, wokalnych, plastycznych, turystycznych i tanecznych. Zajęcia prowadzą m.in. Eliza Hołubowska, Jolanta Romanowska, Maria Piznal, Małgorzata Ragan, Elżbieta Narzekalak, Kamila Gadomska, Janusz Janiszewski.
W czwartek w Pałacyku pod lwami odbył się pokaz efektów warsztatów teatralnych w pracowni teatralnej Teatru Uhuru prowadzonych przez instruktora Janusza Janiszewskiego. Na Scenie po lwami wystąpiły dzieci biorące udział w otwartych zajęciach teatralnych organizowanych podczas ferii zimowych. Wśród zaproszonych gości byli rodzice, dzieci z półkolonii zimowych i z innych pracowni oraz uczestnicy warsztatów bębniarskich. Dzieci przygotowały sceniczne interpretacje wierszy Jana Brzechwy „Kwoka” i „Samochwała” oraz teatralną inscenizację wiersza Brzechwy „Ryby, żaby i raki”.
Jak to się stało, że koło Platformy Obywatelskiej w Gryfinie zmieniło zdanie o budżecie przygotowanym przez burmistrza Gryfina Henryka Piłata? W grudniu było „przeciw”, a dziś „za”. Z tym, że to był nieco inny budżet i chyba też nieco inne Koło… Zapraszamy na wywiad z przewodniczącym koła PO.
Pierwszy tydzień ferii minął prawie jak mgnienie oka. Dziś właśnie skończyły się zajęcia plastyczne prowadzone przez Małgosię Ragan w Pałacyku pod lwami. Przez cały tydzień dzieciaki kleiły, modelowały, projektowały lampy i abażury. Lenka, która brała czynny udział w zajęciach uważa, że było bardzo fajnie, a Ewunia jest bardzo dumna z „oklejonej” przez siebie lampy. W codziennych zajęciach uczestniczyło od 25 do 28 dzieciaków. Efekty ich pracy już od jutra będzie można podziwiać w Pałacyku pod lwami. Podczas następnego tygodnia zajęcia będą prowadzone przez Wiesię Tyłę.
Spotkanie z dwoma autorami książki pod tytułem „Utracone dziedzictwo” odbyło się w środę wieczorem w nowej sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Dwaj dziennikarze „Kuriera Szczecińskiego” – Mirosław Winconek i Roman Ciepliński – opowiedzieli o swojej przygodzie z zabytkami Pomorza Zachodniego. Przez kilka lat jeździli po pomorskich wioskach w poszukiwaniu starych dworków, pałaców i zamków. Najczęściej znajdowali ich ruiny. „Utracone dziedzictwo” jest właśnie efektem ich podróży. Książka jest dużym reportażem, ale też solidnym dokumentem ukazującym aktualny stan zabytkowych obiektów, ich najnowsze losy, opowiada też o ich właścicielach
Nie udało się w grudniu, cały styczeń dyskutowano, groziło tym, że w gminie Gryfino budżet gminy na ten rok ustali z mocy prawa Regionalna Izba Obrachunkowa. Jednak w ostatniej chwili (dziś ustawowy ostatni dzień) gryfińscy radni uchwalili budżet. Opozycja była przeciw, a burmistrzowska koalicja - za. Dodatkowe cięcia w stosunku do poprzedniej wersji projektu budżetu burmistrza wyniosły ogółem 3,1 mln zł. Mniej będzie m.in. na edukację, sport i kulturę.
Gryfino jako jedna z nielicznych gmin w Polsce nie ma jeszcze budżetu. Trwa właśnie sesja Rady Miejskiej w Gryfinie, której głównym celem jest ustalenie planu finansowego na ten rok.
Przy Szkole Podstawowej w Radziszewie postawiono magazynek przeznaczony na przechowywanie sprzętu otrzymanego od firmy Nivea w ramach konkursu „Szkółek Piłkarskich – Nivea”. Ofiarodawcą jest radny Zenon Trzepacz, który osobiście nadzorował przebieg i postęp prac podczas montażu magazynku. Osób zaangażowanych w akcję było więcej. Ale są też osoby, które chcą specjalnie podziękować…