Odbywają się kolejne spotkania w sprawie budżetu gminy Gryfino na obecny rok. Rozmowy przeprowadzano też wczoraj, kolejne spotkanie jutro. Wczoraj odbyło się zebranie prezydium rady, przewodniczących klubów i przewodniczących komisji rady. Tym razem o szanse uchwalenia budżetu zapytaliśmy Pawła Nikitińskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Gryfinie. Rozmowa poniżej.
Rozpoczęły się warsztaty gry na bębnach afrykańskich w Pałacyku po lwami. Są jeszcze wolne miejsca i bębny! Zajęcia odbywają się codziennie w godz. 11.30-14. Warsztaty prowadzi szczeciński artysta Christo Krzysztof Radew. Celem spotkań jest relaksacja, nauka podstawowych rytmów i poznawanie elementów zachodnioafrykańskiej kultury. W pierwszym tygodniu ferii, od poniedziałku do piątku w dniach 28.01-1.02, zajęcia ma grupa dorosłych i seniorów. Za tydzień dzieci i młodzież.
Specjalistyczny ambulans diagnostyczny w celu badań na osteoporozę zostanie podstawiony 31 stycznia br. na pl. Barnima w Gryfinie. Badania rozpoczną się o godz. 14.30. Koszt sprawdzenia stanu zdrowia wynosi 30 zł. Akcję organizuje Pracownia Diagnostyki Masy Kostnej dla Dzieci i Dorosłych w Warszawie.
Tak uważają urzędnicy zajmujący się drogami. Po zamieszczeniu zdjęć i relacji internauty z Kołowa, urzędnik ze Starostwa odpowiedzialny za drogi powiatowe wybrał się na ich przegląd do Puszczy Bukowej. Dziś rano wyjechała tam także piaskarka. Urzędnicy zaprzeczają, jakoby nikt nie odbierał dyżurnego telefonu.
Ponad 400 opakowań kawy (od 80 g do 1 kg w 1 opakowaniu), 248 opakowań różnego rodzaju herbaty (czarnej, malinowej, miętowej, zielonej, czerwonej), 81 kg cukru, 280 litrów mleka, ok. 10 tys. butelek wody mineralnej, 48 kg biszkoptów z galaretką, 68 kg pierników nadziewanych, 78 kg ciastek kruchych, 52 kg cukierków czekoladowych, 60 kg cukierków owocowych, 3,1 tys. wafelków „Grzesiek, 15 tys. lizaków – takie zamówienie na powyższe artykuły spożywcze złożył Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.
Kolejny raz w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury wystawiono "ROZPRAWĘ, czyli makabryczno-erotyczny dzień z życia Sądu". W trakcie przedstawienia publiczność wielokrotnie nagradzała brawami aktorów Grupy Teatralnej "Gliptykos". Bilety na kolejne spektakle "Gliptykosa" - 9 i 10 marca - będą dostępne w CIT od wtorku 29 stycznia.
W całej gminie Gryfino trwa z okazji zimowych ferii cykl bezpłatnych warsztatów artystycznych: plastycznych, turystycznych, wokalnych, filmowych, teatralnych. Dzieci korzystają także z interesującej oferty Kina Gryf. Odbędzie się również spektakl teatralny "Piękna i bestia" w wykonaniu Teatru Art-Re z Krakowa. W świetlicach wiejskich przygotowano zajęcia tematyczne. W porównaniu z poprzednimi feriami oferta jest dużo bogatsza.
Otrzymujemy telefony od internautów o braku reakcji właścicieli dróg na ich stan. Najwięcej skarg jest na drogi powiatowe i gminne. Dotyczy to głównie mniejszych miejscowości, ale ludzie stamtąd też chcą wyjechać do pracy, a czasem po prostu po zakupy. Czytelnik z Kołowa przysłał nam dzisiejsze zdjęcia dróg powiatowych. Zapraszamy do fotogalerii i relacji.
W Polsce coraz łatwiej zmienić nazwisko. Coraz więcej ludzi z tego korzysta. Jakie nazwiska wybierają? Z danych bazy PESEL wynika, że w Polsce żyje wiele osób, które mogą pochwalić się zbieżnością swojego imienia i nazwiska ze znanymi postaciami historycznymi, bohaterami literackim, a nawet królami. Okazuje się, że w Polsce mamy np. 270 Henryków Sienkiewiczów i 128 Władysławów Jagiełło. Mamy też 15 Marii Konopnickich, a nawet 2 Kazimierzy Wielkich.
To może być jedna z najważniejszych sesji w Gryfinie w ostatnich miesiącach. Waży się budżet na ten rok. Zgodnie z prawem powinien być ostatecznie uchwalony do końca tego miesiąca. Projekt dotyczący budżetu nie został jednak w ogóle zgłoszony. Przewodniczący zapowiadał na ostatniej sesji poruszenie sprawy ulicy Czechosłowackiej. Ani słowa nie ma o tym w porządku obrad na 31 stycznia. Bywają sesje, o których więcej mówi to, czego nie będzie, niż to, co zaplanowano.
Lokalne Przedszkole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci działające przy świetlicy Zagroda w Daleszewie przygotowało z okazji Dni Babci i Dziadka okazjonalny występ. Maluchy zaprezentowały swoje talenty wokalno-recytatorskie przed licznie zebraną widownią i zaproszonymi gośćmi. Wśród nich byli m.in. Zygmunt Pyszkowski – prezes Zachodniopomorskiego TPD w Szczecinie, Arkadiusz Kostrzewa – sołtys Daleszewa, Zofia Błaszczyk – przewodnicząca koła gospodyń Europejki.
Były łzy i śmiech – takich chwil tak szybko się nie zapomina – tak obchodzono Dzień Babci i Dziadka w świetlicy wiejskiej w Wełtyniu. Program przygotowany na tę okoliczność był pełen zabaw, konkursów i niespodzianek. Poniżej relacja z tej wzruszającej imprezy.
Trwa długofalowy program rządowy na rzecz aktywizacji seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a przyznane na ten cel fundusze pozwalają na realizację wielu ciekawych projektów.
Interesującą lekcję literatury dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie przygotowała w czwartek, 24 stycznia br. Biblioteka Publiczna w Gryfinie. Tematem zajęć było życie i twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a wykładowcą Cecylia Judek z Książnicy Pomorskiej. Wykład urozmaicony pokazem slajdów wzbudził u słuchaczy duże zainteresowanie przede wszystkim ze względu na nieprzeciętne zdolności krasomówcze pani Cecylii wsparte jej ogromną wiedzą. Także i sam temat okazał się niezwykle interesujący. Życie Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej było bujne, pełne niespodziewanych zwrotów sytuacji i nietuzinkowych wydarzeń. Jej bogaty dorobek twórczy do dziś dnia przyciąga rzesze czytelników i absorbuje badaczy literatury.
Synoptycy informują, że weekend będzie mroźny. Nie bagatelizujmy tych prognoz, bo jak pokazują policyjne statystyki, tylko od początku tego roku zmarło ponad 30 osób. Pamiętajmy o osobach starszych, szczególnie narażonych na wychłodzenie oraz osobach bezdomnych, które pomimo licznych apeli służb porządkowych, nadal spotykają się w nieogrzewanych altanach, piwnicach i pustostanach. Dziś uczniowie poszli ostatni raz przed feriami zimowymi do szkoły.