Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 05:38
Reklama
Reklama

Warsztaty – by ożywić Szlak Jakubowy

Trwają prace nad utworzeniem Pomorskiej Drogi Św. Jakuba, tzw. „Szlaku Jakubowego”. Kolejnym ich elementem są warsztaty dla osób zaangażowanych w funkcjonowanie Drogi, m.in. sołtysów, pracowników gmin, lokalnych organizacji turystycznych, przewodników itp.
Celem warsztatów jest podniesienie świadomości na temat idei i zasad funkcjonowania szlaków - Dróg Świętego Jakuba w Europie (w wymiarze religijnym i turystycznym) oraz związanych z tym korzyści dla regionu i lokalnych podmiotów, a także aktywizacja w zakresie kreowania nowych produktów turystycznych wokół Szlaku, np. rozwoju oferty kulinarnej, rzemiosła, bazy noclegowej, w tym agroturystyki, uczestniczenia w wydarzeniach związanych ze Szlakiem (Jarmark Jakubowy, Europejskie Dni Dziedzictwa itp.).
 
ZART poprowadzi
Warsztaty na zlecenie Województwa Zachodniopomorskiego przeprowadzi Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki ZART Sp. z o.o. (koszt realizacji 19.500 zł). Odbędą się one do końca lutego 2013 r., w pięciu miejscowościach: Koszalinie, Kołobrzegu, Trzebiatowie, Świnoujściu i Szczecinie. W każdym z nich weźmie udział ok. 30 osób – udział jest bezpłatny.
 
Kto uczestnikiem
Zaproszenie adresowane jest do osób aktywnie uczestniczących w kształtowaniu turystycznej oferty regionu, mających wpływ na rozwój i promocję produktów turystycznych Pomorza Zachodniego, świadczących usługi m.in noclegowe, gastronomiczne i inne. Warsztaty to także doskonała propozycja dla organizacji działających w obszarze integracji społecznej oraz biorących czynny udział w życiu kulturalnym i religijnym województwa. Zapraszamy wszystkich stawiających na rozwój własny i rozwój prowadzonej działalności.
 
Co na warsztatach
Podczas warsztatów omówiona zostanie m.in. idea i zasady funkcjonowania Dróg Jakubowych w Europie, motywy pielgrzymowania, korzyści wynikające z położenia na Szlaku, istniejące walory regionu i ich adaptacja dla potrzeb turysty-pielgrzyma.
Harmonogram warsztatów:
Kołobrzeg - 1 lutego 2013, w godzinach 10-15,
Koszalin - 2 lutego 2013, w godzinach 10-15,
Szczecin - 15 lutego 2013, w godzinach 10-15,
Świnoujście - 16 lutego 2013, w godzinach 10-15,
Koszalin - 22 lutego 2013, w godzinach 10-15,
Trzebiatów - 23 lutego 2013, w godzinach 10-15,
W każdym ze spotkań warsztatowych powinno uczestniczyć nie więcej jak 30 osób reprezentujących różne obszary aktywności z poszczególnych, sąsiadujących ze sobą odcinków Szlaku. Spełnienie tego warunku pomoże w osiągnięciu założonych celów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zakwalifikowania na warsztaty osób, które w możliwie największym stopniu spełnią ww. kryteria. O zakwalifikowaniu oraz o szczegółach warsztatów uczestnicy zostaną powiadomieni drogą mailową bądź telefoniczną.
 
Jak się zgłosić
 
Kolejna edycja warsztatów przewidziana jest na marzec oraz kwiecień i odbędzie się w miejscowościach: Bialogard, Polanów, Szczecin, Sławno, Stepnica, Kamień Pomorski.
 
Celem warsztatów
Dzięki warsztatom przedstawiciele różnych środowisk będą mieli okazję spojrzeć na Drogę Św. Jakuba z różnych perspektyw i dzięki temu poznają korzyści płynące z położenia na Europejskim Szlaku Kulturowym, które mogą czerpać właściwie wszystkie środowiska. Warsztaty powinny stać się także impulsem do pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na realizację nowych, własnych inicjatyw, zarówno „miękkich”, jak również inwestycyjnych, tak jak ma to miejsce w krajach w których Szlak już został zrekonstruowany. W samej tylko Hiszpanii w oparciu o Drogi Jakubowe zrealizowano ponad 650 projektów związanych z ochroną i odnowieniem zabytków, aktywizacją społeczną, zawodową i gospodarczą, integracją, promocją itp. Wielokrotnie różnego rodzaju podmioty z Europy Zachodniej poszukują partnerów, także z Polski, do realizacji wspólnych projektów w oparciu o ten najstarszy szlak kulturowy.
 
Szerszy projekt europejski
Województwo Zachodniopomorskie jest partnerem w Projekcie RECReate – Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga Św. Jakuba, realizowanego w latach 2011 – 2013 w ramach Programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk.
W 2011 r. została przeprowadzona inwentaryzacja obiektów sakralnych i kulturowych, bazy noclegowej i wydarzeń obejmujących swoim zasięgiem część zachodniopomorską Szlaku. W 2012 r. został wykonany projekt techniczny, dobiegają końca prace związane z uzyskaniem zgód na przebieg i oznakowanie Szlaku, a także trwają prace związane z przygotowaniem procedury przetargowej związanej z wyłonieniem wykonawcy na jego oznakowanie.
Więcej szczegółów projektu RECReate - Pomorska Droga Św. Jakuba - Program South Baltic - realizacja 2011–2013 pod linkiem: http://www.turystyka.wzp.pl/wtgp/turystyka/p-r-m-a-12798/projekt_-_europejski_szlak_kulturowy_-_droga_sw_jakuba.htm
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama