Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej uważa, że podczas uroczystości 11 listopada w Cedyni mogło dojść do znieważenia symbolu narodowego, jakim jest flaga. Biało-czerwoną, dużych rozmiarów flagą państwową - niczym pokrowcem albo parawanem - zastawiony został zniszczony balkon na jednej z kamieniczek przylegających do rynku w centrum miasteczka. Ów balkon jest w fatalnym stanie. Kilka dni temu odpadło z niego parę kolejnych elementów. Burmistrz Cedyni (gmina jest większościowym współwłaścicielem kamienicy zwanej "pekińczykiem") kilka miesięcy temu dostał decyzję od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nakazującą m.in. gminie "usunięcie nieprawidłowości i doprowadzenie budynku do odpowiedniego stanu technicznego i estetycznego wyglądu". Nie podjęto jednak poważniejszych prac, a fasada kamienicy nadal zdaje się być dużym zagrożeniem dla przechodniów.
W piątek (08.11.2013) w godzinach między 15 a 19 w Osinowie Dolnym (gmina Cedynia) na pasażu handlowym koło warsztatu samochodowego ktoś uszkodził vana marki Renault Espace. – Pewna osoba zdewastowała mi samochód, prawdopodobnie przeciągając śrubokrętem lub gwoździem w jedną stronę po całej długości boku samochodu, a później jeszcze w drugą. Samochód stał koło magazynu grupy remontowej. Kto widział lub słyszał o tym wandalizmie, proszę o kontakt. Po ujęciu sprawcy obiecuję wysoką nagrodę - mówi Janusz Kruszyński z Cedyni.
Na długi weekend ceny paliw na szczęście nie wzrosły. Prześledziliśmy stacje paliw na trasie Gryfino-Cedynia. Póki co najtańsze paliwo 95-oktanowe jest na stacji Setpol pod Chojną. Natomiast ropa najtańsza jest w Cedyni. Za benzynę 98 najmniej zapłacimy na stacjach Muszkieterowie w Gryfinie i Bliska w Widuchowej (5,55). Gaz najtańszy jest na stacjach Bliska w Widuchowej i HL w Gryfinie. Poniżej porównywarka cen.
Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego to tytuł projektu w wyniku realizacji którego powstał portal internetowy www.pomorskikrajobrazrzeczny.pl. Powstał on we współpracy z Tourismusverband Vorpommern e.V. z Greifswaldu. Portal posiada narzędzie do wyznaczania na mapie (1:25000) własnych szlaków i map turystycznych wraz z możliwością pobrania znaczników GPS. Można w ten sposób opisać rajd lub spływ kajakowy wraz z atrakcjami znajdującymi się na trasie. Jak zapowiedzieli pracownicy Biura Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego, wszystkie nowe szlaki - wraz z opisami - chętnie będą umieszczane na mapie oficjalnej.
Uroczyście przebiegała dzisiejsza sesja Rady Powiatu w Gryfinie. Przyczyny ku temu były dwie: zbliżające się Święto Odzyskania Niepodległości oraz rozdanie Bocianów – nagród starosty za promocję powiatu gryfińskiego. Uroczystość rozpoczął wykład Waldemara Urbaniaka o kształtowaniu się świadomości historycznej mieszkańców Pomorza Zachodniego. Kolejną część poprowadził Julian Dalidowicz, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie.
Jako najlepszą „Inicjatywę społeczną” do Bociana - nagrody starosty - jury uznało Cedyńskie Stowarzyszenie „Wrzosowe Wzgórza”.
Ojciec i córka - Dorota Bogdanowicz i Zbigniew Bogdanowicz zdobyli Bociana - nagrodę starosty gryfińskiego za promocję powiatu w kategorii "Kultura".
I to dwie. Wczoraj pisaliśmy o skradzionych piłach w podgryfińskiej wsi, a dziś informujemy o kolejnej kradzieży, tym razem w Czachowie (gmina Cedynia). Te ostatnie piły są jeszcze do odzyskania. Kolejną złą sławę zyskali złodzieje w Baniach. Wszystko to w raporcie policji, który zamieszczamy poniżej.
Woda w Piasku (gmina Cedynia) jest już w pełni zdatna do picia. Dziś Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie poinformował, że woda z wodociągu w miejscowości Piasek , w związku z wyeliminowaniem z wody bakterii grupy coli, spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i nadaje się do spożycia przez ludzi. Administratorem ujęcia w m. Piasek są Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o. o. w Goleniowie.
Wieczornicę poświęconą Julianowi Tuwimowi i jego twórczości zorganizował dziś Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. W świetlicy osiedlowej przybliżono biografię poety zilustrowana zdjęciami wyświetlanymi na slajdach. Wystąpiły dzieci ze szkół w Cedyni i Piasku, recytując wiersze Tuwima. Śpiewali Andrzej Mikołajczyk, Milena Kapuścińska i Milena Kroczak oraz chór Czciborzanie. Dowcipy Tuwima tzw. szmoncesy opowiadał Ryszard Matecki. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.
W 4 kategoriach po trzech kandydatów wyłoniła niedawno kapituła do nominacji Bociana – nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu. Kandydatury do nagrody zgłosiły organizacje i instytucje z powiatu gryfińskiego. W kapitule zasiedli przedstawiciele starostwa, rady powiatu oraz mediów. Kto zostanie laureatem tego dowiemy się już w czwartek, 7 listopada, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Gryfinie. Tym razem podajemy uzasadnienia, jakie wpłynęły od wnioskodawców w kategorii „Inicjatywa Społeczna”.
Prezentujemy kandydatów zgłoszonych z powiatu gryfińskiego do Bociana – nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu. W kategorii „Kultura” był to zespół Kalimera oraz Dorota i Zbigniew Bogdanowicz, Tadek Wasilewski, Paweł Wróbel i Zespół EGO Vu. Z ponad 20 wszytkich zgłoszeń do nagrody starosty jury nominowało Pawła Wróbla, Dorotę Bogdanowicz i jej tatę oraz EGO VU. Kto zostanie laureatem w kategorii „Kultura”? Tego dowiemy się już w czwartek, 7 listopada, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Gryfinie. Dziś podajemy uzasadnienia, jakie wpłynęły od wnioskodawców.
W Piasku (gmina Cedynia) woda w kranach nie ma już paciorkowców kałowych. Jednak w ostatnim badaniu pobranych próbek w dalszym ciągu występują bakterie z grupy coli. To oznacza, że woda taka nadaje się do spożywania, ale koniecznie po przegotowaniu. Nadal nie wiadomo co spowodowało skażenie wody.
W niedzielę rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Bronisław Komorowski w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Zmarł 28 października, miał 86 lat. Właśnie 3 listopada 2013 r. odbędzie się pogrzeb byłego premiera. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a pogrzeb będzie miał charakter państwowy. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej, twórcą nowego państwa i demokratycznej społeczności.
Od 8 listopada tymczasowo wróciły kontrole na granicach Polski z Niemcami ale też z Czechami, Słowacją i Litwą. U nas Straż Graniczna do 23 listopada będzie sprawdzać przyjeżdżających do naszego kraju. Przez całą dobę będą kontrolować przejścia m.in. w Gryfinie, Krajniku Dolnym, Kołbaskowie, Rosówku i Lubieszynie. Będą też pojawiać się na przystaniach w Gozdowicach, Widuchowej i nabrzeżu w Gryfinie. Funkcjonariusze będą sprawdzać nie tylko samochody, ale także pieszych.