Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:41
Reklama
Reklama

Bocian 2013 w kategorii Inicjatywa

W 4 kategoriach po trzech kandydatów wyłoniła niedawno kapituła do nominacji Bociana – nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu. Kandydatury do nagrody zgłosiły organizacje i instytucje z powiatu gryfińskiego. W kapitule zasiedli przedstawiciele starostwa, rady powiatu oraz mediów. Kto zostanie laureatem tego dowiemy się już w czwartek, 7 listopada, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Gryfinie. Tym razem podajemy uzasadnienia, jakie wpłynęły od wnioskodawców w kategorii „Inicjatywa Społeczna”.
Bocian 2013 w kategorii Inicjatywa
Za najlepszą „Inicjatywę społeczną” nominowano: Stowarzyszenie „Republika Międzyodrza”, Stowarzyszenie „Wrzosowe Wzgórza”, Szkolny Klub Rowerowy przy Zespole Szkół w Widuchowej. Pozostali kandydaci do nagrody w tej kategorii to: Ewa Chludzińska-Lewczuk, sołtys Lisiego Pola Maciej Lisiecki, Stowarzyszenie Amazonek „Ewa”, Stowarzyszenie „Jestem i Pomagam” oraz 20Coolbike – piknik i maraton rowerowy.
 
Kategoria „Inicjatywa społeczna”
Stowarzyszenie Amazonek „Ewa" w Gryfinie - to prężnie działająca grupa skupiająca kobiety dotknięte chorobą nowotworową. Stowarzyszenie działa od 2009 roku. Działania stowarzyszenia obejmują zarówno tworzenie grupy wsparcia dla chorych jak i szerzenie informacji o profilaktyce związanej z chorobami nowotworowymi, informacji dotyczących nowych form leczenia, propagowaniu zdrowego trybu życia.
Inicjatywy stowarzyszenia obejmowały m.in. warsztaty - akcję zdrowotną dla kobiet w Przychodni „Intermed" ( 2.05 2013 r.), na których można było wykonać badanie usg piersi, badanie mammograficzne, zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi. Na spotkaniu można było zasięgnąć porady chirurga onkologa. Podczas spotkania istniała możliwość zapoznania się z metodami samobadania piersi na specjalnych fantomach. Akcja obejmowała zarówno obszar gminy Gryfino jak i sąsiednie gminy. W ramach współpracy z PKS Szczecin zorganizowano darmowe przejazdy kobiet chcących wziąć udział w warsztatach i badaniach.
Stałym działaniem stowarzyszenia jest organizowanie spotkań informacyjnych wraz z brafittingiem- profesjonalnym doborem biustonosza. Poprzez ciekawe formy spotkań, panie przekonują do zwrócenia uwagi na właściwy dobór bielizny, która ma znaczący wpływ na właściwą postawę, choroby kręgosłupa oraz choroby gruczołu piersiowego. W ramach współpracy nawiązano kontakty z niemieckim stowarzyszeniem z miasta Schwedt („Frauenselbsthilfe nach Krebs e. V.") dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz wymieniając cenne informacje. Stowarzyszenie raz w roku w miesiącu wrześniu organizuje „Marsz Życia". Jest to swoista forma manifestacji dotyczącej walki z chorobami nowotworowymi, propagujący profilaktykę zdrowotną oraz ukazującej społeczeństwu, że „rak to nie wyrok" a wcześnie zdiagnozowany nowotwór to szansa na całkowite wyleczenie.
Charakter działalności:
W roku 2013 do Marszu Różowej Wstążki dołączył I Marsz Niebieskiej Wstążki propagujący badania w kierunku diagnostyki nowotworu raka prostaty. W roku 2013 zorganizowano spotkanie z prof. Janem Lubińskim, lekarzem o światowej renomie, który ma wybitne wyniki badań dotyczące profilaktyki oraz leczenia nowotworu piersi. W ramach działalności stowarzyszenie organizuje spotkania w Klubie Nauczyciela oraz dyżury w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Członkinie stowarzyszenia organizują m.in. gimnastykę rehabilitacyjną, spotkania integracyjne. Oprócz działań informacyjnych, działań profilaktycznych, stowarzyszenie wspiera osoby (i ich rodziny) dotknięte chorobami nowotworowymi. Pomocna dłoń, ciepłe słowo wsparcia oraz dzielenie się wspólnymi doświadczeniami często pełni rolę terapeutyczną.
 
Stowarzyszenie „Jestem I Pomagam" zostało powołane do życia 19 listopada 2011 roku. Wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego - dokonano dnia 28.08. 2012. Głównym inicjatorem założenia Stowarzyszenia była Ewa Chludzińska - Lewczuk.
Stowarzyszenie pracę swoją rozpoczęło od przywożenia odzieży z Niemiec aby dostarczyć ją rodzinom ubogim z wiosek naszej gminy. Następnie zorganizowano paczki żywnościowe a także paczki świąteczne zakupione z własnych środków. Systematycznie też udzielane są korepetycje dla dzieci i młodzieży z różnych szkół. Korepetycji udzielają studenci wolontariusze Stowarzyszenia. Studentka Paulina, wolontariuszka ze Szczecina każdego roku przygotowuje dwie osoby z Gryfina do matury (z zakresu matematyki). Z inicjatywy Stowarzyszenia zebrano od Honorowych Dawców aż 10 litrów krwi i płytek. Dla dzieci chorych na białaczkę. Oczywiście przy współpracy „Kropelki" z Dolnej Odry oraz Jednostki Wojskowej ze Stargardu Szczecińskiego.
Stowarzyszenie „Jestem i Pomagam" dyżuruje raz w tygodniu, ale ludziom pomaga cały czas. W czasie dyżuru może zgłosić się każdy potrzebujący pomocy. Nie odmawiają nikomu. Między innymi pomagają też pogorzelcom i osobom uzależnionym od nałogów. Każdego roku wolontariusze ze Stowarzyszenia za darmo rozliczają PIT-y, a 1 % przekazują zgłoszonemu choremu dziecku.
Kolejna działalność Stowarzyszenia to opieka szeroko pojęta nad dziećmi niepełnosprawnymi. Już dwa razy organizowali Dzień Integracji, gdzie wspólnie z PCPR-em przygotowują spotkanie pod tytułem „TACY SAMI". Na takie spotkania przychodzą tłumy - wspólnie bawiąc się jednocześnie korzystają też z darmowego poczęstunku. Stowarzyszenie „Jestem i Pomagam" działa prężnie i z radością, nie oczekując nic w zamian. Pomagają ot tak po prostu na co dzień od serca różnym ludziom w różnych sprawach dotyczących życia codziennego. W dzisiejszych czasach wszechobecnej obojętności - tacy ludzie to skarb! I na pewno zasługują na szczególną uwagę i na nagrodę.
 
Stowarzyszenie Republika Międzyodrza - członkowie stowarzyszenia zaangażowani są w organizację Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij" od początku jego powstania, czyli od 7 lat. Prezes Stowarzyszenia Republika Międzyodrza jest jego pomysłodawcą. Na koncie stowarzyszenia znajdują się liczne przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-turystycznym, takie jak: kajakowe rajdy na orientację Hydrozagadka w Szuwarach, cykl spotkań „Krajobraz bez granic", Gryfiński Festiwal Rowerowy Jazzbike, Gryfińskie Rajdy Rowerowe, a także wiele innych inicjatyw społecznych i lokalnych. Stowarzyszenie utworzyło szlak kajakowy na Tywie oraz pracuje nad poprawą infrastruktury rowerowej w Gryfinie. Stowarzyszenie ma na swoim koncie również działalność wydawniczą. Najważniejsze przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie w sezonie 2012/2013: 6-7października 2012r.- członkowie stowarzyszenia rozpoczęli przeprowadzanie intensywnych prac czyszczenia rzeki Tywy ze zwalonych drzew i krzaków zalegających w korycie. Prace odbywały się w ramach projektu zmierzającego do utworzenia szklaku turystycznego na odcinku około 5 km pomiędzy pozostałościami po starym młynie w Borzymku a młynem w Osuchu. 21.02-03.03.2013r.- 7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij"- siódma edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży potrwała tradycyjnie 11 dni. Obecnie jest to największe forum podróżnicze w Polsce. W tym czasie, w czterech miejscach w Gryfinie, a także w kilku miejscowościach w regionie (także po stronie niemieckiej) prezentowało się ponad 120 gości. Na włóczykijowych scenach przecinały się szlaki reportażystów, alpinistów, etnografów, miłośników sportów ekstremalnych, podróżujących filmowców, regionalistów, autostopowiczów i innych. Oprócz prezentacji „podróżniczych" w programie pojawiło się kilkadziesiąt filmów i około 10 koncertów z muzyką alternatywną. Podczas imprezy zorganizowano liczne wycieczki po regionie, a także zaliczany do Pucharu Polski, ekstremalny rajd na orientację „Włóczykij Trip Extreme" (pieszy dystans: 50 i 100 km). Nowościami tegorocznej edycji był odbywający się równolegle w kilku szkołach „Mały Włóczykij" adresowany dla dzieci, a także regionalne minitargi poświęcone Pomorzu Zachodniemu.
27 kwietnia 2013- rozpoczęcie Gryfińskich Rajdów Rowerowych
15-16 czerwca 2013r.- "Wodny PRL" -5. Hydrozagadka w Szuwarach- cykliczny rajd kajakowy na orientację Włóczykija, który po raz pierwszy zorganizowany został w 2009 roku. W tym roku połączony został z organizacją Gryfińskiego Festiwalu Rowerowego "JAZZBIKE", Gryfińskimi Rajdami Rowerowymi i skokami do wody - stawy przy Młynie w Osuchu. 16 czerwca 2013r. - inauguracja spływów kajakowych nowo powstałym szlakiem na Tywie na odcinku Borzymek-Osuch.
6-7 lipca 2013r.- siedmiokrotnie w tych dniach zorganizowano spływy kajakowe Tywą. W dzikie regiony rozlewisk pomiędzy Borzymkiem a Osuchem wybrało się łącznie ponad stu uczestników. Miłośnicy kajaków przyjechali aby poznać lokalną perełkę przyrodniczą nawet z Czaplinka, Kołobrzegu czy Łobza. Uczestnikami spływów byli również nasi zachodni sąsiedzi zza Odry. Pływali starsi i młodzi.
 
Cedyńskie Stowarzyszenie Wrzosowe Wzgórza - dla mieszkańców dużych ośrodków miejskich wypełnienie wolnego czasu nie stanowi większej trudności. Mogą na miejscu korzystać z oferty proponowanej przez instytucje kultury tj.: kina, teatry, muzea. Mogą przy wykorzystaniu infrastruktury sportowej uprawiać rekreacyjnie, bądź wyczynowo, róże dyscypliny sportowe.
W małych społecznościach wszystko jest w rękach aktywnych osób, i to oni realizują pionierskie i nowatorskie projekty ukierunkowane na kreowanie właściwych postaw i wzorów społecznych. Takim stowarzyszeniem jest Cedyńskie Stowarzyszenie Wrzosowe Wzgórza Stowarzyszenie. Zrzesza obecnie 55 członków i są to osoby w wieku od 40 do 85 lat. Działa na terenie powiatu gryfińskiego, w szczególności w gminach Cedynia i Mieszkowice. Jego motto to pomagać mądrze. Wspomagać, a nie wyręczać! Realizują działania, które uczą samodzielności, rozwijają postawę wzajemnej pomocniczości, kreatywności oraz odpowiedzialności za siebie i innych.
Stowarzyszenie prowadzi cykliczne projekty:
1. Poznaj swój region i kraj: odwiedzili: Gryfino, Binowo, Brzesko, Rejon Pamięci Narodowej, Wrzosowiska Cedyńskie, rezerwat w Bielinku, stadninę koni w Żelichowie.
Zwiedzili Wrocław z Panoramą Racławicką, Poznań, Kórnik, Toruń, Ciechocinek, Golub-Dobrzyń, Licheń, Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin, Trzęsacz, Kamień Pomorski, Karpacz, Szklarską Porębę, Krzeszów z piękną bazyliką - zabytek klasy „0", Szymbark, Gdańsk, Gdynię, Sopot, Przelewice, Barlinek, Pyrzyce.
Byli w Szczecinie na operze „Wesele Figara".
Od 01.09.2012 do 31.08.2013 odwiedzili Gorzów Wielkopolski, Witnicę Gorzowską (prywatne Muzeum Oręża Polskiego, prowadzone przez pana Chmielewskiego, który był pierwszym dowódcą Strażnicy w Cedyni), uczestniczyli przy pieczeniu chleba w „Zagrodzie Młyńskiej" w Bogdańcu, gdzie spotkali znaną podróżniczkę Elżbietę Dzikowską, której przedstawili walory powiatu gryfińskiego. Następna wyprawa to Świebodzin, Paradyż oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony (potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim).
2. Poznaj kraj sąsiada
Zwiedzili: Wilno - Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, zabytkowe kościoły i pałace, spełniając marzenia repatriantów, Troki i Kowno. Pragę - zabytki, śpiewające fontanny, przejazd metrem. Lwów - Opera Lwowska, jedna z trzech najpiękniejszych na świecie, zabytki, Krzemieniec - dom rodzinny Juliusza Słowackiego, Ławra w Poczajowie, Olecko - miejsce urodzin króla Jana III Sobieskiego, Rugia i Stralsund - klify wapienne, półwysep Ankona (kolebka Słowian), Oceanarium, zwiedzanie miasta.
Od 01.09.2012 do 31.08.2013 zwiedzili Wiedeń - wzgórze Kahlenberg, Opera Narodowa, muzea kościoły, katedra św. Szczepana Męczennika, Pałace Cesarskie, Muzeum Bitwy pod Wagram, gdzie pozostawili wpisy w księdze pamiątkowej. Drezno - zabytki starówki dreźnieńskiej.
Wszystkie wyjazdy finansowane są ze środków własnych członków Stowarzyszenia z niewielką dopłatą ze składek członkowskich, tylko przy wyjazdach krajowych. Imprezy miejscowe są często sponsorowane przez grupę ludzi dobrej woli, którzy doceniają pracę Zarządu Stowarzyszenia w opiece i pomocy ludziom starszym, jakimi są w większości członkowie tego Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie zdobywa nowe doświadczenie i coraz lepiej realizuje swoje zadania statutowe, w tym celu przystępując do różnego rodzaju konkursów, by zdobyć środki finansowe.
 
Szkolny Klub Rowerowy to pomysł, który w czyn wprowadziła grupa nauczycieli z Zespołu Szkół w Widuchowej. Od trzech lat zaszczepiają swoją pasję uczniom organizując rajdy rowerowe, wymiany uczniowskie, akcje charytatywne i gry terenowe. Poprzez swoją działalność nakierowaną na integrację społeczną, zachęcanie mieszkańców do aktywności fizycznej oraz pomoc osobom dotkniętym chorobą poprzez organizację akcji charytatywnych. Szkolny Klub Rowerowy znacząco wpływa na promocję powiatu gryfińskiego na szczeblu regionalnym, wojewódzkim a także międzynarodowym. Trasy rowerowe Szkolnego Klubu Rowerowego przebiegają nie tylko na terenie powiatu gryfińskiego, ale również na terenach niemieckich gmin przygranicznych, stąd promocja powiatu osiąga zasięg międzynarodowy.
Opiekunami Szkolnego Klubu Rowerowego są: Marlena Błaż, Sylwia Pałasz Wróbel, Marta Rosińska, Katarzyna Smulska, Andrzej Stachura, Daniel Zwoliński, Piotr Rosiński, Dominik Smulski, Adrian Sobieralski, Paweł Wróbel.
Do znaczących wydarzeń promujących powiat gryfiński, wpisanych w działalność Szkolnego Klubu Rowerowego wpisać można m.in.:
-28 września 2013 r. - gra terenowa podczas „Święta Żurawi" w Marwicach. Uczestnicy rozwiązują zagadki przygotowane na wyznaczonej trasie gry. Zwycięzcą zostaje ten kto pokona trasę najszybciej i rozwiąże największą liczbę zagadek.
-22 września 2013 r. - III Familijny Piknik Rowerowy - podczas którego Klub dołączył do „peletonu nadziei dla Kuby" - akcji charytatywnej podczas której zbierano pieniądze dla 12-letniego Kuby z Radostowa chorego na raka.
-7 września 2013 r. - gra terenowa zorganizowana podczas dożynek gminnych. Uczestnicy rozwiązują zagadki przygotowane na wyznaczonej trasie gry. Zwycięzcą zostaje ten kto pokona trasę najszybciej i rozwiąże największą liczbę zagadek.
-lipiec 2013 r. - udział w III Maratonie Rowerowym COOLBIKE Przyjezierze Moryń,
-9 czerwca 2013 r. - udział w święcie cyklicznym w Szczecinie
-2 maja 2013 r. - organizacja „II Familijnego Pikniku Rowerowego w Krzywym Lesie"
-21 maja 2013 r. - organizacja rajdu rowerowego „Eksploracje Międzyodrza"
-25 maja 2013 r. - rowerowa akcja charytatywna „Jedziemy dla Pauliny", podczas której zbierano pieniądze na operację dla Pauliny Plaugo cierpiącej na rzadką chorobę Moyamoya.
-18 maja 2013 r. - organizacja rajdu wokół Jeziora Rynickiego.
-16 września 2012 r. - organizacja I Familijnego Pikniku Rowerowego.
-9 września 2012 r. - udział w II Grand Prix MTB amatorów w Międzyrzeczu.
 
Ewa Chludzińska-Lewczuk - jest wieloletnim, sprawdzonym i oddanym ludziom wolontariuszem oraz wielkim społecznikiem. Pracę jako wolontariuszka rozpoczęła już w 1988 r. Od tamtej pory działała na szerokim polu. Otrzymała nawet ogromne uznanie i podziękowanie oraz statuetkę „Najlepszej Wolontariuszki w Polsce” od pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy patronowali tej inicjatywie w Warszawie. Transmisja tej gali odbyła się 9.02. 2009 r. w programie II TVP.
Od 1.09.2012 r.- do 31.08.2013r. pani Ewa pracowała na rzecz ludzi ciężko chorych onkologicznie. Pomagała samotnym matkom, starszym ludziom opuszczonym przez rodziny, ludziom bezdomnym i uzależnionym od nałogów i nadal im pomaga.
Organizowała zbiórkę krwi dla ciężko chorych dzieci. Pomagała w zbiórce funduszy dla ciężko chorej Pauliny. Na rzecz tej pomocy odbył się wernisaż oraz koncert zespołu RAP. Ewa Chludzińska-Lewczuk pracuje na terenie całego powiatu a nawet i poza granicami naszego województwa, na przykład Poznań czy Ławy gdzie odwiedziła rodziny (na prośbę pani sołtys), zawożąc świąteczne prezenty, artykuły pierwszej potrzeby oraz odzież. Pani Ewa również pomaga pogorzelcom oraz organizuje systematycznie dla dzieci i ubogich rodzin zakup odzieży i paczek świątecznych. Jest zawsze otwarta i gotowa na każde wezwanie telefoniczne lub osobiste. Nie potrafi przejść obojętnie obok ludzkiego cierpienia. 19 listopada 2011r. pani Ewa powołuje do życia Stowarzyszenie Pomocy Ludziom pod nazwą „Jestem i Pomagam", którego zostaje prezesem. Stowarzyszenie jest to grupa oddanych wolontariuszy. Wspólnie działają prężnie, wnosząc wiele zmian na rzecz pomocy ludziom potrzebującym.
Na zaproszenie gazety „Nowe 7 Dni Gryfina" - jest w komisji i pomaga w zbiórce plastikowych nakrętek dla niepełnosprawnego Patryka - na jego rehabilitację w Ośrodku „Zabajka". Pani Ewa wydała także książkę pt. „Potłuczony Anioł", która opisuje działalność społeczną autorki i jej wielkie oddanie ludziom. Ewa Chludzińska-Lewczuk naprawdę zasługuje na miano wielkiego społecznika i powinna otrzymać nagrodę starosty gryfińskiego - „Bociana".
 
Maciej Lisiecki - urodzony w Szczecinie emocjonalnie od zawsze związany z Lisim Polem. W 1953 roku z kresów wschodnich przyjechała tu jego rodzina i zamieszkała pod lasem w bardzo urokliwym miejscu. Maciek pierwsze lata swojego życia spędził u babci w Lisim Polu, potem zamieszkał w Szczecinie. W 1999 roku powrócił pobudował dom i osiedlił się w Lisim Polu na stałe. Zawsze udzielał się społecznie. Znany jest z aktywności w społeczności wiejskiej. W 2011 roku wystartował w wyborach na sołtysa sołectwa Lisie Pole i wygrał je zdecydowanie. Za jego kadencji wiele pożytecznego dzieje się w sołectwie: remontowane są szatnie na boisku piłkarskim, powstało przejście pomiędzy dwoma ulicami, powstał nowy plac zabaw, remontowane są drogi, zakupiono wiatę przystankową na stacji, wyremontowano salę wiejską, rozpoczęto procedurę budowy remizy strażackiej. Maciej Lisiecki to organizator wielu imprez i festynów w sołectwie, zawsze stara się wypromować swoje sołectwo i gminę Chojna.
Maciej jest motocyklistą, znany w środowisku jako Lisek. Motocykle to jego pasa i sposób na życie. Zaangażowany jest w organizację imprez zlotów i spotkań motocyklistów. Założyciel i administrator internetowego forum motocyklowego moto - fanatyk.pl. Dzięki jego zaangażowaniu przeprowadzono w Chojnie szkolenie dla motocyklistów „Bezpieczne dwa kółka" zorganizowane i sfinansowane przez wojewodę zachodniopomorskiego. Od siedmiu lat Maciej jest organizatorem i koordynatorem akcji Moto-Mikołaje w powiecie gryfińskim. W 2012 roku motocykliści zebrali 6250 zł oraz dużą ilość odzieży i meble kuchenne. Obdarowano 20 rodzin paczkami rodzinnymi, rozdano: 65 paczek dziecięcych, 18 paczek odzieżowych oraz 7 paczek dla niemowląt.
 
Coolbike20 - Piknik Rowerowy i Wyścig Rowerowy - firma Megasport oraz ks. Marian Augustyn
Piknik rodzinny oraz Maraton Rowerowy Coolbike20 w tym roku zgromadził rekordową liczbę blisko 200 miłośników kolarstwa z całej Polski. Podczas imprezy odbył się również wyścig dla dzieci oraz piknik rodzinny, który zgromadził widzów nie tylko z regionu. Podczas wydarzenia koncertował między innymi Ryszard Rynkowski. Spore zainteresowanie spowodowało, że impreza była zdecydowanie najciekawszym sportowym wydarzeniem w powiecie gryfińskim.
Od 3 lat maraton stale się rozrasta, co doprowadziło do znacznego wzrostu popularności kolarstwa w naszym regionie. Warto zauważyć, że zawodnicy z powiatu gryfińskiemu zaczęli odnosić również sukcesy w innych ogólnopolskich maratonach, wielu z nich zaczynało swoją przygodę z kolarstwem górskim i MTB właśnie w Przyjezierzu.
Wyścig Coolbike20 odbywa się na terenie gminy Moryń od 3 lat. Z roku na rok wydarzenie cieszy się sporą popularnością. W tym roku liczba kolarzy osiągnęła blisko 200 osób.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama