Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 23:50
Reklama

Bocian 2013 w kategorii Kultura

Prezentujemy kandydatów zgłoszonych z powiatu gryfińskiego do Bociana – nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu. W kategorii „Kultura” był to zespół Kalimera oraz Dorota i Zbigniew Bogdanowicz, Tadek Wasilewski, Paweł Wróbel i Zespół EGO Vu. Z ponad 20 wszytkich zgłoszeń do nagrody starosty jury nominowało Pawła Wróbla, Dorotę Bogdanowicz i jej tatę oraz EGO VU. Kto zostanie laureatem w kategorii „Kultura”? Tego dowiemy się już w czwartek, 7 listopada, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w Gryfinie. Dziś podajemy uzasadnienia, jakie wpłynęły od wnioskodawców.
Bocian 2013 w kategorii Kultura
Kategoria „Kultura”
Paweł Wróbel - nauczyciel w Zespole Szkół w Widuchowej. Organizator ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE w Widuchowej oraz Widuchowskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej ZUZIA. Prywatnie mąż Sylwii, ojciec Zuzi i Piotrka. „Bocian dla Wróbla" to hasło, które wymyśliła jego córka, czy się spełni?
Festiwal Piosenki Angielskiej EYE, który w 2013 r. będzie miał już swoją XII edycję, wpływa znacząco na promocję powiatu gryfińskiego zarówno w kraju, jak i za granicą. Uczestnicy festiwalu to młodzież z całej Polski, jak również z Niemiec. Z roku na rok umiejętności wokalne i językowe uczestników są na coraz większym poziomie.
Festiwal Piosenki Angielskiej EYE ma na celu przede wszystkim promocję powiatu gryfińskiego na szczeblu krajowym i międzynarodowym, poprzez prezentację dorobku artystycznego młodzieży, promocję dzieci uzdolnionych muzycznie i językowo, popularyzację języka i kultury anglojęzycznej w śpiewie, jak również integrację środowiska nauczycielskiego i instruktorskiego.
Kolejnym przedsięwzięciem kulturalnym promującym powiat gryfiński, którego organizatorem jest Pan Paweł Wróbel jest Widuchowski Konkurs Piosenki Dziecięcej „Zuzia", który w 2013 r. miał już swoją XI edycję. W konkursie biorą udział dzieci z terenu województwa zachodniopomorskiego, jak również województw sąsiednich. Konkurs zawsze rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych - klasy I-III oraz klasy IV-VI.
Działalność pana Pawła w zakresie promocji powiatu gryfińskiego widać również w wielu imprezach kulturalnych odbywających się na terenie gminy Widuchowa, gmin sąsiednich oraz województwa zachodniopomorskiego.
Dzieci i młodzież z terenu gminy Widuchowa pod opieką trenera muzycznego Pawła Wróbla, promując powiat gryfiński, zaznaczyły swoją obecność podczas takich imprez jak:
-Festiwal Piosenki Angielskiej EYE w Widuchowej (26.10.2013 r.)
-Widuchowski Konkurs Piosenki Dziecięcej „Zuzia" (07.06.2013 r.)
-Jarmark Widuchowski (29.06.2013 r.)
-dożynki gminne w Żelechowie (7.09.2013 r.)
-wojewódzki festiwal pt. „Każdy może śpiewać" w Szczecinie (18.05.2013 r.)
-XXI Finał wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Widuchowej (13 stycznia 2013 r.)
-wieczornica patriotyczna w Pacholętach (10.11.2013 r.)
 
 
Zespół Ego Vu to prężnie działająca grupa taneczna działająca przy Gryfińskim Domu Kultury. Zespół prowadzi Eliza Hołubowska, choreografka i tancerka. Rok 2012/2013 był dla zespołu bardzo udany. Oprócz występów w Teatrze w Schwedt, licznych pokazów, warsztatów zespół zdobył kilka wyróżnień. Teatr Tańca Ego Vu po zdobyciu tytułu laureata na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych ze spektaklem "SHAP" wyruszył na Wojewódzkie Konfrontacje Taneczne, które odbyły się 15 czerwca 2013 roku w Amfiteatrze w Stepnicy i tam również zdobył tytuł laureata.
W dniach 2-5 sierpnia 2013 w Szczecinie odbył się VII Salezjański Ogólnopolski Festiwal Form Teatralnych. Festiwal oprócz prezentacji spektakli w swoim programie zawierał warsztaty prowadzone m.in. przez Elizę Hołubowską. Warsztaty miały na celu przygotowanie 200 uczestników do parady towarzyszącej Finałowi Regat Tali Ships Races 2013.
Na festiwalu w ramach konkursu tancerki Ego Vu zaprezentowały "SHAP", a poza konkursem Eliza Hołubowska prezentowała "Umbrę". Oba spektakle zebrały bardzo dobre recenzje podczas rozmów z publicznością i jury festiwalu w składzie: przewodnicząca prof. Mirosława Kozłowska, Magdalena Krauze, Wojtek Lisiecki, Jerzy Welter. "SHAP" został pochwalony za świeżość pomysłów, naturalność na scenie i spójność grupy. "Umbra" natomiast została oceniona jako mistrzowski pokaz - zwarty, konsekwentny, wzruszający i wykonany na najwyższym poziomie artystycznym. Jury podkreśliło również, że Eliza bardzo dobrze prowadzi zespół, a one bardzo dobrze korzystają ze zdobytej wiedzy. Zaowocowało to pierwszą nagrodą dla tancerek Ego Vu.
Od 31 lipca do 2 sierpnia 2013 w Połczynie-Zdroju podczas Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego odbył się I Konkurs dla Młodych Twórców Tańca. Tam prezentowała się była już tancerka Ego Vu, a obecnie studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na wydziale Teatru Tańca w Bytomiu - Anna Kamińska. Wraz z kolegami ze studiów Ania prezentowała pracę, która powstała za zaliczenie semestru. Praca ta została bardzo dobrze oceniona prze jury konkursu złożone z autorytetów tańca współczesnego w Polsce. Zespół Ani otrzymał nagrody pieniężne, darmowe warsztaty i wyjazd rezydencyjny do Wiednia. Ania, mimo że fizycznie jest daleko, emocjonalnie nadal jest związana z zespołem i ten spektakl zaprezentuje w Gryfinie w ramach festiwalu Jesienna Scena Tańca w dniach 25-27 października 2013. To ogromny powód do dumy dla Elizy Hołubowskiej. Ona sama nadal odnosi sukcesy, a już i jej tancerki mocno zaznaczają się w świecie tańca i teatru.
W dniach od 23 do 25 sierpnia 2013 teatr Uckermarkische Buhnen Schwedt zorganizował wielki festyn pod tytułem "Wie sind Elfenwald! Heimat beflugel" - był to efekt wielkiego powodzenia dwóch musicali, w których biorą udział m.in. tancerze Teatru Tańca Ego Vu.
 
Dorota Bogdanowicz i Zbigniew Bogdanowicz - dwie osoby: ojciec i córka związani wielką pasją. Pasja Zbigniewa Bogdanowicza (taty) to prywatne muzeum etnograficzne. Od ponad 15 lat pan Zbigniew prywatnie za własne środki pieniężne kolekcjonuje zbiory etnograficzne - przedmioty codziennego użytku które już dawno przestały służyć. Z roku na rok kolekcja oraz zajmowana powierzchnia rośnie w oczach. Eksponaty są dla Z.Bogdanowicza jednakowo cenne. Jak mówi: „Kupił za 5 zł, a za 50 nie sprzeda, bo mają dla niego wartość kolekcjonerską i wszystko razem tworzy całość". Eksponat najstarszy pochodzi z epoki neolitu, znaleziony parę lat temu podczas zbierania grzybów. Córka p. Zbigniewa opowiada: „Ja go kopnęłam, a tato podniósł i okazało się, że to świadek tysiąca lat historii". Eksponaty ciężko zliczyć na sztuki, są ich tysiące z różnych dziedzin, jak i różnych lat. Znajduje się je w okolicy, w promieniu nawet 100 km, przywożone są też przez gości, którzy już podziwiali tę kolekcję. Są też eksponaty odnalezione, a wcześniej pałętające sie na strychach. Wiele eksponatów jest odzyskanych - wyszukanych na złomowiskach, ocalonych przed zniszczeniem.
 Muzeum jest prywatne, otwierane dla każdego zainteresowanego. Zwiedzającymi są osoby prywatne, jak i grupy zorganizowane (w ostatnim roku m.in. studenci US ze Szczecina, wielu mieszkańców powiatu gryfińskiego). We wrześniu i październiku 2012 r. eksponaty z muzeum p. Bogdanowicza wzbogaciły wystawę organizowaną w Muzeum Regionalnym w Cedyni. Pan Bogdanowicz z pasją opowiada o swoich zbiorach, oprowadzając zwiedzających. Dodatkową atrakcją na terenie prowadzonej działalności noclegowej turystyki wiejskiej - jest największa kolekcja długopisów reklamowych (17 852 sztuki). Na temat ojca i córki były liczne artykuły w gazetach regionalnych jak i ogólnopolskich; kolekcja długopisów jest wpisana w księdze osobliwości. Były także reportaże telewizyjne, m.in. obydwoje pasjonaci byli pokazywani w Teleexpresie i ostatnio w TVP Szczecin (maj 2013).
 
 
Zespół Wokalny Kalimera działa od 2006 roku, wywodząc się z KGW Bielinek i Piasek. Obecnie jest grupą niezrzeszoną, samofinansującą się (KGW zostały przejęte przez Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu). Grupa uczestniczy w licznych imprezach na terenie powiatu gryfińskiego oraz w zaprzyjaźnionym od 17 lat Lunow (Niemcy), z którym wieś Bielinek ma podpisaną umowę o współpracy (A.Dybka jako sołtys Bielinka podpisała umowę z Lunower Heimat und Museumsverein). Kalimera corocznie organizuje imprezę pt. „Spotkanie śpiewających przyjaciół" - na którą od początku swojej działalności zaprasza wszystkie zespoły, z którymi spotkała się w czasie swojej działalności.
Założeniem tego typu spotkań jest wzajemna prezentacja swoich umiejętności, repertuaru i poziomu poszczególnych grup. Ma to zaowocować dalszą współpracą w postaci zaproszeń na kolejne imprezy organizowane w macierzystych miejscowościach, gminach tych grup. W ten sposób nowe grupy nawiązują kontakty.
Wszystkie imprezy organizowane przez Kalimerę i te, w których sama uczestniczy, zawierają element propagowania naszych nadodrzańskich terenów, ich walorów turystycznych, ich historii - tej najstarszej i świeższej (np. piosenki napisane przez zespół - „Piastowska Cedynia", „Tu jest moje miejsce", czy „Kolebka naszych serc"). Dla zespołu ważna jest też przyjaźń - o czym również piszą i śpiewają piosenki („Najważniejsza jest przyjaźń")....
W ostatnim roku Kalimera prezentowała właśnie te teksty piosenek, m.in. na dożynkach w Cedyni, czy w Bielicach. Nawet w czasie wyjazdu do Pogorzelicy, które zespoły z Borzymia, Gardna, Wełtynia i Bielinka zorganizowały sobie same - piosenki śpiewane dla urlopowiczów opiewały piękno nadodrzańskiej ziemi...
Kalimera stara się uczestniczyć we wszystkich imprezach organizowanych w naszym powiecie - Cecyliada w Zielinie, Kaziuki, jubileusze poszczególnych zespołów, dożynki, spotkania noworoczne itd. Ale sama też organizuje imprezy i tak np. chcąc pobudzić mieszkańców Bielinka i innych miejscowości do działania we współpracy ze świetlicami, zorganizowane zostało po raz pierwszy Święto Matki. W ramach tej skromnej imprezy wdrożono dzieci do działania (wierszyki, piosenki), a nawet powstał pod okiem A.Dybki maleńki zespolik 3 dziewcząt z gimnazjum. Kolejną imprezą integracyjną, na którą Kalimera zaprosiła swoich śpiewających przyjaciół z powiatu i zza Odry były czerwcowe „Wianki świętojańskie", z tradycyjnym topieniem wianków w Odrze, piosenkami, tańcami do późnych godzin wieczornych. Tę tradycję właśnie Bielinku zainaugurowano w latach dziewięćdziesiątych w gminie Cedynia. To właśnie panie z Kalimery wcześniej i obecnie są animatorkami życia kulturalnego na wsiach. To one zapoczątkowały spotkania wigilijne, imprezy środowiskowe (np. w Bielinku były jako pierwsze organizowane już w 1996 r.) Cieszy fakt, że ruch ten został podjęty praktycznie przez większość wsi w gm. Cedynia.
Ponieważ Kalimera jest grupą samofinansującą się, potrzebni do organizacji imprez są sponsorzy - stąd wykorzystywanie wszelkiego rodzaju możliwości - jak np. projekty DIROW. Właśnie na finansach z tego źródła oparła się organizacja małego projektu pt. „My, nasi sąsiedzi i nasze środowisko". Zespół ma również swoich wiernych prywatnych sponsorów, na których pomoc zawsze może liczyć. Dzięki takim ludziom i organizacjom jest w ogóle możliwa jakakolwiek działalność kulturalna - mówiąc o ruchu społecznym.
 
Tadek Wasilewski jest wieloletnim animatorem kultury, instruktorem, plastykiem, muzykiem, instrumentalistą. Uczestniczył w festiwalach międzynarodowych i krajowych, wydał trzy płyty w ramach cyklu „Impresje". Ostatnia zatytułowana IMPRESJE DI „JESTEM" ukazała się pod koniec III kwartału 2011 br. Główna promocja odbyła się 30 września 2011 r. w auli gimnazjum w Gryfinie. Podczas uroczystej gali "WODNIKI" 2011 był nominowany w kategoriach: twórca roku oraz kreator kultury i sztuki. Przyjaciel Dzieci, wyróżnienie przyznane przez Zarząd Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Tadek Wasilewski został wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki. Ma na swoim koncie m.in. statuetkę Bociana, nagrodę starosty gryfińskiego w kategorii „twórca roku" /2006 rok/. Wizytówką artysty są dotychczasowe dokonania animacyjno - artystyczne. Malarstwo, grafika a przede wszystkim muzyka i związane z tym wystawy oraz występy w kraju i za granicą są tego dowodem. Na co dzień gospodarz świetlicy „Zagroda" w Daleszewie, gdzie zajmuje się animacją kulturalną społeczności lokalnej.
Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego o kierunku: turystyka i rekreacja. Od wielu lat związany z Gryfinem. Jak mawia ma tutaj wielu przyjaciół, dzięki którym może rozwijać swoje pasje artystyczne. Oprócz muzyki i animacji społeczno - kulturalnej, jedną z nich jest cykl prac zatytułowany „fantazje architektoniczne". Prace powstawały na przestrzeni lat, ale tak naprawdę w 2009 roku powstał pomysł prezentowania ich na wystawach.
Zarówno cykl prac pr. fantazje architektoniczne, jak i dorobek artystyczny oraz animacyjny Tadka Wasilewskiego można zobaczyć na stronie: www.tadekwasilewski.eu
Tadek Wasilewski jest godnym kandydatem do wyżej wymienionego konkursu. Warto również dodać, że od dłuższego czasu współpracuje z klubem, wspomagając nie tylko działalność w sferze animacyjno-artrystycznej, ale również jako koordynator współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Seniorów „Radość" działającym na terenie świetlicy „Zagroda" w Daleszewie, której jest gospodarzem. W ramach tego bardzo często stowarzyszenie to uczestniczy i jest zapraszane na spotkania cykliczne, które organizowane są na terenie wspomnianego miejscowego domu kultury. Przykładem może być Dzień Daleszewa, Radziszewa i Łubnicy, Dzień Kobiet, Dzień Seniora, czy chociażby grudniowe spotkania wigilijne. Wspomniane przykłady to tylko nieliczne okazje do spotkań integrujących społeczność lokalną. Jako animator kultury od prawie 10 lat działa na rzecz społeczności lokalnej jako animator kultury z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzona przez niego świetlica Zagroda w Daleszewie jest tego przykładem. Świadczą o tym m.in. roczny kalendarz imprez i spotkań okazjonalnych, działające tutaj formy animujące i dobrze służące integracji nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama