Dorota Bogdanowicz i Zbigniew Bogdanowicz - dwie osoby: ojciec i córka związani wielką pasją. Pasja Zbigniewa Bogdanowicza (taty) to prywatne muzeum etnograficzne. Od ponad 15 lat pan Zbigniew prywatnie za własne środki pieniężne kolekcjonuje zbiory etnograficzne - przedmioty codziennego użytku które już dawno przestały służyć. Z roku na rok kolekcja oraz zajmowana powierzchnia rośnie w oczach. Eksponaty są dla Z.Bogdanowicza jednakowo cenne. Jak mówi: „Kupił za 5 zł, a za 50 nie sprzeda, bo mają dla niego wartość kolekcjonerską i wszystko razem tworzy całość". Eksponat najstarszy pochodzi z epoki neolitu, znaleziony parę lat temu podczas zbierania grzybów.
Córka p. Zbigniewa opowiada: „Ja go kopnęłam, a tato podniósł i okazało się, że to świadek tysiąca lat historii". Eksponaty ciężko zliczyć na sztuki, są ich tysiące z różnych dziedzin, jak i różnych lat. Znajduje się je w okolicy, w promieniu nawet 100 km, przywożone są też przez gości, którzy już podziwiali tę kolekcję. Są też eksponaty odnalezione, a wcześniej pałętające sie na strychach. Wiele eksponatów jest odzyskanych - wyszukanych na złomowiskach, ocalonych przed zniszczeniem.
Muzeum jest prywatne, otwierane dla każdego zainteresowanego. Zwiedzającymi są osoby prywatne, jak i grupy zorganizowane (w ostatnim roku m.in. studenci US ze Szczecina, wielu mieszkańców powiatu gryfińskiego). We wrześniu i październiku 2012 r. eksponaty z muzeum p. Bogdanowicza wzbogaciły wystawę organizowaną w Muzeum Regionalnym w Cedyni. Pan Bogdanowicz z pasją opowiada o swoich zbiorach, oprowadzając zwiedzających. Dodatkową atrakcją na terenie prowadzonej działalności noclegowej turystyki wiejskiej - jest największa kolekcja długopisów reklamowych (17 852 sztuki).
Na temat ojca i córki były liczne artykuły w gazetach regionalnych jak i ogólnopolskich; kolekcja długopisów jest wpisana w księdze osobliwości. Były także reportaże telewizyjne, m.in. obydwoje pasjonaci byli pokazywani w Teleexpresie i ostatnio w TVP Szczecin (maj 2013).
Napisz komentarz
Komentarze