Ranking przedstawiło Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Dotyczy on wydatków bieżących na administrację z rok 2012 w przeliczaniu na jednego mieszkańca. Jak to wygląda w naszym powiecie? Okazuje się najdrożej jest w Starym Czarnowie, Cedyni i Widuchowej. Najtaniej zaś administracja kosztuje w Gryfinie i Baniach oraz w samym powiecie gryfińskim. Szczegóły poniżej.
Problem jest ważny społecznie ze względu na niszczenie zdrowia i życia ludzi. Przyzwolenie społeczne na palenie jest nadal duże w naszym środowisku. Dość wspomnieć radnych Rady Miejskiej w Gryfinie, którzy podczas sesji palą fajki elektroniczne. Co wydaje się być paradoksalne, zarówno osoby niepalące jak i palące uważają często siebie za osoby wręcz prześladowane przez stronę przeciwną.
Po opisywanej przez nas konwencji powiatowej odbyły się wybowy zarządu Platformy Obywatelskiej w powiecie gryfińskim. Wyboru dokonała rada powiatowa. Wcześniej delegaci zadecydowali, że przewodniczącym struktur powiatowych został Tomasz Siergiej. Teraz na wiceprzewodniczących wybrano Teresę Sadowską (wójt Bań), Roberta Kowalskiego (sołtys Góralic) i Janusza Skrzypińskiego (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie). Kto został członkiem zarządu, a kto sekretarzem i skarbnikiem - czytaj poniżej.
-Ustawowo taka współpraca będzie obowiązywała od 2016 roku. Nie przeszkadza nam to jednak abyśmy założyli sieć współpracy i samokształcenia wcześniej - powiedział Wojciech Konarski, starosta powiatu gryfińskiego podczas dzisiejszego spotkania z dyrektorami szkół i przedszkoli. Projekt napisała Jolanta Majewska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gryfinie.
Na 7 podstawówek startujących w szachowych mistrzostwach powiatu gryfińskiego bezkonkurencyjna okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie. Klasy szachowe poradzi tam Krzysztof Rudnicki. W kategorii gimnazjów najlepsze było Gimnazjum nr 1 w Gryfinie, które wyprzedziło ekipy z Cedyni i Morynia. W kategorii szkół podstawowych drugie miejsce zajęła SP nr 1 w Gryfinie, a trzecie SP nr 3 w Gryfinie.
-To był bardzo spokojny weekend, jeżeli chodzi o wydarzenia kryminalne – uważa Bogumił Prostak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie. Zdarzyły się pobicie i kradzieże oraz zatrzymanie nietrzeźwych kierowców.
Miała promować powiat i jego walory, a stała się nieco niekompletną wyliczanką o niezbyt dużej wartości merytorycznej. Sporo w niej błędów historycznych i rzeczowych oraz pominiętych informacji o niektórych obiektach. Mowa o wydanym niedawno przez starostwo albumie „Pomniki w Powiecie Gryfińskim”. W wydawnictwie w twardej oprawie zestaw pomników historii i pomniki przyrody. Czy warto było wydawać album dotyczący czegoś, co można przestawić w zwykłym folderze?
Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu powiatu gryfińskiego rozpoczynają realizację projektu pn. „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez zmodernizowany system doskonalenia nauczycieli w powiecie gryfińskim". Program przygotował i prowadzi powiat przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej. Jednym z zadań projektu jest stworzenie sieci współpracy i samokształcenia dla dyrektorów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół. O tym będzie mowa m.in. w środę, 20 listopada w Gryfinie na spotkaniu dyrektorów placówek oświatowych.
Oddział Powiatowy WOPR w Gryfinie został wyróżniony za promowanie bezpieczeństwa na akwenach wodnych oraz wśród dzieci i młodzieży podczas I Kongres Bezpieczeństwa Wodnego jaki odbył się 12-13 listopada br. w Szczecinie. -Nie osiągnęlibyśmy tego bez wsparcia starosty gryfińskiego pana Wojciecha Konarskiego, który wspiera nas podczas promowania pierwszej pomocy w szkołach i miejscach publicznych w powiecie gryfińskim - mówi Grzegorz Lacek, prezes Oddziału Powiatowego WOPR w Gryfinie.
-W czasach, gdy żyjemy w cywilizacji telewizyjnej i komputerowej ks. Jan Zalewski, rodowity gryfinianin mieszkający od 16. lat w Danii, podjął się tego niezbyt łatwego zadania. Chce przypomnieć starszemu pokoleniu Polaków , a polską młodzież nauczyć naszej historii i dziejów narodu polskiego, a także uwrażliwić na biało-czerwoną. Historię Polski można opisać i pokazać poprzez odkrywanie Hymnu Narodowego – mówi Katarzyna Figas, koordynator wydania książki „Historia Polski hymnem pisana. Początki państwa i chrzest Polski, św. Wojciech i pieśń Bugurodzica”.
Korzystając z obecności na łamach igryfino i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, chcę odpowiedzieć na kilka często zadawanych pytań. Pytacie Państwo czy oprócz bardzo specjalistycznych napraw wykonujemy okresową obsługę i przygotowanie auta do sezonu np. zimowego. Oczywiście tak - w okresie jesiennym oprócz standardowej wymiany oleju, filtrów proponujemy naszym klientom sprawdzenie i ew. wymianę płynu chłodzącego i płynu hamulcowego - mówi Tadeusz Bojarski, właściciel gryfińskiego Auto Diesel Service.
Najmniej uczniów w historii szkół ponadgimnazjalnych uczęszcza obecnie do placówek w Gryfinie, Chojnie i Mieszkowicach. Takiego niżu demograficznego jeszcze nie było, a nie wiadomo czy będzie lepiej. W stosunku do roku 2005 liczba absolwentów gimnazjów w naszym powiecie spadła aż o 433. Kilkadziesiąt procent gimnazjalistów wybiera szkoły poza Gryfinem, Chojną uczęszczając np. do placówek w Szczecinie. W tym roku w szkołach prowadzonych przez powiat gryfiński przyjęto 57 uczniów mniej. To rekord, który przełożył się także na zatrudnienie w szkołach. W związku z mniejszym naborem zmniejszono bowiem liczbę klas - w Zespole Szkół w Chojnie o 3, a w Gryfinie o 1.
Znowu w statystykach policyjnych dominują kradzieże. W Baniach skradziono 81 drzewek tui, natomiast w Steklnie 4 koła samochodowe. Natomiast w Trzcińsku-Zdroju skradziono kabel telekomunikacyjny. W Gryfinie przed szpitalem uszkodzono samochód. Dziś w nocy po pościgu w Żelechowie, o czym pisaliśmy wcześniej, policjanci zatrzymali skradziony samochód wraz z uciekającym pieszo kierowcą.
Gryfińscy i niemieccy policjanci po pościgu transgranicznym prowadzonym na terenie obu państw zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież samochodu osobowego na terenie Niemiec. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Gryfinie przy współpracy z policją niemiecką odzyskali pojazd o wartości blisko 30 tysięcy złotych. Podczas pościgu mężczyzna usiłował rozjechać funkcjonariuszy.
Jeszcze tylko do 18 listopada br. fundacje, stowarzyszenia oraz podmioty kolegialne – np. rady sołeckie czy koła gospodyń wiejskich, mające siedzibę i działające na terenach wiejskich mogą ubiegać się o dotacje w ramach programu „Razem Możemy Więcej”. Granty można przeznaczyć na projekty z zakresu rozwoju kulturowo-historycznego, inicjatyw społecznych oraz ochrony i promocji zdrowia.