Książka została zaprezentowana w poniedziałek w Klubie Nauczyciela w Gryfinie. Odbył się wtedy minikoncert instrumentalny o tematyce patriotycznej w wykonaniu gimnazjalistów - Krzysia Stempińskiego oraz Bartka i Mateusza Jazów oraz można było obejrzeć wystawę Tomasza Glińskiego pt. „Niezwykła wystawa orłów z lat 1914-1920”. Książka jest owocem dwóch rajdów motocyklowych. Sa tam wątki o Gryfinie, Chojnie, Cedyni, Moryniu i innych miejscach naszego regionu. Nad książka pracowało dużo osóbale największy wpływ zawdzęcza Sylwii Mencel (dyr. Biblioteki Publicznej w Gryfinie), ks. Janowi Zalewskiemu i Katarzynie Figas.
Co Katarzyna Figas pisze we wstępie książki?
Nazwami poszczególnych wersów Mazurka Dąbrowskiego nazywa kolejno organizowane rajdy, realizuje swoją pasję, jazdę motocyklową, ewangelizuje, a także przypomina cały ciąg dziejów Polski i Rodaków zawarte właśnie w Hymnie Narodowym. Uczy patriotyzmu i szacunku do symboli narodowych.
Księża piszą i wymyślają
Ks. Jan Zalewski jest pomysłodawcą i głównym koordynatorem wieloletniego projektu „Poznajemy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego”. To dzięki temu programowi po raz kolejny poznajemy i przypominamy sobie historię naszego Narodu. Wiemy z różnych przekazów, że historią i losami polskiego narodu można byłoby obdzielić niejeden Naród. Historia polska to dzieje jej wielkości i upadku, krwawych powstań, historia narodu ciemiężonego, walczącego o swoją niepodległość przez wiele dziesiątek lat, aż do 1989 roku. (…). Myślę, że ksiądz Jan Zalewski poprzez swoją działalność na wielu płaszczyznach jawi się nie jako rzemieślnik, ale nauczyciel, patriota i duchowy przewodnik.
W publikacji zapoznamy się m.in. z listami: do Wszystkich uczestników Rajdu śladami św. Wojciecha, listem arcybiskupa Iwana Jurkowicz -Nuncjusza Apostolskiego w Federacji Rosyjskiej, jak również z tekstami zebranymi przez ks. abpa H. Muszyńskiego.
Napisali o naszym regionie
Poznamy historię niektórych miasteczek powiatu gryfińskiego, przekazaną przez Panią Kazimierę Kalitę-Skwirzyńską i Andrzeja Kordylasińskiego. Andrzej Kordylasiński , jako historyk i regionalista zapozna nas z niepublikowaną jeszcze wiedzą dotyczącą historii Chojny i Cedyni. Natomiast Pani Kazimiera Kalita-Skwirzyńska przybliży nam mały, ale jakże piękny Moryń.
Trochę historii
Marian Anklewicz, gryfiński regionalista-animator, zapozna nas z początkami państwa polskiego. Dr Adrianna Seniów swoim referatem przybliży nam pieśni religijno-patriotyczne, które są odzwierciedleniem historii kultury Polski. Pierwszą pieśnią hymniczną, której autorka poświęca najwięcej miejsca jest pieśń „Bogurodzica”. Kolejna to „Boże coś Polskę”. Wspomina także „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego. Dużo uwagi poświęca pani Adrianna „Pieśni Legionów Polskich” zwanej później Mazurkiem Dąbrowskiego, czy „Rocie” Marii Konopnickiej. To między innymi dzięki tym pieśniom Rodacy byli zawsze narodem duchowo niepodległym.
Paweł Nikitiński, historyk, miłośnik Bonapartego, w sposób subiektywny nakreślił postać Cesarza Napoleona Bonapartego jako przywódcy i „zwykłego” człowieka. Elżbieta Ulanowska sporządziła kalendarium dotyczące życia i działalności św. Wojciecha.
Spis treści:
Wprowadzenie
Patronaty
Do Wszystkich uczestników Rajdu śladami św. Wojciecha
List: Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore
List: Nuncjusz Apostolski w Niemczech abp Jean-Claude Périsset
List: Nuncjusz Apostolski w Federacji Rosyjskiej abp Iwana Jurkowicz
List: Kościół Katolicki w Rosji metropolita moskiewski abp Paolo Pezzi
List: Rosyjski Kościół Prawosławny (Patriarchat Moskiewski) Ihumen Filaret
CZĘŚĆ I
Marian Anklewicz
Początki państwa polskiego
ks. Robert Gołębiowski i inni Autorzy
Wikingowie i początki chrześcijaństwa w Skandynawii
Dr Adrianna Seniów
Pieśni patriotyczne jako odzwierciedlenie historii i kultury Polski
Andrzej Kordylasiński
Gotycka Chojna początkiem fascynującej wędrówki
Andrzej Kordylasiński
Pielgrzymowanie po cedyńsku
Kazimiera Kalita-Skwirzyńska
Historyczne dzieje Morynia
Elżbieta Ulanowska
Święty Wojciech - kalendarium
Abp Henryk J. Muszyński
Św. Wojciech w nauczaniu Jana Pawła II jako „wszechstronny świadek chrześcijaństwa”
Abp Stanisław Gądecki
Vita prima. Uroczystość św. Wojciecha (Wydział Teologiczny – 23.04.2012)
Ks. abp Henryk Muszyński homilia Szymbark, 7 maja 2013 r.
Ks. abp Henryk Muszyński homilia Starogard Gdański, 8 maja 2013 r.
Ks. abp Józef Kowalczyk homilia Gniezno, 10 maja 2013r.
Herb Rajdu szlakiem św. Wojciecha
Ks. Jan Zalewski
Wspomnienia z Rajdu Motocyklowego w ROKU WIARY
Mapa (część 1 Rajdu)
CZĘŚĆ II
Paweł Nikitiński
Dał nam przykład
Herb V Rajd Szlakiem Hymnu
Ks. Jan Zalewski
Dziennik V Rajd Szlakiem Hymnu – „Dał nam przykład Bonaparte …2013” rozpoczął się.
Mapa (część 2 Rajdu)
Notki biograficzne o autorach tekstów
Fotorelacja
Napisz komentarz
Komentarze