Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 grudnia 2024 01:49
Reklama

Bocian dla Wrzosowych Wzgórz z Cedyni

Jako najlepszą „Inicjatywę społeczną” do Bociana - nagrody starosty - jury uznało Cedyńskie Stowarzyszenie „Wrzosowe Wzgórza”.
Bocian dla Wrzosowych Wzgórz z Cedyni

Cedyńskie Stowarzyszenie Wrzosowe Wzgórza - dla mieszkańców dużych ośrodków miejskich wypełnienie wolnego czasu nie stanowi większej trudności. Mogą na miejscu korzystać z oferty proponowanej przez instytucje kultury tj.: kina, teatry, muzea. Mogą przy wykorzystaniu infrastruktury sportowej uprawiać rekreacyjnie, bądź wyczynowo, róże dyscypliny sportowe.

 

W małych społecznościach wszystko jest w rękach aktywnych osób, i to oni realizują pionierskie i nowatorskie projekty ukierunkowane na kreowanie właściwych postaw i wzorów społecznych. Takim stowarzyszeniem jest Cedyńskie Stowarzyszenie Wrzosowe Wzgórza Stowarzyszenie. Zrzesza obecnie 55 członków i są to osoby w wieku od 40 do 85 lat. Działa na terenie powiatu gryfińskiego, w szczególności w gminach Cedynia i Mieszkowice. Jego motto to pomagać mądrze. Wspomagać, a nie wyręczać! Realizują działania, które uczą samodzielności, rozwijają postawę wzajemnej pomocniczości, kreatywności oraz odpowiedzialności za siebie i innych.
 
Stowarzyszenie prowadzi cykliczne projekty:
1. Poznaj swój region i kraj: odwiedzili: Gryfino, Binowo, Brzesko, Rejon Pamięci Narodowej, Wrzosowiska Cedyńskie, rezerwat w Bielinku, stadninę koni w Żelichowie.
Zwiedzili Wrocław z Panoramą Racławicką, Poznań, Kórnik, Toruń, Ciechocinek, Golub-Dobrzyń, Licheń, Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin, Trzęsacz, Kamień Pomorski, Karpacz, Szklarską Porębę, Krzeszów z piękną bazyliką - zabytek klasy „0", Szymbark, Gdańsk, Gdynię, Sopot, Przelewice, Barlinek, Pyrzyce.
Byli w Szczecinie na operze „Wesele Figara".
 
Od 01.09.2012 do 31.08.2013 odwiedzili Gorzów Wielkopolski, Witnicę Gorzowską (prywatne Muzeum Oręża Polskiego, prowadzone przez pana Chmielewskiego, który był pierwszym dowódcą Strażnicy w Cedyni), uczestniczyli przy pieczeniu chleba w „Zagrodzie Młyńskiej" w Bogdańcu, gdzie spotkali znaną podróżniczkę Elżbietę Dzikowską, której przedstawili walory powiatu gryfińskiego. Następna wyprawa to Świebodzin, Paradyż oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony (potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim).
 
2. Poznaj kraj sąsiada
Zwiedzili: Wilno - Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, zabytkowe kościoły i pałace, spełniając marzenia repatriantów, Troki i Kowno. Pragę - zabytki, śpiewające fontanny, przejazd metrem. Lwów - Opera Lwowska, jedna z trzech najpiękniejszych na świecie, zabytki, Krzemieniec - dom rodzinny Juliusza Słowackiego, Ławra w Poczajowie, Olecko - miejsce urodzin króla Jana III Sobieskiego, Rugia i Stralsund - klify wapienne, półwysep Ankona (kolebka Słowian), Oceanarium, zwiedzanie miasta.
Od 01.09.2012 do 31.08.2013 zwiedzili Wiedeń - wzgórze Kahlenberg, Opera Narodowa, muzea kościoły, katedra św. Szczepana Męczennika, Pałace Cesarskie, Muzeum Bitwy pod Wagram, gdzie pozostawili wpisy w księdze pamiątkowej. Drezno - zabytki starówki dreźnieńskiej.
 
Wszystkie wyjazdy finansowane są ze środków własnych członków Stowarzyszenia z niewielką dopłatą ze składek członkowskich, tylko przy wyjazdach krajowych. Imprezy miejscowe są często sponsorowane przez grupę ludzi dobrej woli, którzy doceniają pracę Zarządu Stowarzyszenia w opiece i pomocy ludziom starszym, jakimi są w większości członkowie tego Stowarzyszenia.
 
Stowarzyszenie zdobywa nowe doświadczenie i coraz lepiej realizuje swoje zadania statutowe, w tym celu przystępując do różnego rodzaju konkursów, by zdobyć środki finansowe.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama