W ostatnim dwudniowym rajdzie udział wzięło 19 uczniów z ZS w Widuchowej. Wystartowaliśmy spod szkoły kilka minut po godzinie ósmej w kierunku stacji PKP Widuchowa, skąd udaliśmy się pociągiem do Chojny. Stamtąd wyruszyliśmy do Dąbrowy Krzymowskiej, gdzie czekały na nas: ognisko, ciepła herbata, kiełbaski i bigos, który - jak się potem okazało - jedliśmy na śniadanie, obiad i kolację.
Żurawie to piękne, smukłe, czarno-białe ptaki. W naszym kraju objęte są ścisłą ochroną. Są ptakami wędrownymi i gdy kończy się lato, zbierają się w liczne grupy, udając się na żerowiska. Świetnie czują się terenach bagnistych, torfowych, a i ścierniskami nie gardzą, jako że są wszystkożerne. Właśnie teraz - w „Tygodniu żurawi” - można je podglądać po obu brzegach Odry.
Sobotnie popołudnie w Marwicach. Zziajana trójka chłopców zjawia się jako pierwsza po blisko 40 minutach na mecie, ale to nie oni zdobędą dziś puchar sołtysa - nie czas jest tu najważniejszy. Tuż za nimi przybiega kolejna drużyna - ojciec z dwiema córkami. -Najlepszy był przewóz snopków na taczce”- opowiadają o wrażeniach z trasy uczestnicy gry zorganizowanej w ramach „Tygodnia żurawia” w Marwicach.
VII TYdzień Zurawi rozpoczyna się dziś, w sobotę w Marwicach. Dla gości, którzy przyjdą tu o godz. 16 przewidziano wiele atrakcji. Wtedy jest też święto wsi Marwice. Zatem poza tradycyjną obserwacją żurawi odbędzie się również biesiada przy ognisku. Na placu przy świetlicy wiejskiej pojawią się także stoiska z wypiekami, kiełbasami, wędzonymi rybami, nalewkami, miodami, kozimi i krowimi serami oraz rękodziełem. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej, o której pisalismy już wcześniej. Organizatorami są sołtys oraz tamtejsza rada sołecka.
Małymi kroczkami dążył, krążył, aż wreszcie dopiął swego. To dzięki Zdzisławowi Szczepkowskiemu powstało w Gryfinie Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Wczoraj odbyło się drugie spotkanie integracyjne członków i sympatyków Stowarzyszenia. - Zyskaliśmy w skali kraju. Mimo że istniejemy dopiero rok, zdobyliśmy uznanie władz. Jesteśmy najprężniej działającym kołem w kraju. Jest nas już prawie setka. Dzięki wczorajszemu spotkaniu zaistnieliśmy szeroko i doceniana jest nasza praca, a to cieszy – powiedział Zdzisław Szczepkowski.
Szkolny Klub Rowerowy "Widuchowa" 22 września zaprasza wszystkich miłośników dwóch kółek na III Familijny Piknik Rowerowy. Tym razem udamy się wzdłuż Odry do wsi Krajnik schowanej przy elektrowni. Tam będziemy mieli ognisko (kiełbaski każdy bierze sam) a po wsi oprowadzi nas miejscowa pani sołtys. Powrót przez Krzypnicę. Tempo rajdu spokojne i dostosowane do wszystkich uczestników, a do pokonania około 22 km.
Mamy relację z gry terenowej, która odbyła się podczas sobotnich dożynek gminnych w Żelechowie. Wygrał zespół FC Stacja: D. Baliński i D. Stopnicki, wyprzedzając Kociaki występujące w składzie: N. Kurzydlak i D. Gęborowska. Zadaniem uczestników gry było odnalezienie (z pomocą mapy) 6 punktów, rozmieszczonych na terenie miejscowości, a następnie wykonanie zadań specjalnych, które były dodatkowo punktowane. Należało między innymi ułożyć hasło dożynkowe, rozpoznać ziarna zbóż, podać do czego były stare przedmioty użytku codziennego, rozwiązać równanie matematyczne z zapałek czy trafić napompowaną dętką na pachołek (to ostatnie okazało się najtrudniejszym zadaniem). Kto zajął kolejne miejsca w ogólnej klasyfikacji? – czytaj poniżej. A do tego jest też fotorelacja.
Szkolny Klub Rowerowy działający przy Zespole Szkół w Widuchowej zaprasza 7 września na grę terenową, która odbędzie się w ramach gminnych dożynek we wsi Żelechowo. Zabawa przeznaczona jest dla zespołów dwu lub trzyosobowych. Gra rozpocznie się od rozwiązania zadania, które zadecyduje o kolejności wyjścia na trasę.
Lubicz potrafi się bawić. Po raz kolejny udowodnił to w sobotę, 10 sierpnia organizując kolejną, bo już ósmą imprezę integracyjną. Na imprezie byli nie tylko zaproszeni goście czy artyści jak zespół Borzymianka, ale i goście z Ukrainy. Zapraszamy do fotorelacji.
Ważne słowa padły podczas wizyty prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Gryfinie. Poruszono bowiem istotną sprawę dotyczącą funkcji Odry w gospodarce naszego kraju i całego pogranicznego regionu. Prezydent obiecał, że będzie czynił starania o przywrócenie Odrze roli ważnego szlaku żeglownego. Podróż prezydenta tratwą podczas wizyty w Gryfinie można odczytać jako symboliczne nawiązanie do tradycji.
Nim przypłynęli do Gryfina, nocowali w Widuchowej. Dziś rano Flis Odrzański wypłynął do Gryfina. Celem wyprawy jest przede wszytkim promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Stowarzyszenia na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich. W tym roku załoga płynie pod hasłem „Wpływamy do Szczecina na powitanie żaglowców uczestniczących w Tall Ship Races”. A na chwilę flisacy zabawią się w piratów i "wykradną" nam z nabrzeża na Międzyodrze prezydenta Bronisława Komorowskiego!
Dziś dopłynęli i dojechali do nas uczestnicy Flisu Odrzańskiego 2013. Konkretnie przybyła kawalkada różnego rodzaju jednostek pływających oraz autokar. W Gozdowicach zmienił się komandor Flisu. Głównym punktem w gminie Mieszkowice było odwiedzenie siekierkowskiego cmentarza wojennego w Starych Łysogórkach. Celem Flisu jest zintegrowanie działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry oraz integracja społeczności nadodrzańskich miast i miejscowości. Stąd czwartkowa wizyta w Gryfinie. Największą atrakcją Flisu jest spławiana przez flisaków z Ulanowa tratwa, przypominająca dawną technikę spławiania drewna do morza. W czwartek dotrze do Gryfina, a w piątek popłynie nią prezydent Bronisław Komorowski.
Jak się jeździ samochodem w nocy, nie widząc drogi? Tego chciał się dowiedzieć 18-letni Mateusz. Postanowił sprawdzić to na koledze. Gdy od strony Marwic rozpędzili się, wjeżdżając do Dębogóry, Mateusz zasłonił oczy swemu koledze Rafałowi. Razem dachowali w rowie.
Do wypadku doszło na drodze K-31 w miejscowości Dębogóra. Dokładnie przed wjazdem do tej miejscowości od strony Gryfina, koło przystanku. W dniu 26.07.2013 r. tuż przed północą dachował samochód osobowy fiat bravo. Natychmiast na pomoc przyjechała straż pożarna i policja. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu klem akumulatora oraz oświetleniu terenu podczas wykonywania czynności dochodzeniowych przez policję.
Na stadionie wiejskim w Czarnówku będziemy świadkami nie lada wydarzenia – napisał do naszej redakcji internauta z gminy Widuchowa. W sobotę, 27 lipca zorganizowane będą to obchody 65-lecia klubu Czarni Czarnówko. Uroczystości rozpocznie sparing Czarnych z Wichrem Steklno. Start o godzinie 14:00.