Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 21:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

65 lat Czarnych Czarnówko

Na stadionie wiejskim w Czarnówku będziemy świadkami nie lada wydarzenia – napisał do naszej redakcji internauta z gminy Widuchowa. W sobotę, 27 lipca zorganizowane będą to obchody 65-lecia klubu Czarni Czarnówko. Uroczystości rozpocznie sparing Czarnych z Wichrem Steklno. Start o godzinie 14:00.

 KS Czarni Czarnówko to najstarszy zespół w gminie Widuchowa, działający nieprzerwanie od 1948 roku. Legendarnym założycielem klubu był Edward Kapias. Podczas obchodów zaplanowano między innymi mecz pokazowy pomiędzy Czarnymi Czarnówko a Wichrem Steklno.

 
Zasłużonym działaczom i zawodnikom związanym z klubem z Czarnówka zostaną wręczone odznaki „Zasłużony dla ZZPN”.
 
Dla biorących udział w obchodach będzie też poczęstunek.
 
Wśród zaproszonych gości są między innymi prezes oraz członkowie Zarządu Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, wójt gminy Widuchowa, a także wieloletni działacze oraz zawodnicy Klubu Sportowego Czarni Czarnówko.
 
Na stronie internetowej Klubu czytamy, że w niewielkim Czarnówku grało się w piłkę od bardzo dawna. Tu miłość do piłki towarzyszyła od zawsze w codziennym życiu. Klub też miał ogromne szczęście do oddanych działaczy. Niemal cała męska populacja grała tam w piłkę od 1948 roku.  Wielki szacunek należy się kilku pokoleniom mieszkańców Czarnówka.
 
Pierwszym legendarnym założycielem klubu był Edward Kapias. Jak udało mi się ustalić, w tym czasie mieszkał w Dębogórze i pracował w Czarnówku. Około 1949 roku ożenił się i wyjechał do Witnicy. Tam przez wiele lat grał w piłkę oraz był trenerem. Zmarł chyba w 2000 roku.
 
Schedę po nim na prawie 30 lat przejął Edward Domański, który prezesował klubowi do 1977 roku. Po nim prezesem został jego syn Andrzej, który tą funkcję zajmował do 1982 roku.
 
W latach 1982-1990 klubowi prezesował Jan Poręba, a w latach 1990-98 i 2008-2010 Hieronim Kubiak.
 
W okresie 1998-2008 i od 2010 roku do teraz funkcję prezesa piastuje Zbigniew Pobereszko.
Półroczny okres prezesury na wiosnę 2010 roku zaliczył też Wojciech Maciocha.
 
Przez klub przewinęło się kilka generacji piłkarskich w trzech pokoleniach. Symbolem klubu są rodziny Domańskich i Matulów. U Domańskich dziadek Edward, syn Andrzej, wnuk Adam.
U Matulów dziadek Paweł, synowie Czesław i Piotr, wnuk Marcin
Do tego dochodzą klany Porębów (Jan, Adam i Ryszard), Kubiaków (Dariusz i Hieronim, Przemysław), Kurzejów (Stanisław i Jerzy, Maciej) i Regułów (Edward i Andrzej, Artur).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama