Jestem dumny ze swoich nauczycieli. Dumny, bo oni przekazują młodemu pokoleniu najpiękniejsze, najcenniejsze wartości. Uczą historii, tradycji , ale pokazują również jak trzeba żyć dziś. Bo dziś i wczoraj nasza ojczyzna to pola i łąki, to wsie, miasta i nasze rodziny – powiedział burmistrz Henryk Piłat na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfinie.
Po mszy św., która odprawiona została w kościele NNMP przy pl. Barnima w Gryfinie, delegacje m.in. ze Społecznego Komitetu Upamiętnienia Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem, Rady Miejskiej w Gryfinie, Klubu Gazety Polskiej złożyły kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Dziś, 11 listopada o godz. 17.00 w Klubie Nauczyciela przy ul. Kościuszki 17 odbędzie się spotkanie z ks. Janem Zalewskim oraz prezentacja kolejnej części publikacji „Historia Polski hymnem pisana” . W programie m.in. minikoncert instrumentalny o tematyce patriotycznej w wykonaniu młodych, debiutujących z instrumentem gimnazjalistów: Krzysia Stempińskiego oraz Bartka i Mateusza Jazów. Ponadto obejrzeć można będzie „Niezwykłą wystawę orłów z lat 1914-1920”Tomasza Glińskiego. Serdecznie zapraszamy! W imieniu Organizatorów: Biblioteki Publicznej i Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej - Sylwia Mencel oraz Katarzyna Figas
(Ad vocem Janusza Janiszewskiego w sprawie komentarzy min. na igryfino) Wydawać by się mogło, że czasy Galla Anonima to odległe dzieje i dawno temu się skończyły. Ale czy na pewno? Śledząc poczynania współczesnych internautów, obserwujemy swoisty comeback Anonima – lub raczej inwazję anonimów. Internet bowiem dał szansę zaistnienia tysiącom nowych anonimów. Niestety w przeciwieństwie do tamtego Anonima, który opisywał i uwznioślał ówczesną rzeczywistość, dzisiejsi komentatorzy i mędrkowie raczej tę rzeczywistość spłycają i wulgaryzują. Sieć dała im niebywałą okazję wykazania się swoją pseudo-wiedzą, pseudo-inteligencją – a najczęściej tępotą i zwykłym chamstwem.
Dzięki otwartości i pomocy księdza Stanisława Helaka po raz kolejny panie Sylwia Mencel, dyrektor Publicznej Biblioteki w Gryfinie i Katarzyna Figas z Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej sprawiły mieszkańcom Gryfina wielką koncertową niespodziankę.
Burmistrz Henryk Piłat poinformował publicznie, że chce pozbyć się siedziby Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sportowej. Teren zostałby sprzedany bądź wydzierżawiony. Siedziba OSiR miałaby przenieść się do pomieszczeń biurowych Rybakówki na nabrzeżu. Opozycja uważa, że to zły pomysł. Pojawia się też problem z utrzymaniem boisk. Co na temat sprzedaży OSiR sądzi Mieczysław Sawaryn, przewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie?
Przesiedziałem w więzieniu w sumie za trzy piwa – mówi nam pan Bronisław, który wrócił wczoraj do domu. Takich osób opuszczających „przed czasem” zakłady karne jest więcej. To sprawcy drobnych przestępstw. Większość zwolnionych z więzień to ci, którzy jechali rowerem pod wpływem alkoholu. Zakłady karne opuszczają właśnie „kolarze” złapani za jazdę pod wpływem alkoholu, drobni złodzieje i paserzy. Wczoraj, 9 listopada weszły w życie zmiany w kodeksie karnym. Zgodnie z nimi niektóre przestępstwa stają się wykroczeniami. Do tej pory za jazdę jednośladem na podwójnym gazie (powyżej 0,5 promila alkoholu) sądy orzekały nawet do dwóch lat więzienia. Od wczoraj „kolarzom" grozi do 30 dni aresztu, ograniczenie wolności i do 5 tys. zł grzywny.
We wszystkich szkołach, przedszkolach odbywają się spotkania z okazji zbliżającej się rocznicy Święta Niepodległości. Święta mającego dla każdego Polaka, dla Polski ogromne znaczenie. Nie zapomina nigdy o tej rocznicy Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie, a na wieczornicę w Jedynce wszyscy czekają ze zniecierpliwieniem. Tak było również w tym roku.
Wymiana informacji i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa na wodach przygranicznych Polski i Niemiec, prezentacja modelowych rozwiązań i dobrych praktyk w zakresie zarządzania bezpieczeństwem na wodach oraz zaprezentowanie procedur ratowniczych przy zagrożeniach ekologicznych w środowisku wodnym to cele I Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego, który odbędzie się w Szczecinie.
W piątek, 8 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Czarnowie uczcili 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzając niezwykłą lekcję historii przygotowaną przez panią Marię Sobas. Recytowane przez uczniów teksty ilustrowane ruchem oraz prostymi, wyrazistymi symbolami, przypomniały zdarzenia, które doprowadziły do utraty i odzyskania niepodległości. Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni sprawiło, że przez krótką chwilę wszyscy mogli poczuć się uczestnikami tych wydarzeń.
Zabezpieczone ponad pół kilograma amfetaminy, dwie elektroniczne wagi, młynki do mielenia narkotyków i woreczki do ich pakowania, zatrzymanych dwóch mieszkańców Gryfina w wieku 28 i 36 lat - to efekt wspólnych działań policjantów z Komend Powiatowych Policji w Pyrzycach, Gryfinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i Centralnego Biura Śledczego w Szczecinie.
Potrącony przez samochód osobowy rowerzysta w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu w Szczecinie. Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło w piątek w godzinach południowych w Chlebowie gm. Gryfino.
Dziś wyłączono blok nr 3 Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. Blok ma moc znamionową 205 MW. Poinformowało nas o tym Biuro Komunikacji Zewnętrznej Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. -Wyłączenie wiąże się z wypracowaniem przez blok godzin związanych z unijną derogacją – mówi nam Marcin Kowalski, specjalista do spraw komunikacji zewnętrznej PGE GiEK SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra. W Nowym Czarnowie doszło wieczorem do incydentu związanego ze szczytem klimatycznym w Warszawie. Grupa ludzi, na zlecenie organizacji Greenpeace, na znak protestu wyświetlała z samochodu napisy na temat ocieplania się klimatu. Sprawą zajęła się policja.
Przekazywanie wartości i szacunku oraz umiejętności rozumienia świata, w którym będą żyć należy uczyć dzieci już od przedszkola. Dziś to są maluchy, ale jacy będą jako dorośli, zależy w dużej mierze od tego, jak je wychowamy - powiedział burmistrz Henryk Piłat na spotkaniu zorganizowanym z okazji Dnia Niepodległości w przedszkolu im. Kubusia Puchatka.
Z racji zbliżającego się wielkimi krokami Święta Niepodległości , gryfińscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej przeprowadzili akcję plakatową. -Celem akcji było przybliżenie mieszkańcom Gryfina sylwetki Romana Dmowskiego jednego z ojców naszej niepodległości tak często pozostającego w cieniu Józefa Piłsudskiego. Rozkleiliśmy także plakaty III Szczecińskiego Marszu Niepodległości na który wszystkich bardzo serdeczne zapraszamy – informuje nas Maciej Waliński z MW w Gryfinie.