Na przejeździe kolejowym w Gryfinie są korki nie tylko ze względu na remont torowiska. Przyczyną są też światła, a konkretnie uszkodzone jedno - zielone. Kierowcy jadąc od strony ul. Łużyckiej często nie widzą jakie jest światło. Problem jest zwłaszcza gdy świeci słońce. Od początku sygnalizator ma zbitą szybę zielonego światła, co utrudnia orientację i często kierowcy zamiast jechać nadal stoją tarasując przejazd.
Gryfiński Dworzec PKP ma już zegar. Niestety, nie wygląda on jak dawniej. Nie jest to zegar ze wskazówkami. Elektroniczny wyświetlacz pokazuje jednak nie tylko dokładną godzinę, ale i datę. Na budynku dworca kolejowego w Gryfinie zegar zniknął w czasie remontu i się potem nie pojawił. Dopiero teraz, po kilku miesiącach zdobi dworzec nowy czasomierz.
Tym razem będzie o kulturze na wsi. W Filii Gryfińskiego Domu Kultury, świetlicy Zagroda w Daleszewie działa od 2005 roku pracownia plastyczna Tęcza. W swoich założeniach działa ona nie tylko na rzecz społeczności Daleszewa, Radziszewa i Łubnicy, ale też dużo szerzej współpracując z wieloma podmiotami z powiatu gryfińskiego. Instruktorem odpowiedzialnym za artystyczne dokonania młodych adeptów sztuki jest Karina Tyła. Natomiast koordynatorem wielu przedsięwzięć wynikających z bieżącej działalności filii Gryfińskiego Domu Kultury, Zagrody w Daleszewie jest jej gospodarz - Tadek Wasilewski.
Sądne dni nastały dla burmistrza Gryfina Henryka Piłata. Najpierw skończyły się możliwości zaciągania nowych kredytów. W zeszłym tygodniu zszedł mu 12-letni jamnik, który stał się chyba wizytówką niektórych gryfińskich ulic. Uroczystości z okazji Święta Niepodległości były obchodzone w Gryfinie w dwóch różnych miejscach. Przedwczoraj dwie komisje rady miejskiej nie wyraziły zgody na obligacje. Dziś zrobiła to kolejna. Radni chcą zmusić burmistrza do cięć i jeszcze większych oszczędności. Do Gryfina na zaproszenie Henryka Piłata przyjechała profesor Teresa Lubińska, która wskazała… na inne możliwości zawiadowania gryfińskimi finansami niż wypuszczenie obligacji.
-W czasach, gdy żyjemy w cywilizacji telewizyjnej i komputerowej ks. Jan Zalewski, rodowity gryfinianin mieszkający od 16. lat w Danii, podjął się tego niezbyt łatwego zadania. Chce przypomnieć starszemu pokoleniu Polaków , a polską młodzież nauczyć naszej historii i dziejów narodu polskiego, a także uwrażliwić na biało-czerwoną. Historię Polski można opisać i pokazać poprzez odkrywanie Hymnu Narodowego – mówi Katarzyna Figas, koordynator wydania książki „Historia Polski hymnem pisana. Początki państwa i chrzest Polski, św. Wojciech i pieśń Bugurodzica”.
Najmniej uczniów w historii szkół ponadgimnazjalnych uczęszcza obecnie do placówek w Gryfinie, Chojnie i Mieszkowicach. Takiego niżu demograficznego jeszcze nie było, a nie wiadomo czy będzie lepiej. W stosunku do roku 2005 liczba absolwentów gimnazjów w naszym powiecie spadła aż o 433. Kilkadziesiąt procent gimnazjalistów wybiera szkoły poza Gryfinem, Chojną uczęszczając np. do placówek w Szczecinie. W tym roku w szkołach prowadzonych przez powiat gryfiński przyjęto 57 uczniów mniej. To rekord, który przełożył się także na zatrudnienie w szkołach. W związku z mniejszym naborem zmniejszono bowiem liczbę klas - w Zespole Szkół w Chojnie o 3, a w Gryfinie o 1.
W najbliższy poniedziałek w Gryfinie odbędą się konsultacje społeczne dotyczące „Transgranicznej strategii rozwoju na lata 2014-2020” w ramach współpracy w „Transgranicznym Planie Działania”. Głównym tematem dyskusji w Gryfinie będzie „Budowa scieżek rowerowych w nowym okresie finansowania”.
Znowu w statystykach policyjnych dominują kradzieże. W Baniach skradziono 81 drzewek tui, natomiast w Steklnie 4 koła samochodowe. Natomiast w Trzcińsku-Zdroju skradziono kabel telekomunikacyjny. W Gryfinie przed szpitalem uszkodzono samochód. Dziś w nocy po pościgu w Żelechowie, o czym pisaliśmy wcześniej, policjanci zatrzymali skradziony samochód wraz z uciekającym pieszo kierowcą.
Chodzi o kino naszych wschodnich sąsiadów. Mianowicie w terminie 13-17 grudnia br. do Gryfina po raz kolejny zawita festiwal filmów rosyjskich - Sputnik nad Polską. Na ekranie kina Gryf będzie można zobaczyć pięć tytułów kina autorskiego. Uzupełnieniem festiwalowego zestawu będą również w grudniu pokazy dwóch rosyjskich superprodukcji - katastroficznego "Metro" oraz wojennego "Stalingrad 3D".
Gryfińscy i niemieccy policjanci po pościgu transgranicznym prowadzonym na terenie obu państw zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież samochodu osobowego na terenie Niemiec. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Gryfinie przy współpracy z policją niemiecką odzyskali pojazd o wartości blisko 30 tysięcy złotych. Podczas pościgu mężczyzna usiłował rozjechać funkcjonariuszy.
Jak się nie ma co się lubi, to się nie lubi tego, co się ma – taką złotą myślą podzielił się dzisiaj w Gryfinie pewien bardzo znany i popularny artysta. I znowu dzięki Bibliotece Publicznej mieliśmy wizytę ciekawego gościa. Tym razem był to aktor, satyryk i kabareciarz Andrzej Poniedzielski. Na spotkanie z nim wiele osób oczekiwało z niecierpliwością.
Dziś w Klubie Nauczyciela w Gryfinie o gpodz. 18 wystąpi Andrzej Poniedzielski. Organizatorem jest Biblioteka Publiczna w Gryfinie. Plakaty informujące i imprezie z poetą i bardem ukazały się gdy... już nie było biletów. Darmowe wejsciówki były "do odebrania" w ... bibliotece.
Program z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości został przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Gryfinie. Na uroczystość zaproszeni zostali renciści i emeryci oraz studenci GUTW, z którymi współpracuje dyrekcja szkoły.
Jeszcze tylko do 18 listopada br. fundacje, stowarzyszenia oraz podmioty kolegialne – np. rady sołeckie czy koła gospodyń wiejskich, mające siedzibę i działające na terenach wiejskich mogą ubiegać się o dotacje w ramach programu „Razem Możemy Więcej”. Granty można przeznaczyć na projekty z zakresu rozwoju kulturowo-historycznego, inicjatyw społecznych oraz ochrony i promocji zdrowia.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w kościele św. Jana Chrzciciela uroczystą mszą święta w intencji ojczyzny. W mszy uczestniczyły władze samorządowe gminy Widuchowa, poczet sztandarowy Stowarzyszenia Sybiraków z Gryfina, Kawalerowie Orderu św. Stanisława ze Szczecina, prezydent Marian Jurczyk i wielu gości z Gryfina oraz Bań, a także mieszkańcy Pacholąt. -Ojczyzna to trzy wielkie wspólne rzeczy: wspólna mowa, wspólna ziemia, wspólna pamięć - powiedział ks. Robert Gołębiewski, kończąc swoje piękne kazanie.