Wtorkowa sesja pokaże czy burmistrz Chojny Adam Fedorowicz jest jeszcze w stanie dogadać się ze swoim zapleczem politycznym. Przypomnijmy, że podczas ostatniej sesji poinformowano o utworzeniu Chojeńskiego Porozumienia Samorządowego , które odeszło od ugrupowania burmistrza. Burmistrz przegrał też głosowania w sprawie zmiany budżetu i emisji obligacji. Sesja pokaże czy zwaśnione strony doszły do porozumienia i ile będzie to kosztowało chojeńskich podatników.
Dzięki trwającym dziewięć miesięcy wysiłkom, eksperci Fundacji Batorego rozpoczęli dziś badanie kart wyborczych z zeszłorocznych wyborów samorządowych. Dlaczego tyle głosów okazało się nieważnych? Jaki był „efekt książeczki”? Wstępny raport Fundacja planuje opublikować już jesienią.
Prezentujemy analizę - zestawienie tabelaryczne z opisem miejsc kąpieliskowych na terenie powiatu gryfińskiego: charakterystyki wodnej, zabezpieczenia ratowniczego oraz oznakowania dojazdu. Informacja zawiera też opis stanu faktycznego w zakresie działań podejmowanych przez zarządzających obszarami wodnymi na terenie gmin powiatu gryfińskiego czyli odpowiednio burmistrza czy wójta. Niestety gminy Chojna, Mieszkowice, Widuchowa i Stare Czarnowo nie zorganizowały sezonie letnim 2015 bezpiecznych miejsc kąpieliskowych.
Starosta powiatu gryfińskiego Wojciech Konarski zasiądzie w specjalnej radzie doradzającej wojewodzie w sprawach zdrowia publicznego. Wojewoda Marek Tałasiewicz wręczy jutro powołania do Wojewódzkiej Rady do spraw Potrzeb Zdrowotnych.
Co zrobić, aby mieć pewność, że nasze dziecko dostaje 100% dziennego zapotrzebowania na witaminy, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju? Sezon letni jest idealnym momentem, żeby wprowadzić do jadłospisu naszego dziecka owoce i warzywa, czyli źródło witamin niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju.
-Roślinność kserotermiczna jak dobrze oddaje nazwa to jest światłolubna i ciepłolubna. W dawnym wyrobisku pokopalnianym w okolicy Starego Kostrzynka na stromym zboczu mamy między innymi stanowisko ostnicy włosowatej – mówi Katarzyna Barańska ze Stowarzyszenia Klub Przyrodników. - Zgryzanie suchych zboczy przez owce wrzosówki jest najskuteczniejszym sposobem ochrony tych cennych ekosystemów. -Nasz projekt polega na tym aby walczyć z gatunkami inwazyjnymi, które nie są gatunkami flory polskiej jak np. robinia akacjowa zwana popularnie akacją - informuje Dorota Janicka – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Choć 70% tegorocznych maturzystów z województwa zachodniopomorskiego cieszy się już najdłuższymi wakacjami w swoim życiu, 22% abiturientów przygotowuje się do egzaminu poprawkowego. Najwięcej spośród nich do matematyki, która już 25 sierpnia.
Gaszenie pożarów ściernisk i traw oraz wyjazdy do usuwania gniazd os – to najczęstsze akcje, w których uczestniczyli strażacy zawodowi i ochotnicy w minionym tygodniu. Szczegóły w raporcie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie - czytaj poniżej
Ile można wygrzewać się w słońcu? Plażowicze wpadają więc na różne pomysły. Zdjęcie przysłała nam pani Beata. Tak bawią się plażowicze w Darłówku. Ich „dzieło” zaczęło stanowić niemałą atrakcję turystyczną. Doczekało się nawet nazwy „Człowiek nurkujący w piachu na plaży”. A może Państwo macie inne propozycje nazwania tego „dzieła”?
Dziś, tj. 16 sierpnia) na strzeszowskiej plaży odbywa się piknik profilaktyczny. -Wspólnie z OSP Trzcińsko Zdrój, KMP Chojna i Grupą Interwencyjną WOPR Gryfino promujemy bezpieczne zachowania w sezonie letnim. Każdy uczestnik pikniku otrzymuje od nas gadżety. Zachęcamy do uczestnictwa w pikniku –informuje nas Łukasz Kamiński i przesyła zdjęcia (do obejrzenia w fotogalerii).
Ochotnicza Straż Pożarna w Lisim Polu to aktywna jednostka. Co prawda nie mają samochodu bojowego, ale strażaków mają dzielnych, co niejednokrotnie udowodnili. Tym razem w sobotę,15 sierpnia organizują festyn strażacki. Początek o godz. 15 na placu szkolnym. OSP zaprasza mieszkańców jak i gości.
-Jestem geologiem, interesuję się historią, ale patrzę na wydarzenia okiem przyrodnika - mówił dr Andrzej Piotrowski, geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego. W czwartek w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie opowiadał o trzech możliwościach desantu Stefana Czarnieckiego na wyspę Als, o czym jest wzmianka w naszym narodowym hymnie. Poruszony był również wątek bytności Czarnieckiego w Gryfinie, gdy wracał on z Danii.
Starostwo Powiatowe zawiadamia za pośrednictwem portalu igryfino o planowanym brakowaniu dokumentacji medycznej zlikwidowanego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryfinie wytworzonej do 1994 roku oraz dokumentacji pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Powiatowym w Gryfinie w latach 1992-1994. Akta te aktualnie przechowuje Starostwo Powiatowe w Gryfinie przez okres 20 lat od ostatniego wpisu w dokumentacji. Osoby zainteresowane odbiorem oryginału dokumentacji medycznej przeznaczonej do zniszczenia (pacjent, jego przedstawiciel ustawowy, a w razie śmierci pacjenta osoba przez niego upoważniona do uzyskania dokumentacji ) mogą ubiegać się o jej odbiór po uprzednim złożeniu wniosku w Starostwie Powiatowym w Gryfinie.
Pożar objął 2 ha ścierni, 8 balotów słomy i 40 arów poszycia w lesie w pobliżu miejscowości Nawodna (gm. Chojna). Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. -W pierwszej kolejności podano 2 prądy gaśnicze wody na palące się poszycie w lesie. Następnie podano kolejne prądy wody w natarciu na ściernię i baloty słomy. Dogaszono przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego. Słoma została przerzucona przy użyciu wideł – informuje strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie.
Kierowcy na trasie Banie-Chojna zauważyli przewróconego rowerzystę. Z zakrwawioną twarzą leżał na jezdni tuż przed miejscowością Rurka. Kierowcy zawiadomili pogotowie i policję. Mężczyznę odwieziono do szpitala w Gryfinie. -To był mieszkaniec Rurki, który miał ponad 2 promili alkoholu we krwi – mówi nam Bogumił Prostak, rzecznik prasowy powiatowego komendanta policji w Gryfinie.