Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 00:50
Reklama

Piękne ostnice chronione i zgryzane przez owce

-Roślinność kserotermiczna jak dobrze oddaje nazwa to jest światłolubna i ciepłolubna. W dawnym wyrobisku pokopalnianym w okolicy Starego Kostrzynka na stromym zboczu mamy między innymi stanowisko ostnicy włosowatej – mówi Katarzyna Barańska ze Stowarzyszenia Klub Przyrodników. - Zgryzanie suchych zboczy przez owce wrzosówki jest najskuteczniejszym sposobem ochrony tych cennych ekosystemów. -Nasz projekt polega na tym aby walczyć z gatunkami inwazyjnymi, które nie są gatunkami flory polskiej jak np. robinia akacjowa zwana popularnie akacją - informuje Dorota Janicka – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Piękne ostnice chronione i zgryzane przez owce
Owce kształtują skład gatunkowy, ograniczając rozwój drzew i krzewów oraz gatunków ekspansywnych. Oprócz tego pasące się tam czasowo zwierzęta umożliwiają kiełkowanie i rozsiewanie pożądanych, często chronionych i zagrożonych gatunków roślin.
 
Warsztaty terenowe połączone z wejściem na murawę kserotermiczną zorganizował 14 sierpnia 2015 r. Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. W szkoleniu uczestniczyli mieszkańcy pobliskich miejscowości, urzędnicy, pracownicy parków krajobrazowych. Wśród terenowych prelegentów byli Anna Bartczak z Biura Dokumentacji  Zabytków, Paweł Pawłowski z COKiS oraz wspomnianejuż - dyrektor Parków Dorota Janicka i Katarzyna Barańska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama