W tabeli (fotogaleria) najdziemy też sugestie do ewentualnych zmian w zakresie bezpieczeństwa nad wodami i współpracy samorządów lokalnych.
Pięć bezpiecznych miejsc
W sezonie letnim na terenie powiatu gryfińskiego zorganizowano pięć bezpiecznych miejsc wypoczynku nad wodą w gminach:
Moryń (kąpielisko),
Gryfino (MWDK), Banie(MWDK),
Cedynia (MWDK) oraz
Trzcińsko-Zdrój (MWDK).
Nowe miejsce do kąpieli
W tegorocznym sezonie postało nowe miejsce wykorzystywane do kąpieli nad Jeziorem Strzeszowskim, które posiada nowoczesną, kontenerową bazę ratowniczą i logistyczną, wyposażenie medyczne oraz środki ratownictwa wodnego. Wstęp na miejsca kąpieliskowe jest bezpłatny.
Kto dba o odpowiednią liczbę ratowników
Długość linii brzegowych miejsc kąpielowych podlegających zabezpieczeniu ratowniczemu wynosi od 35 m. (Steklno) do 100 m. (Moryń). Zabezpieczenie ratownicze realizowane jest na podstawie przepisów ustawowych i rozporządzeń wykonawczych. Cześć organizatorów zwiększa ilość ratowników wodnych na miejscu kąpieliskowym (J. Strzeszowskie, j. Steklno, basen Cedynia). Pozwala to na efektywniejsze zapewnienie bezpieczeństwa osób kąpiących się podczas weekendów i stosowanie systemu zastępstw/dyżurów ratowników wodnych.
Oznakowanie miejsc do kąpieli
Oznakowanie tras znakiem drogowym E-8 wymaga ustawienia w przypadku nowego miejsca kąpieliskowego nad J. Strzeszowskim przez zarządców dróg wojewódzkich powiatowych i gminnych w miejscowościach Strzeszów i Trzcińsko Zdrój w porozumieniu z organizatorem MWDK.
Pozostałe trasy dojazdu do miejsc kąpieliskowych wymagają uzupełnienia znakiem E-8 tras przez zarządców dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych np. w miejscowościach: Steklno, Banie, Baniewice, Grzybno, Orzechów i Macierz.
Wskazana współpraca i brak zaniechań
Tworzenie bezpiecznych miejsc wypoczynku nad wodą może być realizowane w ramach współpracy gmin powiatu gryfińskiego. Można to realizować poprzez wspólne wsparcie dla organizacji ratowniczych (np. dotacje publiczne na zakup wyposażenia do działań profilaktycznych, edukacyjnych i ratowniczych) oraz współdziałania z zabezpieczeniu ratowniczym i technicznym akwenów z których korzystają mieszkańcy sąsiednich gmin np.
gmin Moryń – Mieszkowice,
Gryfino – Widuchowa.
Gmina Chojna licząca 14 tys. mieszkańców powinna podjąć działania do samodzielnego stworzenia bezpiecznego miejsca kapieliskowego dla mieszkańców i turystów.
Opracowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Biuro Spraw Obronnych i bezpieczeństwa Publicznego (tytuł i śródtytuły od redakcji)
Napisz komentarz
Komentarze