Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 00:41
Reklama

O Czarnieckim z wątkiem gryfińskim

-Jestem geologiem, interesuję się historią, ale patrzę na wydarzenia okiem przyrodnika - mówił dr Andrzej Piotrowski, geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego. W czwartek w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie opowiadał o trzech możliwościach desantu Stefana Czarnieckiego na wyspę Als, o czym jest wzmianka w naszym narodowym hymnie. Poruszony był również wątek bytności Czarnieckiego w Gryfinie, gdy wracał on z Danii.
O Czarnieckim z wątkiem gryfińskim
Głównym tematem wykładu był fakt pierwszego polskiego desantu morskiego dokonanego przez wojska Czarnieckiego na duńską wyspę Als w czasie potopu szwedzkiego. Doktor Piotrowski przyjął trzy możliwości tego desantu: albo wpław z końmi przez 100 metrów cieśniny, albo z przywiązanymi do tratw końmi na leżąco lub w łodziach z ciągnionymi w wodzie końmi.
 
-Gdy wojska Czarnieckiego wracały z Danii, przeprawiały się w okolicy Schwedt i być może 30 października lub 1 listopada 1659 r. były w Gryfinie lub przechodziły obok – powiedział dr Andrzej Piotrowski.
 
Tymczasem w Gryfinie prezentowany był kilka lat temu wykład profesora Eckharda Opitza z Hamburga „Wojna i pokój w stosunkach polsko-brandenburskich w XVII w.”, z którego wynika, że Czarniecki przeprawiał się przez Odrę właśnie pod Gryfinem. Wiemy o tym na podstawie diariusza polskiego kronikarza, który pisze, że przeprawa odbyła się między 8 a 10 X 1659 r. przez most w Gryfinie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama