Kierowcy mogą mieć problemy patrząc na dodatkowy znak drogowy w Pniewie z napisaną dziwną nazwą. Widnieje tam bowiem dziwny napis: „do Pacholęt”. W czym problem?
Zmiana w Pałacu Prezydenckim. Według sondażowych wyników wyborczych prezydentem elektem został Andrzej Duda. Oddało na niego głos ok. 52 proc. wyborców. Frekwencja w Polsce wyniosła 55,5 procent.
To od nas zależy, jaka będzie dziś frekwencja w wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wybieramy głowę państwa w wyborach powszechnych. Nawiązujemy w ten sposób do wolnej elekcji, a wszyscy pełnoletni mają szanse w wyborach uczestniczyć. Ilu z nas skorzysta z tego przywileju a jednocześnie obowiązku? Dwa tygodnie temu nie było najlepiej. Frekwencja w naszym powiecie była o ok. 5 proc niższa niż w województwie zachodniopomorskim, a o prawie 10 procent niższa niż średnia w Polsce.
Frekwencja podczas I tury wyborów była najniższa spośród wszystkich wyborów prezydenckich po 1990 roku - do urn poszło zaledwie 48,8% wyborców. Jest to aż o 16% mniej niż w rekordowym pod względem frekwencji roku 1995 (64,7%). Odsetki głosujących różniły się najmocniej pomiędzy mieszkańcami wsi i miast, a także zależnie od województwa. Prezentujemy analizę danych dotyczących udziału w I turze wyborów i zachęcamy do udziału w niedzielnym głosowaniu.
Z ulicy Bałtyckiej w ulicę Energetyków w Gryfinie jechał w bocznym poślizgu z piskiem opon. Kierujący samochodem osobowym marki BMW tym ekstrawaganckim zachowaniem zwrócił uwagę policjantów. Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli przez patrolujących ten rejon dzielnicowych okazało się, że kierujący samochodem 23-letni mieszkaniec gminy Widuchowa nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zostały mu one zatrzymane 5 lat temu za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości.
Na zaproszenie dyrektor Małgorzaty Kos odwiedził Gminne Przedszkole w Widuchowej znany przetwórca żywności tradycyjnymi sposobami, smakosz, winiarz i kulinarny „rewolucjonista” Marek Kozanecki. Tym, razem zaprezentował dzieciom temat pozyskiwania soku brzozowego, zalet drzewa brzozowego. Pokazał też inne zdrowe produkty owocowe. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały o sposobie pozyskania soku oraz degustowały sok brzozowy.
Tak, jak podczas pierwszej tury wyborów, tak i teraz wyborcy skorzystać mogą podczas głosowania z szeregu ułatwień. Osoby niepełnosprawne oraz starsze, a także te, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zameldowania mają możliwość oddania głosu. W pierwszej turze z ułatwień skorzystało łącznie 295 275 osób (2% wszystkich, którzy poszli do urn).
Gmina Stare Czarnowo występuje z Dolnoodrzańskiej Inicjatywy Rozwoju Obszarów Wiejskich. Decyzję podjęli radni podczas poniedziałkowej sesji Rady Gminy w Starym Czarnowie. - Chcąc przystąpić do Lokalnej Grupy Działania bardziej aktywnej, musimy wystąpić z DIROW, aby wstąpić do takiej, która gwarantuje większe profity – powiedziała wójt Marzena Grzywińska.
Frytki selerowe, fasolka marynowana, ogórki w zalewie z rodzynkami oraz prażony słonecznik zdobyły największą popularność. Smacznie, zdrowo, kolorowo i do tego apetycznie - tak brzmi hasło tegorocznego planu pracy w Gminnym Przedszkolu w Widuchowej.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie marki Dormeo aż 71 proc. młodych polskich rodziców i kobiet w ciąży przyznaje, że przez brak snu jest gorzej zorganizowana i ma problemy, by poradzić sobie ze wszystkim zadaniami w ciągu dnia. W jaki sposób poprawić komfort życia niewyspanych rodziców, skoro długość ich snu zależny przede wszystkim od… snu dziecka?
Trwa debata prezydencka. Główne tematy pierwszej debaty prezydenckiej, z udziałem obydwu kandydatów w II turze wyborów prezydenckich, to bezpieczeństwo, sprawy zagranicznej, ustrój państwa, gospodarka oraz sprawy wewnętrzne. Program emitowany jest w telewizjach TVP 1, TVPInfo i Polsacie.
Ksiądz Marian Augustyn wraz z grupą inicjatywną zorganizował kolejny piknik rodzinny. W Przyjezierzu koło Morynia odbył się maraton rowerowy pod nazwą „Grand Prix Powiatu Gryfińskiego w MTB". Była to impreza rodzinna z wieloma atrakcjami.
Z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka w dniu 16 maja 2015 r. w przepięknej scenerii Góry Czcibora, na szczycie której znajduje się monumentalny pomnik upamiętniający bitwę pod Cedynią z 972 r., zgromadzili się strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu gryfińskiego, delegacja niemiecka z powiatu Uckermark i Barnim oraz zaproszeni goście. Po uroczystym przemówieniu komendanta powiatowego PSP w Gryfinie bryg. Jacka Rudzińskiego wręczone zostały odznaczenia, awanse i wyróżnienia.
-Zagłosujcie na Bronisława Komorskiego! W Polsce nie ma czasu na eksperymenty - mówił dziś podczas powiatowych obchodów Dnia Strażaka minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Nieco wcześniej wyjawił, dlaczego znalazł się na festynie strażackim pod Górą Czcibora w gminie Cedynia: -Lubię uroczystości lokalne. Znika wtedy polityka, a są normalne relacje z ludźmi.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników od 25 lat funkcjonuje w praktycznie niezmienionym stanie. Największe kontrowersje budzi emerytalno-rentowa część systemu, której skala finansowania ze środków publicznych jest traktowana jako przejaw nierówności społecznej. W obecnym wymiarze, system utrwala również niekorzystne tendencje w polskim rolnictwie i nie sprzyja optymalnemu wykorzystaniu środków przeznaczanych na jego rozwój. Propozycję reformy KRUS przedstawia Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w swoim najnowszym raporcie.