Protest rozpoczął się dziś w południe przed siedzibą spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie przy ul. Mysiej 2. Potem demonstranci przeszli przed gmach Ministerstwa Aktywów Państwowych na Kruczej. Dlaczego tam. Bo uznali, ze to dobre miejsce na domaganie się też interwencji Ministerstwa Aktywów Państwowych. resortu.
Protest zablokował ulice
Protestujący byli widoczni. Szli ulicami Warszawy. A to było około 5 tysięcy energetyków i górników. Protest przybrał formę happeningu. Protestujący domagają się między innymi natychmiastowego wycofania decyzji o przyspieszonej likwidacji Elektrowni Dolna Odra ale i Elektrowni Rybnik.
Protestujący zapowiadają, że w przypadku odmowy zapowiadają kolejne demonstracje. Protestujący krytykują umowy i porozumienia, jakie rząd zawarł z Unią Europejską. Głównie chodzi o porozumienia za czasów Mateusza Morawieckiego. Chodzi o temat transformacji energetycznej, czyli przejścia z energii opartej na wydobyciu węgla na źródła odnawialne i przyjazne dla środowiska.
Protestujący zapowiadają kolejną "wizytę" w Warszawie.
Stanowisko PGE
PGE po manifestacji wydało oświadczenie gdzie przypominają, że elektrownia w Dolnej Odrze czy Rybniku zapadły. W piśmie piszą m.in.:
Decyzja o przyszłości bloków węglowych w Elektrowni Dolna Odra i Elektrowni Rybnik została podjęta przez poprzedni zarząd PGE GiEK, który pismem z dnia 30.12.2020 roku poinformował Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zamiarze wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych obu elektrowni.
Zastępujemy najbardziej nierentowne elektrownie węglowe, czyli Elektrownię Dolną Odrę w Gryfinie i Elektrownię Rybnik, niskoemisyjną technologią gazową. Wydłużanie czasu pracy tych jednostek wpływałoby na wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców w Polsce. Już teraz produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w obu elektrowniach ma charakter szczytowy, a generowane przychody nie pokrywają kosztów produkcji i utrzymania tych jednostek. Szacowana strata finansowa PGE (na poziomie EBITDA) w 2024 roku w każdej z tych dwóch elektrowni wyniosła po kilkaset mln PLN.
Produkcja energii elektrycznej w Elektrowni Dolna Odra będzie odbywała się do 31 grudnia 2025 r. W Elektrowni Rybnik, po uzgodnieniach PGE, PSE
i MAP, czas pracy bloków węglowych został w grudniu 2024 roku wydłużony – dwa bloki mają pracować do końca czerwca 2026 r., a dwa kolejne będą funkcjonowały do 2027 r.
O manifestacji pisaliśmy wcześniej tu:
Napisz komentarz
Komentarze