Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 08:15
Reklama
Reklama
Reklama

Miej wpływ na wybór i zagłosuj

Frekwencja podczas I tury wyborów była najniższa spośród wszystkich wyborów prezydenckich po 1990 roku - do urn poszło zaledwie 48,8% wyborców. Jest to aż o 16% mniej niż w rekordowym pod względem frekwencji roku 1995 (64,7%). Odsetki głosujących różniły się najmocniej pomiędzy mieszkańcami wsi i miast, a także zależnie od województwa. Prezentujemy analizę danych dotyczących udziału w I turze wyborów i zachęcamy do udziału w niedzielnym głosowaniu.

Różnica we frekwencji na wsiach i w największych miastach wyniosła ponad 14 punktów procentowych. Najrzadziej głosowali mieszkańcy wsi, wśród których poszło głosować tylko 44,2% wyborców. W miastach frekwencja rosła stopniowo wraz ze wzrostem liczby mieszkańców - od 49,2% w miastach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, do 58,6 % w miastach powyżej 500 tysięcy.

 

Tabela 1. Źródło: Badanie Ipsos prezentowane przez TVN 24

Największą wyborczą mobilizacją wykazali się mieszkańcy województwa mazowieckiego - do urn poszło 54,9% wyborców, oraz małopolskiego (52,2%). Prawie o 13 punktów procentowych mniej wyniosła frekwencja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie frekwencja była najniższa w kraju - 42,0%. Rzadko głosowali też wyborcy z województw opolskiego, lubuskiego, zachodnio-pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, w których wyniosła od 42,5% do 44,5%. W pozostałych województwach oscylowała między 46 a 50%.

Tabela 2. Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza 

Wśród młodych wyborców, w wieku 18 – 29 lat, o których w tym roku mówiło się dużo, głosowało 46,1% osób. Zdecydowanie najwyższa była frekwencja wśród osób w wieku 40-49 lat (54,2%). Najrzadziej głosowali wyborcy powyżej 60 roku życia (45,3%). Z kolei różnica między wyborcami a wyborczyniami wyniosła ponad 3% na korzyść mężczyzn.
 
Tabela 3. Badanie Ipsos prezentowane przez TVN 24 
 
Tabela 4. Badanie Ipsos prezentowane przez TVN 24
 
Ze względu na niską frekwencję podczas pierwszej tury wyborów, przypominamy, dlaczego w niedzielę warto skorzystać z możliwości oddania głosu i mieć w ten sposób wpływ na wybór prezydenta. Prezydent może kierować ustawy do Sejmu (czterej prezydenci RP złożyli do tej pory 144 projekty ustaw), może też wetować ustawy przyjęte przez parlament (od początku istnienia III RP prezydenci skorzystali z tego prawa 84 razy). Jako jedyny może kierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze przed ich podpisaniem. Może też stosować prawo łaski (do 2013 roku ułaskawionych zostało ponad 8 tysięcy skazanych). Za zgodą Senatu może zarządzić referendum ogólnokrajowe (w ten sposób głosowaliśmy nad Konstytucją w 1997 roku!). Prezydent ma też wpływ na politykę gospodarczą państwa - powołuje członków Rady Polityki Pieniężnej i wnioskuje do Sejmu o powołanie prezesa NBP. To prezydent pełni funkcję reprezentacyjną przed innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz wspólnie z rządem tworzy politykę zagraniczną, podpisuje umowy międzynarodowe, mianuje ambasadorów. Jest także zwierzchnikiem sił zbrojnych, zatwierdza strategię bezpieczeństwa i decyduje o wysłaniu Sił Zbrojnych poza granice kraju.
 
Razem z nami do udziału w wyborach zachęca aktorka Agnieszka Grochowska: "Głosuję dlatego, że mogę głosować, dlatego, że mam do tego prawo. Mam głos, mam wybór. Walczyliśmy o to prawo bardzo długo, więc korzystajmy z  niego".
 
Biuro Prasowe - Masz Głos, Masz Wybór

 

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. Cisza wyborcza obowiązuje od 23.05.2015 od godziny 00:00 do 24.05.2015 do godziny 21:00. UWAGA! W przypadku przedłużenia głosowania z jakichkolwiek przyczyn cisza wyborcza zakończy się z chwilą zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego.

Aktualizacja z godz. 20.30
Cisza wyborcza przedłużona do 22.30

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała niedawno, że cisza wyborcza została przedłużona do godz. 22.30. Przedłużenie ciszy wyborczej ma związek ze śmiercią 80-latki w lokalu wyborczym w Kowalach w woj. śląskim. Kobieta zasłabła ok. godz. 17.30, zanim odebrała kartę do głosowania - informuje tvn24.pl. Tamtejszy lokal wyborczy zamknięty był przez 1,5 godziny. Pozostałe lokale otwarte będą do godz. 21.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama