Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 11:53
Reklama

Młodzi, piękni i niewyspani

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie marki Dormeo aż 71 proc. młodych polskich rodziców i kobiet w ciąży przyznaje, że przez brak snu jest gorzej zorganizowana i ma problemy, by poradzić sobie ze wszystkim zadaniami w ciągu dnia. W jaki sposób poprawić komfort życia niewyspanych rodziców, skoro długość ich snu zależny przede wszystkim od… snu dziecka?
Młodzi, piękni i niewyspani

Jak ważny jest dla nas sen? 74 proc. rodziców w Polsce przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej. I bardzo słusznie! Paradoksalnie, kiedy my odpoczywamy w bezruchu, nasz organizm ciężko pracuje: mózg porządkuje zebrane informacje w ciągu dnia, analizuje myśli, a układ hormonalny zarządza metabolizmem, apetytem, systemem nerwowym… Podczas snu regenerują się wszystkie nasze tkanki, a układ odpornościowy nabiera sił, aby lepiej radzić sobie z bakteriami i wirusami, z którymi zderza się każdego dnia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością godzin przeznaczonych na sen – zadbajmy o jego jakość.

 

Etap I - samobójstwo

Organizm kobiety ciężarnej pracuje na podwójnych obrotach, aby zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla małego człowieka. Ciało przyszłych mam ulega zmianom z tygodnia na tydzień, a zachodzące w organizmie procesy powodują zwiększające się uczucie zmęczenia. A to właśnie sen ma najlepszy wpływ na regenerację organizmu kobiety. Problemy ze snem zaczynają pojawiać się wraz z… rosnącym brzuszkiem. Ucisk na pęcherz moczowy i zintensyfikowana praca nerek zmuszają do wstawania w nocy do toalety. Niektórym zaczyna doskwierać zgaga i duszności, a także pojawiają się bóle w odcinkach lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Dlatego aby móc dobrze się wyspać, trzeba stworzyć odpowiednie warunki, zaczynając od regularnego wietrzenia sypialni, częstej zmiany pościeli, a co najważniejsze – właściwego doboru materaca.

 

Aż 70% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że im twardszy jest materac, tym lepiej dla naszego kręgosłupa. Nic bardziej mylnego. Materac powinien być przede wszystkim odpowiednio dobrany. Warto przyjrzeć się swoim łóżkom i materacom zwłaszcza w czasie ciąży. Powiększający się brzuszek utrudnia znalezienie odpowiedniej pozycji. Panie, które zwykły sypiać na brzuchu lub na wznak, mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do spania w pozycji bocznej. Zalecam spanie na lewym boku – nie uciskamy żyły głównej dolnej, dzięki czemu nie zostaje zaburzone krążenie krwi – radzi Szczepan Figat, fizjoterapeuta i ekspert marki Dormeo.

 

Etap II - niemowlak

Nie ma większego szczęścia na świecie i dla dumnych rodziców, i dla całej rodziny niż przyjście na świat nowego członka rodziny. Pierwsze tygodnie z bobasem dla większości rodziców bywają trudne. Dwie strony muszą nauczyć siebie nawzajem, zgrać, wyregulować dobę. Ta najmłodsza strona nie odróżnia dnia od nocy i… jest głodna średnio co 3 godziny. W ciągu dnia i w nocy. Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, zderzają się z faktem, że ilość ich snu przestała zależeć tylko od nich. Co to dla nich oznacza? Zaczynają odczuwać niedobór snu, pogarsza się ich nastrój, spada wydolność intelektualna, a stresująca niepewność powoduje rozdrażnienie i nerwowość, które nierzadko kończą się rodzinnymi sprzeczkami. Tę regułę potwierdzają wyniki badań – niemal ¾ ankietowanych rodziców przyznała, że zła jakość snu wpływa na ich relacje z bliskimi, są wtedy bardziej kłótliwi i szybciej się denerwują. Jak temu zaradzić?

Wysypiajmy się, kiedy tylko możemy! Nauczmy się wykorzystywać każdą wolną chwilę, wykorzystujmy czas drzemki dziecka w ciągu dnia. Jednakże nie zasypiajmy na fotelu, czy też na ramie łóżeczka naszej pociechy, tylko świadomie zadbajmy o jakość snu. Połóżmy się do naszego łóżka, przewietrzmy pokój. Stwórzmy jak najlepsze warunki snu. Taka drzemka zbawiennie wpłynie na nasz organizm, a także na naszą psychikę – dodaje Figat.

 

Etap III - przedszkolak
Kiedy dziecko wkracza w „poważniejszy” wiek, rodzice wreszcie mogą odetchnąć. Skończyły się nocne obowiązki związane z kilkukrotnym karmieniem, kolki, wyrastające zęby, przebudzanie się o 4 nad ranem wesołym ćwierkaniem zachęcającym rodziców do zabawy. Nasze dziecko wreszcie przesypia całą noc. Mama po urlopie macierzyńskim wraca do pracy, maluch wędruje dzielnie do przedszkola i wydawałoby się, że całe życie nabiera utęsknionej regularności, a rodzice wreszcie regularnie się wysypiają. Czy tak jest? Według najnowszych badań na zlecenie Dormeo co druga mama czy też tata zgodzili się ze stwierdzeniem, że ilość codziennych obowiązków skutkuje brakiem czasu na sen. Aż 46 proc. ankietowanych rodziców na pytanie, czy zdarza im się po powrocie z pracy pracować do późnych godzin, odpowiedziało twierdząco. Niewiele mniej, bo 45 proc., na pytanie dotyczące powodów występowania problemów ze snem wymieniło stres w pracy. Oznacza to, że młodzi rodzice mają cały szereg przeszkód, jakie stoją im na drodze do wysypiania się. 
 
Podsumowując, problemy ze snem i okoliczności życiowe, a w szczególności moment, kiedy stajemy się rodzicami, skutecznie zaburzają potrzebę pełnego snu. Znacznie poprawimy komfort życia, jeśli zaczniemy świadomie zarządzać naszym snem. I nie chodzi wcale o wysyłanie dzieci do dziadków na cały weekend, aby móc wygospodarować 10 godzin na sen. Należy skupić się przede wszystkim na jakości, tak aby każda godzina, którą przeznaczymy na sen, była jak najlepiej wykorzystana.
Raport „Sen Polaków” powstał na zlecenie marki Dormeo, w oparciu o badanie CAWI przeprowadzone wśród 1000 internautów, w wieku 18 lat i powyżej. Badanie zostało zrealizowane w dniach 3-10 kwietnia 2015 roku. Katarzyna Bartkoszkiewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama