Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 09:41
Reklama
Reklama

Przed II turą wyborów - wyjazd na działkę nie jest wymówką!

Tak, jak podczas pierwszej tury wyborów, tak i teraz wyborcy skorzystać mogą podczas głosowania z szeregu ułatwień. Osoby niepełnosprawne oraz starsze, a także te, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zameldowania mają możliwość oddania głosu. W pierwszej turze z ułatwień skorzystało łącznie 295 275 osób (2% wszystkich, którzy poszli do urn).
Przed II turą wyborów - wyjazd na działkę nie jest wymówką!

Do wtorku, 19 maja, można dopisać się do spisu wyborców w dowolnie wybranym lokalu wyborczym. Potrzebny będzie do tego jedynie dowód tożsamości. Nieco więcej czasu mają osoby, które przebywają za granicą – mogą dopisać się do spisu wyborców u konsula jeszcze do czwartku 21 maja. Drugą możliwością, odpowiadająca potrzebom tych wyborców, którzy wyjadą tylko na weekend, jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie pobieramy we własnym urzędzie gminy, a uprawnia nas ono do głosowania w dowolnie wybranym lokalu wyborczym. Zaświadczenie możemy pobrać aż do piątku (22 maja). 

Osobom, które zdążyły zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, przypominamy, że kartę do głosowania z zaznaczonym głosem, trzeba włożyć do koperty na kartę do głosowania i kopertę tęzakleić  - niezaklejenie koperty na kartę do głosowania powoduje, że głos jest nieważny. Po zaklejeniu koperty z kartą do głosowania trzeba włożyć ją do kolejnej koperty - koperty zwrotnej, zaadresowanej na adres obwodowej komisji wyborczej, wraz z podpisanym osobiście oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Brak osobiście podpisanego oświadczenia również unieważnia głos (podczas I tury wyborów aż 1532 głosów oddanych korespondencyjnie nie zostało uwzględnionych z tego właśnie powodu!). Kopertę zwrotną zawierającą zaklejoną kopertę z oddanym głosem oraz oświadczenie należy osobiście nadać na poczcie (lub wcześniej zanieść do Urzędu Gminy czy w dniu wyborów osobiście zanieść do lokalu wyborczego). Głosy wrzucone do skrzynki pocztowej są nieważne. 

Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej podczas pierwszej tury wyborów z dostępnych ułatwień głosowania skorzystało łącznie 295 275 wyborców (czyli 2% wszystkich głosujących). Najczęściej wybieraną opcją było głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania – w ten sposób głos oddało 128 086 osób, najwięcej – w województwie zachodniopomorskim. Nieco rzadziej głosowano przez dopisanie się do spisu wyborców (118 419 głosów). Przez pełnomocnika głosowało 5 956 osób. Zamiar głosowania korespondencyjnego, dostępnego w tym roku po raz pierwszy dla wszystkich wyborców, podczas pierwszej tury wybrało 42 814 wyborców, jednak aż 20% z nich nie odesłało przesłanych im pakietów wyborczych. Dużo częściej głosowali w ten sposób wyborcy za granicą (34 085), niż w kraju (8 189).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama