Policjanci z Komisariatu Policji w Chojnie zatrzymali trzech mężczyzn, którzy dokonali rozboju na 68-latku w Trzcińsku-Zdroju i na stacji paliw Orlen przy ul. Dworcowej ukradli alkohol oraz inne przedmioty. Sprawcami rozboju okazali się trzej mieszkańcy powiatu gryfińskiego: Krzysztof Z. lat 24, Roman B. lat 57 oraz Adrian K. lat 29.
Zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości ma już swoich kandydatów na wójtów i burmistrzów w powiecie gryfińskim. Wyznaczył również jedynki w prawie wszystkich okręgach w wyborach do powiatu. O fotel burmistrza Gryfina ubiegał się będzie Tomasz Mirakowski. Jerzy Sołtysiak jest kandydatem na wójta Widuchowej. Natomiast Franciszek Sidorczuk będzie się ubiegał o burmistrzowanie w Trzcińsku-Zdroju. Krzysztof Zygmunt wystartuje na burmistrza Chojny. Poniżej pełen komunikat PiS w tej sprawie.
W Trzcińsku-Zdroju 3 i 4 maja obchodzono pod hasłem „majówka z kajakami” – czyli na sportowo spędzamy długi weekend. Impreza na trzcińskim Jeziorze Miejskim została zorganizowana przez „Inicjatywę Trzcińsko-Zdrój nasza mała ojczyzna”. To pierwsze w ostatnim 20-leciu pływanie po trzcińskim jeziorze należy znać za bardzo udane i trzeba przyznać, że cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.
Szpital Powiatowy w Gryfinie Sp. z o.o. wspólnie z powiatem gryfiskim kontynuuje rozpoczętą w ubiegłym roku akcję pod nazwą „biała sobota”.
W czterech placówkach oświatowych na terenie powiatu gryfińskiego rozpoczęły się dziś matury. Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło dziś kilkuset maturzystów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach (19 osób). Egzaminy maturalne będą trwać od 5 do 30 maja.
Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Gryfińskiego organizuje debatę kandydatów do Europarlamentu. -W związku z bardzo niską frekwencją wyborczą podczas eurowyborów, takie działanie ma zwiększyć liczbę osób które będą uczestniczyły w głosowaniu. Przeprowadzenie debaty doskonale wpisuje się w cele statutowe stowarzyszenia czyli rozwoju społeczeństwa obywatelskiego – mówi Łukasz Martyniak, członek SRPG.
3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Z tej okazji imprezy przygotowały władze Gryfina, Chojny, Cedyni czy Mieszkowic. W organizację włączyły się domy kultury czy stowarzyszenia, jak np. w Baniach.
„Ziemie Odzyskane w propagandzie PPR - od lipca 1944 r. do stycznia 1947 r.” – tu tytuł książki, jaką przysłał do naszej redakcji autor Paweł Piskorski. Paweł Piskorski to były prezydent Warszawy i były europoseł, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. -Na przykładzie propagandowego odzyskiwania Ziem Zachodnich i Północnych staram się prześledzić cały mechanizm wykorzystywania przez środowisko komunistyczne powszechnie akceptowanych w społeczeństwie procesów i haseł do umocnienia władzy oraz zdobycia popularności – mówi Piskorski.
Dziś mija 10 rocznica wejścia Polski do Unii Europjeskiej. Dla naszego przygranicznego regionu przyniosło to wydarzenie olbrzymie zmiany. Dekada bywa oceniana różnie, od entuzjazmu, aż po głosy domagające się rozwiązania struktur unijnych. W Gryfinie wejście do grona państw Europy Zachodniej 10 lat temu witaliśmy na moście. W tym roku witamy na nabrzeżu wybudowanym w znacznej mierze za unijne pieniądze. Jak świętowaliśmy 10 lat temu? – obejrzyj krótką fotorelację. Jak oceniasz ten okres? – napisz komentarz.
Niestety, tym razem nie ma tradycyjnych Dni Gryfina rozpoczynających się imprezą 1 maja, ale w niektórych gminach są pewne propozycje. Warto pojechać na majówkę do Gryfina, Cedyni, Chojny lub Mieszkowic.
– To kampania skierowana do tej części społeczeństwa, która widzi, ale nie reaguje w takich sytuacjach – mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Powodem braku reakcji często jest lęk lub brak wiedzy i świadomości. Właśnie to ma zmienić kampania rozpoczęta przez PARPA. Kampania prowadzona jest między innymi pod patronatem redakcji igryfino.
Kradzieże można skorelować z porami roku. Teraz mamy sezon na narzędzia rolnicze i przedmioty związane z ogródkami. Oczywiście zawsze jest sezon wśród złodziei na portfele z zawartością. Więcej o kradzieżach w ostatnim tygodniu czytaj w raporcie Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.
Ponad 100 osób wzięło udział w akcji biała sobota w Cedyni 26 kwietnia 2014 r. – Całe szczęście, że tu przyszłam z synem, bo ortopeda powiedział, że muszę kupić dziecku specjalne wkładki do butów i syn ma poważną wadę. Lekarz zalecił ćwiczenia do wykonywania w domu – mówi pani Janina z Cedyni.
Dzisiejsze kanonizacje, ogłoszenie przez papieża Franciszka Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi ma też wymiar lokalny. To, jak ważna jest postać Polaka-papieża dla naszej świadomości, świadczą nazwy ulic, pomniki, tablice. Jan Paweł II wrósł w krajobraz naszego regionu. Nasza tożsamość narodowa i regionalna wiąże się z postacią dziś już świętego Jana Pawła II.
Najpierw było składanie kwiatów w ważnych miejscach dla pamięci narodowej w naszym regionie: Chlebowie, Gryfinie, Chojnie oraz msza i uroczystości na cmentarzu siekierkowskim. Kulminacja nastąpiła w Gozdowicach, gdzie nie tylko złożono kwiaty pod pomnikiem sapera, ale otwarto odnowione muzeum. Impreza zakończyła się festynem nad Odrą przygotowanym głównie przez gminę Mieszkowice.