Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:23
Reklama
Reklama

Powstrzymaj pijanego kierowcę

– To kampania skierowana do tej części społeczeństwa, która widzi, ale nie reaguje w takich sytuacjach – mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Powodem braku reakcji często jest lęk lub brak wiedzy i świadomości. Właśnie to ma zmienić kampania rozpoczęta przez PARPA. Kampania prowadzona jest między innymi pod patronatem redakcji igryfino.
Powstrzymaj pijanego kierowcę

W Ministerstwie Zdrowia 28 kwietnia 2014 r. zainaugurowano ogólnopolską kampanię edukacyjną „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. Podczas konferencji prasowej dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podkreślił, że adresatami akcji są świadkowie jazdy pod wpływem alkoholu.

 
Na konferencji wystąpili przedstawiciele instytucji patronujących inicjatywie. Ilona Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśliła, że konieczna jest zmiana w sposobie myślenia o osobach, które zawiadamiają policję o niebezpiecznych zachowaniach na drodze jak o donosicielach. – Przez wiele lat przyzwyczailiśmy się, że reakcja na nieprawidłowe działania w ruchu drogowym to domena policji – zauważyła psycholog.
 
Mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślił, że reagowanie na pijanych kierowców to obywatelski obowiązek każdego z nas. Szybka reakcja przypadkowego świadka może uratować komuś życie lub zdrowie. – Mam nadzieję, że dzięki kampanii przestaniemy być bierni i będziemy reagować.
 

Prawidłowe formy interwencji wobec pijanych kierowców lub osób, które zamierzają usiąść za kierownicę po alkoholu, przedstawiono w filmach edukacyjnych na www.powstrzymaj.pl 

– Jest cała lista sposobów, jak powstrzymać pijanego kierowcę – wyjaśniał mł. insp. Konkolewski. -Jeśli do nietrzeźwego nie docierają żadne argumenty, należy uniemożliwić mu jazdę, np. zabrać kluczyki. Policja zachęca, by nie wahać się i zawiadamiać o każdym podejrzanym zachowaniu kierowcy. Najprostszą formą reakcji jest telefon pod numer alarmowy 112.  

 

W promocję kampanii zaangażowała się sieć 60 mediów lokalnych z całej Polski. Zaproszone do współpracy zostało także igryfino. Na łamach prasy i w portalach internetowych będą publikowane informacje i porady dla świadków sytuacji, w której ktoś zamierza prowadzić lub prowadzi samochód pod wpływem alkoholu. Kampania będzie promowana także w mediach ogólnopolskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama