Podobne scenariusze obchodów 3 maja przyjęto w Cedyni i Trzcińsku Zdroju. Najpierw zaplanowano mszę św. w intencji Ojczyzny z okazji Święta Konstytucji 3 maja, a potem koncert. W Cedyni będzie to występ kameralnego duetu Con Fuoco, który zaprezentuje muzykę klasyczną. Natomiast w Trzcińsku-Zdroju będzie na ludowo – występ kapeli Borowiny z Trzcińskiego Centrum Kultury. Szczegóły programów poniżej.
Nieopatrznie zostawiony na dłużej garnek z potrawą był przyczyną niedzielnej akcji strażaków w Gryfinie przy ul. Chrobrego. Kronika strażacka za ubiegły tydzień nie jest zbyt bogata, ale praktycznie codziennie gdzieś straż musiała wyjechać do akcji.
Majówkę z okazji Narodowego Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zorganizowano w parku miejskim przy plaży w Moryniu. Imprezę rozpoczął występ młodzieżowego koła teatralnego z Zespołu Szkół w Moryniu pod kierunkiem Joanny Podsiadły. Przedstawiono scenkę pt. „Konstytucja 3 maja”. Dużą atrakcją był koncert Orkiestry Dętej z Trzcińska-Zdroju pod dyrekcją Mirosława Basaraba, podczas którego zaprezentowano znane utwory klasyczne, jak i nowoczesne, zaaranżowane na tę okoliczność.
Jedenaście powiatów oraz prawie pięćdziesiąt gmin z województwa zachodniopomorskiego otrzyma blisko 21 mln euro wsparcia na budowę lub przebudowę lokalnych dróg. Po raz pierwszy samorządy mogły starać się o pieniądze na ten cel ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. O tym, kto dostanie pieniądze na swoje pomysły, dowiemy się 4 maja.
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, na wniosek komendanta głównego policji, powołał na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie podinsp. Jacka Cegiełę, dotychczasowego komendanta powiatowego policji w Wałczu. Podinspektor Jacek Cegieła ma 47 lat. W policji pracuje 25 lat.
Otwierają się dodatkowe możliwość pozyskania unijnych środków z dwóch programów dedykowanych obszarom wiejskim i zależnym od rybactwa. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wybrał 17 strategii rozwoju lokalnego. I dzięki temu 180 mln zł przeznaczone zostanie m.in. tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój przedsiębiorczości.
Dziś, 29 kwietnia 2016 r. wojewoda Piotr Jania i Tomasz Zalewski, prezes zachodniopomorskiego WOPR-u podpisali umowę na realizację zadania publicznego pod nazwą „zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych województwa zachodniopomorskiego 2016”. Dzięki umowie WOPR otrzyma ponad 340 tys. zł. Dzięki temu i kąpieliska na terenie naszego powiatu mogą liczyć na doposażenie.
Od wielu lat maj należy do najbardziej obfitych w wydarzenia sportowe, rekreacyjne i turystyczne miesięcy roku na Pomorzu Zachodnim. Piękna pogoda sprzyja inauguracjom sezonu żeglarskiego, tenisowego oraz golfowego. W majowym kalendarzu imprez znalazło się ponad 50 przedsięwzięć. Wśród nich są 2 imprezy w Gryfinie oraz po jednej w gminie Widuchowa i Trzcińsko-Zdrój.
Wraz z upływem lat u wielu osób pojawiają się dolegliwości i choroby, które mają bezpośredni związek z ich podeszłym wiekiem i pogarszającym się z dnia na dzień ogólnym stanem zdrowia. Przed niektórymi z nich można się oczywiście uchronić, jednak sporo jest także takich niemal nieuniknionych, które prędzej czy później dotykają każdego z nas. Choroby osób starszych mogą atakować różne elementy organizmu i osłabiać między innymi kości, mięśnie, poszczególne organy, a także umysł. Niektóre z nich szkodzą ciału, inne powodują problemy z pamięcią lub koncentracją, a właściwie każda wymaga zupełnie innego leczenia.
Jakie problemy widzą organizacje działające na rzecz pacjentów z chorobami przewlekłymi, jakie mają propozycje ich rozwiązania i jakie działania rzecznika praw pacjenta widzą w tym zakresie? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy wczorajszego spotkania w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, które dotyczyło problemów pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Plany zmian legislacyjnych zaproponowane w poselskim projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej budzą sprzeciw Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. We wtorek, 26 kwietnia 2016 r. radni województwa przyjęli stanowisko w tej sprawie.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD - ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to choroba, która diagnozowana jest zarówno u dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jej objawy, tj. zaburzenia koncentracji uwagi, nadruchliwość i nadimpulsywność mogą występować jednocześnie lub pojedynczo, jednak ich natężenie i czas utrzymywania się decydują m.in. o postawieniu diagnozy medycznej. Droga od zauważenia objawów, poprzez właściwą ich interpretację, poprzez diagnozę aż do otrzymania właściwej pomocy to niejednokrotnie wielomiesięczna praca. Zmagania rodziców, nauczycieli, dziecka. Nierozumienie małego człowieka, obwinianego za objawy choroby i karanego za niewłaściwe zachowania, nie mieszczenie się w normach tak jak jego zdrowi rówieśnicy.
Badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2016 r. stopa bezrobocia w Zachodniopomorskiem wyniosła 13,3%. To najniższy wynik dla tego miesiąca od wielu lat. Na rynku pracy wiosna zazwyczaj przynosi ożywienie i nowe oferty dla poszukujących zatrudnienia. To okres, gdy wiele firm rozpoczyna rekrutację, zapowiada inwestycje lub rozpoczyna przygotowania do sezonu letniego, tak istotnego dla gospodarki Pomorza Zachodniego. Efekty tych działań często mają odzwierciedlenie we wskaźnikach pomiaru poziomu bezrobocia.
Znamy zwycięzców eliminacji wojewódzkich XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Chojnie. Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. była gospodarzem zmagań najlepszych krajoznawców z województwa zachodniopomorskiego. Kto wygrał?- zapoznajmy się z relacją organizatorów.
Aż 25 razy musieli w minionym tygodniu wyjeżdżać do akcji strażacy z naszego powiatu. Najczęściej do pożaru traw, śmieci oraz plama substancji ropopochodnej na drodze. Szczegółowy raport Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie poniżej.