Rekordzista miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. 8 czerwca 2016 r w Zatoni Dolnej podczas kontroli drogowej samochodu osobowego marki Opel policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. W wydychanym powietrzu miał 1,78 promila alkoholu. Kolejnego dnia policjanci Posterunku Policji Widuchowa-Banie w czasie kontroli drogowej w Baniewicach stwierdzili, że kierujący oplem 59-letni mieszkaniec gminy Banie jest nietrzeźwy. Rzecznik prasowy nie ujawnia jednak ile kierowca miał promili we krwi. Rekord padł jednak, następnego dnia, tj. w sobotę.
Pełne ręce roboty mieli strażacy w ostatnim tygodniu. Wyjeżdżali do samobójcy (samopodpalenie), zgłoszenia o podłożeniu bomby czy wypadków samochodowych. Dwa takowe były w sobotę. Natomiast w niedzielę nie było zgłoszeń. Raport Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej poniżej.
Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została wystawa pn. „Nie tylko tulipany” w Muzeum Narodowym w Szczecinie. To projekt kuratorów Dariusza Kacprzaka z Muzeum Narodowego w Szczecinie i Gero Seeliga z Staatliche Museum Schwerinie. To już piąta edycja Zachodniopomorskiego Muzealnego Wydarzenie Roku.
Nad morzem pojedziemy „Velo Balticą”, wzdłuż Odry poprowadzi nas „Trasa Zielonego Pogranicza”, a są jeszcze „Trasa Pojezierzy Zachodnich” i „Stary Kolejowy Szlak”. Z 80 propozycji nazw dla rowerowych tras Pomorza Zachodniego wybrano właśnie te 4. Rozstrzygnięcie rowerowego konkursu marszałka Olgierda Geblewicza ogłoszono podczas „Święta Cyklicznego”. Autorzy zwycięskich nazw i osoby wyróżnione otrzymały unikatowe rowerowe sakwy z logo województwa zachodniopomorskiego a także tablety.
Wyważył rolety, wybił szybę w oknie – tak złodziej włamał się do warsztatu samochodowego w Trzcińsku-Zdroju. Po splądrowaniu znalazł pieniądze w kwocie 120 zł. Wziął też kluczyki od samochodu marki VW Polo, odpalił auto i odjechał.
W dniach od 7 do 9 czerwca na ternie naszego powiatu zawyją syreny alarmowe. –W tych dniach odbędą się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadany zostanie sygnał (syrena) dotyczący zagrożenia z powietrza – informuje Krzysztof Krawczyk, kontroler techniczny Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gryfinie.
Starosta Wojciech Konarski i burmistrzowie Morynia – Józef Piątek, Trzcińska-Zdroju – Zbigniew Kitlas oraz wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos spotkali się z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą aby podpisać umowy. Chodzi o realizację zadań drogowych finansowanych ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dzięki temu gminy będą miały refundację wydatków inwestycyjnych w wysokości 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych, a mieszkańcy pewność, że drogi powstaną.
Jeśli interesują was tematy ochrony przeciwpożarowej, chcielibyście zobaczyć najnowszy sprzęt używany podczas działań ratowniczo-gaśniczych, zgłoście się do nas, a my umożliwimy wam zobaczenie tego wszystkiego – zaprasza Dariusz Jaroszek, naczelnik OSP Banie. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Baniach organizuje bowiem wyjazd do Kielc na Międzynarodową Wystawę Ratownictwa, Zabezpieczenia i Techniki Przeciwpożarowej EDURA.
Kolejna partia umów na budowę lub modernizację lokalnych dróg ze wsparciem środków PROW na lata 2014-2020 zostanie zawarta w poniedziałek, 30 maja 2016 r. Dokumenty będą podpisywane przez wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Jarosława Rzepę oraz włodarzy lokalnych samorządów nastąpi w Gryfinie. Na podpisanie umów przyjadą burmistrzowie: Morynia – Józef Piątek, Trzcińska-Zdroju – Zbigniew Kitlas oraz wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos. Na trzy projekty umowę podpisze starosta Wojciech Konarski.
Remont mają przejść kościoły w Czachowie (gm. Cedynia), w Swobnicy (gm. Banie), w Dobropolu (parafia Góralice, gm. Trzcińsko-Zdrój), a także kościół Mariackiego w Chojnie oraz w Dobropolu (parafia Góralice, gm. Trzcińsko-Zdrój). Ale też 4 tys. zł otrzyma Małgorzata Kuprjanowicz na wymianę stolarki okiennej w zabytkowym domu mieszkalnym w Moryniu. Natomiast 20 tys. dostanie gmina Banie na dokumentację programu prac konserwatorskich w dawnym zamku joannitów w Swobnicy.
Trzciński Festiwal Kultury i Sportu 2016 rozpoczyna się artystycznie i na sportowo. Do zabawy zapraszają nasze powiatowe gwiazdy estrady. Sobota rozpocznie się od marszów nordic walking i biegów ulicznych. Muzykę będzie słychać nie tylko na scenie w parku obok Trzcińskiego Centrum Kultury, ale też na ulicach miasta, gdzie przemaszeruje miejscowa orkiestra dęta. O dobry humor zadba kabaret Czwarta Fala. Po włoskich przebojach organizatorzy zapraszają na disco polo. A niedziela będzie nie tylko uduchowiona, ale i sportowa. Szczegóły w programie poniżej.
Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - „Małe Wielkie Historie”. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.
Głównym tematem tegorocznej Nocy Muzeów w Trzcińsku-Zdroju było rolnictwo z okresu XIX i XX wieku oraz jego wpływ na życie mieszkańców miasta. Zaczęto od wykładów. Potem bracia Kołuccy przekazali eksponaty do Izby Pamięci. Na zakończenie części oficjalnej zaprezentował się zespół muzyczny „Trzy krzesła”. Następnie zwiedzano ekspozycje związane z miastem i okolicą. Odbył się również blok gier i zabaw wywodzących się z średniowiecza. Swoją premierę miała miejska gra terenowa pt. „Gra Tajemnic”. Zwiedzający mieli również okazje degustować potrawy i wyroby kulinarne z okresu wczesnego średniowiecza, przygotowane w tradycyjny sposób według starych receptur. A stary młyn odwiedziło około 100 osób.
Znamy wstępne wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Na razie komisje egzaminacyjne podają uśrednione dane kraju, okręgów, województw, powiatów i gmin. Jak wypadły na sprawdzianie gminy z powiatu gryfińskiego? Otóż najlepsza jest gm. Mieszkowice, a najsłabsza gm. Widuchowa. Szczegóły podajemy poniżej.
Strażackie święto było znakomitą okazją do wręczenia nagród i awansów. Andrzej Prokopski został powołany na komendanta powiatowego PSP w Gryfinie, a jego zastępcą został Sławomir Michalski. Dziewięciu druhów otrzymało nagrody pieniężne. Uroczystość z okazji Powiatowego Dnia Strażaka w tym roku połączona została z obchodami 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieszkowicach oraz nadaniem sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Łysogórkach. W związku z tym uroczystości odbyły się w Mieszkowicach.