W Izbie Pamięci organizatorzy zaprezentowali zwiedzającym m.in. trzy wykłady: „Analiza rozwoju przestrzennego oraz historyczna zabudowa miasta Trzcińska-Zdroju” autorstwa W. Makuchowskiego i D. Buczkiewicza, „Żniwa i wykopki w okresie powojennym na terenach gminy Trzcińsko-Zdrój” G. Zwolińskiego, a także „Pruscy junkrzy i ich dwory oraz polscy pracownicy przymusowi na ziemi chojeńskiej” T. Kołuckiego.
W trakcie sesji referatowej odbyła się uroczystość przekazania Izbie Pamięci eksponatów, których darczyńcami byli bracia Kołuccy. R. Kołucki przekazał obraz olejny przedstawiający Bramę Myśliborską, a T. Kołucki, dwie antyramy z oryginalnymi środkami płatniczymi z okresu PRL-u i przedwojennych Niemiec.
Na zakończenie części oficjalnej zaprezentował się zespół muzyczny „Trzy krzesła”, który tworzą P. Dunowski, W. Makuchowski i T. Baran. Zespół ten gra akustyczną muzykę instrumentalną, łącząc różne style i kierunki, a tym samym traktując muzykę nieszablonowo i nadzwyczajnie.
Następnie zwiedzano ekspozycje interesujących zbiorów muzealnych i archiwaliów związanych z miastem i okolicą, wystawę rzeźb absolwentów Liceum Plastycznego w Szczecinie, a także wystawę sprzętu i narzędzi rolniczych z XIX i XX wieku, która usytuowana była na placu naprzeciwko Izby Pamięci. Studenci z Studenckiego Koła Archeologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawili natomiast modelowe stanowisko archeologiczne oraz odpowiadali na pytania zwiedzających.
Odbył się również blok gier i zabaw wywodzących się z średniowiecza. W międzyczasie dwie drużyny wzięły udział w miejskiej grze terenowej „Gra Tajemnic”, która tego dnia miała swoją premierę. Uczestnicy poszukiwali historycznych miejsc związanych z II wojną światową i odkrywali fascynującą historię.
Zwiedzający mieli również okazje degustować potrawy i wyroby kulinarne z okresu wczesnego średniowiecza, przygotowane w tradycyjny sposób wedle starych receptur: pajdę ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem, swojskie twarogi oraz wędliny, naturalne mleko oraz miody. Organizatorami imprezy, podobnie jak w zeszłym roku, było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej wraz z Urzędem Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój, Trzcińskim Centrum Kultury oraz Studenckim Kołem Archeologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, stary młyn odwiedziło łącznie około 100 osób. Wśród odwiedzających było wielu mieszkańców miasta i gminy. Otrzymaliśmy od nich wiele pochlebnych opinii dotyczących organizacji tegorocznej trzcińskiej Nocy Muzeów.
Podziękowania składamy na ręce prelegentów, wolontariuszy, współorganizatorów oraz zespołu „Trzy Krzesła”. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy na kolejne edycje Nocy Muzeów w Trzcińsku-Zdroju.
organizatorzy
Napisz komentarz
Komentarze