Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:54
Reklama
Reklama

Odnotowali rekordowo niską stopę

Badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w marcu 2016 r. stopa bezrobocia w Zachodniopomorskiem wyniosła 13,3%. To najniższy wynik dla tego miesiąca od wielu lat. Na rynku pracy wiosna zazwyczaj przynosi ożywienie i nowe oferty dla poszukujących zatrudnienia. To okres, gdy wiele firm rozpoczyna rekrutację, zapowiada inwestycje lub rozpoczyna przygotowania do sezonu letniego, tak istotnego dla gospodarki Pomorza Zachodniego. Efekty tych działań często mają odzwierciedlenie we wskaźnikach pomiaru poziomu bezrobocia.
Odnotowali rekordowo niską stopę

- W zeszłym roku zbliżyliśmy się do najniższych w historii wskaźników bezrobocia na Pomorzu Zachodnim. Mamy jednak świadomość tego, że aby wykonać znaczący krok w kierunku tworzenia nowych miejsc pracy niezbędne jest zaktywizowanie obszaru województwa, który zdiagnozowaliśmy jako Specjalna Strefa Włączenia. Czynimy starania, by inwestycje gospodarcze powstawały w całym regionie, niemniej jednak specjalne wsparcie wschodniej części regionu może dać efekt w postaci równomiernego rozwoju Pomorza Zachodniego -  powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

 

W marcu 2004 r., w przeddzień wejścia Polski do Unii Europejskiej statystyki dotyczące poziomu zatrudnienia wyglądały wręcz dramatycznie. W województwie zachodniopomorskim bez pracy pozostawało wtedy aż 195 tys. mieszkańców regionu, a poziom bezrobocia szacowano na poziomie 28,8%. Sytuacja znacząco poprawiła się w marcu 2009 r.,  gdy ilość osób bez pracy zmalała niemal dwukrotnie i wynosiła 97 tys. Skutkowało to wskaźnikiem na poziomie 15,3%.  Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że marzec 2016 r. jest najlepszy od wielu lat. Stopa bezrobocia szacowana jest na 13,3%, a liczba osób bez pracy to 80,2 tys.

 

Warte zauważenia jest to, że stopę bezrobocia poniżej poziomu 10% zanotowano w Szczecinie (6,7%), Świnoujściu (7,1%) i Koszalinie (8,7%), a także w powiatach: goleniowskim (9,4%), polickim (9,5%) i kołobrzeskim (9,9%). W regionie wciąż są jednak miejsca, gdzie bez pracy pozostaje co czwarty lub co piąty mieszkaniec. Najtrudniej znaleźć pracę w powiatach białogardzkim i łobeskim (w obu bezrobocie na poziomie 25,1%), a także w powiecie choszczeńskim (22,9%) i szczecineckim (22,1%).

 

Wraz z rozpoczęciem się sezonu, znaczna ilość miejsc pracy powinna pojawić się w takich sektorach jak budownictwo, rolnictwo czy turystyka. Optymizm dla rynku pracy budzą inwestycje i nowe miejsca pracy zapowiadane m.in. przez takie firmy jak Radiometer, sia Abrasives, Kalmar, Svendsen Sport, Marol czy Tvilum.

 

Szansą na ożywienie obszarów o najwyższym poziomie bezrobocia jest również tak zwana Specjalna Strefa Włączenia, której stworzenie umożliwiło Samorządowi Województwa wydzielenie z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 środków na interwencję w postaci aktywizacji infrastrukturalnej, gospodarczej i społecznej, obszarów wymagających specjalnego wsparcia. SSW umożliwia m.in. wsparcie projektów inwestycyjnych zwiększających potencjał produkcyjny przedsiębiorstw, ukierunkowanych na stworzenie znaczącej liczby trwałych miejsc pracy oraz podnoszenie konkurencyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Beneficjentów pierwszego konkursu skierowanego do przedsiębiorców działających na tym obszarze powinniśmy poznać jeszcze w czerwcu 2016 r. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama