Sposobów na zatrzymanie wakacyjnych wspomnień jest wiele. Do najpyszniejszych z nich niewątpliwie należą owocowe przetwory, które nawet w środku mroźnej zimny i podczas jesiennej pluchy, przeniosą nas do wypełnionego bajecznymi smakami sadu. Jak przygotować konfiturę, dżem, czy powidła, by zachować walory sezonowych owoców na dłużej? Kluczem jest dbałość o szczegóły, skrupulatne przygotowania oraz trzymanie się tradycyjnych receptur.
Turystyka jest trzecim największym sektorem gospodarki Unii Europejskiej, kreuje aż 10% unijnego PKB i daje zatrudnienie niemal 15% europejskiej populacji, głównie w milionach małych i średnich przedsiębiorstw. Dla europejskich regionów i miast, turystyka zapewnia gospodarczą i społeczną stabilność. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał się pod listem do Przewodniczącego Komisji Europejskiej - Jean-Claude Junckera, z apelem o wypracowanie kompleksowej strategii wspierania sektora turystycznego.
Naturalne, niskoprzetworzone, bogate w składniki odżywcze i związki prozdrowotne – takie są ziemniaki polskiego pochodzenia. Jakie inne cenne właściwości kryją w sobie te produkty? Urszula Somow, dietetyk i ekspert kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz” postanowiła przyjrzeć im się z bliska i odkryć ich „super moce”.
W akcjach dotyczących usuwania skutków trzech kolizji drogowych brali udział strażacy w ostatnim tygodniu. Najgroźniej wyglądała kolizja w Czepinie. A do tego prawie codziennie wybuchał gdzieś w regionie pożar. Szczegóły w raporcie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie.
Najlepszy na dystansie 15 km był Tomasz Osowski z Dębna (czas 00:57:56). Drugi na metę przybiegł Daniel Nowak z Goleniowa (00:58:02), a trzeci Dariusz Filipowski (00:58:04). Karol Gontarz z Trzcińska-Zdroju był siódmy (1:00:30). Wśród kobiet najszybsza była Nikolina Szurgocińska z Hermesa Gryfino (01:03:24).
Trwa festiwal sportowo-rekreacyjny pod nazwą Jarmark Moryński. Impreza rozpoczęła się dzisiaj, 22 lipca 2017 r. od Biegu dookoła Morynia i jeziora Morzycko. To już 18. edycja tego cieszącego się popularnością przedsięwzięcia. Wystartowało w nim prawie 300 biegaczy.
Wywodzące się z północno-wschodniej Francji kruche ciasto z apetycznym, wytrawnym nadzieniem, to idealny smakołyk na letnie przyjęcia. Choć z wyglądu przypomina nieco tartę, różni się od niej tym, że nigdy nie występuje w wersji słodkiej. Ponadto quiche zawsze powinien zawierać nadzienie bazujące na śmietanowo-jajecznej masie.
Jaki obiad najlepiej sprawdza się latem? Słoneczna aura z pewnością nie zachęca do ciężkostrawnych dań, wybieramy zatem lekkie i smaczne inspiracje kulinarne. Głód zaspokoją, a równocześnie nowych wrażeń smakowych dostarczą znane wszystkim racuszki. Poznajcie przepis na Racuszki z krewetkami i jogurtem naturalnym!
W upalne dni, kiedy w mieszkaniach panuje zaduch, wcale nie mamy ochoty na jedzenie albo przeciwnie – jedlibyśmy wyłącznie zimne lody i pili napoje prosto z lodówki. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre dla naszego organizmu. Wręcz przeciwnie – szczególnie wtedy musimy zadbać o dobrze skomponowane menu oparte na składnikach o właściwościach chłodzących, których – na szczęście - w lecie, wśród produktów sezonowych, jest pod dostatkiem.
Złodzieje zakradli się w nocy nad jezioro Strzeszów (gm. Trzcińsko-Zdrój). Mieli upatrzoną wcześniej białą łódź typu ABC 385. Najpierw zerwali łańcuch z kłódką. Następnie skradli łódź o wartości 5000 zł.
Dzisiaj, 20 lipca 2017 r. mija 220 lat od symbolicznej chwili, kiedy pierwszy raz publicznie zabrzmiała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Wbrew zakazom pomogła Polakom przetrwać czasy rozbiorów i podtrzymywała ducha walki o niepodległość. 130 lat później – 26 lutego 1927 r. Minister Spraw Wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym ogłoszono tę pieśń, nazywaną również Mazurkiem Dąbrowskiego, naszym hymnem narodowym. Mazurek Dąbrowskiego jest więc oficjalnie naszym hymnem od 90 lat.
Zachodniopomorska policja planuje w 2017 roku przyjąć w swoje szeregi 310 nowych funkcjonariuszy. Przyjęcia odbędą się w sierpniu i grudniu br. Oferta skierowana jest do młodych ludzi, absolwentów szkół średnich oraz osób z wyższym wykształceniem po kierunkach przydatnych w policji ( prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne).
-Z pomocą burmistrza Zdzisława Kitlasa jesteśmy na dobrej drodze aby przywrócić w Trzcińsku-Zdroju posterunek policji – powiedział w Gryfinie komendant wojewódzki mł. insp. Jacek Cegieła.
W bieżącym tygodniu nastąpią przerwy w dostawie energii elektrycznej w kilku miejscowościach na terenie powiatu gryfińskiego. Prądu nie będzie w niektórych miejscowościach w gminach Gryfino, Trzcińsko-Zdrój, Chojna, Mieszkowice. Szczegóły poniżej.
W miniony weekend policjanci gryfińskiej drogówki włączyli się do realizacji ogólnopolskich działań pod nazwą „Prędkość”. Gryfińscy funkcjonariusze kontrolowali łącznie 103 pojazdy, ujawniając 47 przekroczeń dopuszczalnej prędkości. W jednym przypadku, kierujący który w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h, utracił uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Na kierowców łamiących przepisy nałożono w sumie 46 grzywien w drodze mandatów karnych.