Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie po raz drugi biorą udział w prestiżowym konkursie CanSat, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Projekt ten wymaga od zespołów zbudowania minisatelity o rozmiarach puszki napoju, który przeprowadzi misję badawczą w atmosferze. Zespół SpaceY reprezentuje szkołę, realizując ambitne cele technologiczne i naukowe.
Kto stoi za projektem?
Zespół SpaceY tworzy sześcioro uczniów, z których każdy wnosi unikalne umiejętności. Liderem jest Kacper Romuk, odpowiedzialny za projekt misji oraz elektronikę i oprogramowanie. Patryk Mitręga zajmuje się promocją projektu i współpracą z partnerami, Patryk Szpunar zaś odpowiada za dokumentację. Zofia Szymańska czuwa nad systemem odzyskiwania, a Tomasz Kowalczyk testuje sprzęt i oprogramowanie.
Julia Żukowska projektuje modele 3D, a opiekunem zespołu jest Eliza Bodys, nadzorująca aspekty techniczne projektu.
Skąd pomysł na udział w konkursie?
O konkursie dowiedzieliśmy się śledząc nowinki w dziedzinie kosmosu na forach internetowych - informuje Tomasz Kowalczyk.
Dla Kacpra i Patryka Mitręgi to kolejne doświadczenie w projektach technicznych, a dla pozostałych – pierwsza przygoda z tak zaawansowanym projektem. Rolę każdego członka dopasowano do ich umiejętności i zainteresowań, co sprzyja rozwojowi młodych talentów.
Na czym polega projekt?
Gdy dostaniemy się do finału konkursu, nasz CanSat zostanie wystrzelony przez rakietę na wysokość około 2,5 km. Podczas opadania będzie wykonywał misję podstawową i dodatkową. Celem podstawowej misji CanSata jest mierzenie temperatury i ciśnienia atmosferycznego oraz przesyłanie danych do stacji naziemnej.
Zespół SpaceY zrealizował także misję dodatkową – autonomiczny system odzyskiwania, który analizuje teren i wybiera bezpieczne miejsce lądowania, unikając przeszkód.
Próby i testy
Próby i testy trwają już od kilku miesięcy, w zależności od rodzaju zadania.
Testowane są m.in. zasięg anteny oraz oprogramowanie minisatelity.
Co daje ten projekt?
Dzięki projektowi członkowie zespołu zdobywają bezcenne doświadczenie z zakresu inżynierii i programowania, a także pracy zespołowej i zarządzania. Konkurs pozwala im rozwijać pasję do nauki i technologii oraz przygotowuje do przyszłych wyzwań zawodowych.
Inicjatywa ta pokazuje, że młodzież z gryfińskiego liceum potrafi realizować ambitne cele, inspirując innych do działania.
Napisz komentarz
Komentarze