Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:56
Reklama
Reklama

Koniec roamingu to dopiero początek!

Turystyka jest trzecim największym sektorem gospodarki Unii Europejskiej, kreuje aż 10% unijnego PKB i daje zatrudnienie niemal 15% europejskiej populacji, głównie w milionach małych i średnich przedsiębiorstw. Dla europejskich regionów i miast, turystyka zapewnia gospodarczą i społeczną stabilność. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisał się pod listem do Przewodniczącego Komisji Europejskiej - Jean-Claude Junckera, z apelem o wypracowanie kompleksowej strategii wspierania sektora turystycznego.
Koniec roamingu to dopiero początek!

Autor: Niechorze

-W obecnej perspektywie unijnej turystyka została bardzo mocno ograniczona w zasadzie do projektów małej skali, co odczuwamy na Pomorzu Zachodnim. Nowelizacja Europejskiej Strategii na rzecz Turystyki powinna poważniej potraktować ten sektor europejskiej gospodarki. Nowe spojrzenie było by bardzo korzystne. Rentowność branży czy liczba zatrudnionych osób wskazują, że nie jest to kwiatek do kożucha, a poważne koło zamachowe – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Europosłowie, regiony, miasta i branża turystyczna ponaglają Komisję Europejską, by ta przedłożyła Europejską Strategię na rzecz turystyki i przekonują, że położenie kresu opłatom roamingowym, to dopiero początek dla stworzenia mechanizmów rozwojowych dedykowanych branży.

 

W liście otwartym zostało podkreślone, że turystyka często regeneruje wyniszczone obszary i mniej rozwinięte regiony, szczególnie te, o charakterze rolniczym. Ponadto przyczynia się także do kreowania poczucia dumy z obywatelstwa europejskiego i promuje wzajemne zrozumienie w obrębie Unii. Wśród korzyści z jakich mogą korzystać podróżujący po Europie turyści wymienia się m.in zniesione opłaty roamingowe, unijne rozporządzenia dotyczące praw pasażerów, praw transgranicznych klientów, czy europejski system ochrony zdrowotnej i wreszcie możliwość dokonywania płatności w jednej walucie w obrębie Strefy Euro.

Zdaniem sygnatariuszy listu, sektor zmaga się z tak potężnymi wyzwaniami, jak rosnące luki inwestycyjne czy uciążliwa biurokracja dotykająca małe i średnie przedsiębiorstwa. Niezbędne jest również dostosowanie branży do europejskich celów z zakresu energetyki i klimatu, czy digitalizacji. Dodatkowe wyzwania to problem bezpieczeństwa i terroryzm, oraz zaciekła konkurencja między UE, a rynkami pozaeuropejskimi. Wg. autorów listu, poradzenie sobie z tym problemem na poziomie narodowym jest niemożliwe i wymaga szczebla europejskiego. Celem działań ma być utrzymanie pozycji Europy, jako najbardziej znaczącej destynacji turystycznej, a także kreowanie nowych miejsc pracy i trwały wzrost gospodarczy.

Przypomnijmy, że wg ostatnich danych Eurostatu Pomorze Zachodnie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby udzielonych noclegów, których w ubiegłym roku 13,4 mln. Druga w zestawieniu Małopolska ma ich o milion mniej. Na przestrzeni ubiegłych lat wzrasta popularność naszego województwa. Według danych za 2013 r. Pomorze Zachodnie odwiedziło ponad 2 mln osób. W zeszłym roku już 2,5 mln turystów. Dane te obejmują wyłącznie osoby, które skorzystały przynajmniej z jednego noclegu i nie uwzględnia turystów jednodniowych, którzy korzystają z noclegów np. u rodziny czy znajomych. Z badań ruchu turystycznego za rok 2014 wynika, że ponad 90% osób, które odwiedziły Pomorze Zachodnie chce tutaj wrócić.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama