Widok umierającego człowieka wpływa na psychikę każdego. Najgorszą akcją, w jakiej ostatnio uczestniczyli strażacy, był wypadek w Tywicy. Przypomnijmy, 28 listopada na prostym odcinku drogi w Tywicy (gmina Banie) kierujący samochodem osobowym opel astra 21-letni mieszkaniec woj. dolnośląskiego z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na prawe pobocze i uderzył w metalową barierkę ochronną. W wyniku zderzenia barierka wbiła się w pojazd, przenikając wnętrze, jednocześnie raniąc kierującego pojazdem młodego mężczyznę w głowę, powodując rozległe obrażenia.
Trwa przebudowa części szpitala tam, gdzie znajduje się roentgen. Starszy model RTG zastąpiony zostanie nowoczesnym, bezpieczniejszym i w pełni cyfrowym aparatem firmy Philips Dura Diagnost Compact. Przeorganizowaniu uległa również rejestracja do lekarzy specjalistów. Znajduje się ona teraz przy wejściu z tyłu budynku szpitala (obok windy).
Radni powiatowi wyrażą opinię do koncepcji zmiany granic administracyjnych pomiędzy gminą Stare Czarnowo a gminą Miasto Szczecin, stanowiących jednocześnie granicę powiatu gryfińskiego. To jeden z punktów sesji Rady Powiatu w Gryfinie, która odbędzie się 28 listopada o godz. 14 w sali audiowizualnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie przy ul. Sprzymierzonych 4.
Nie tylko dyrektorzy, ale i nauczyciele ze szkół i przedszkoli powiatu gryfińskiego wezmą udział w nowych formach współpracy i samokształcenia. Będą szkolenia na miejscu w placówkach, spotkania wyjazdowe, a także wymiana doświadczeń na platformie internetowej. Taki projekt stworzył powiat, a prowadzi go Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gryfinie.
Ranking przedstawiło Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Dotyczy on wydatków bieżących na administrację z rok 2012 w przeliczaniu na jednego mieszkańca. Jak to wygląda w naszym powiecie? Okazuje się najdrożej jest w Starym Czarnowie, Cedyni i Widuchowej. Najtaniej zaś administracja kosztuje w Gryfinie i Baniach oraz w samym powiecie gryfińskim. Szczegóły poniżej.
Po opisywanej przez nas konwencji powiatowej odbyły się wybowy zarządu Platformy Obywatelskiej w powiecie gryfińskim. Wyboru dokonała rada powiatowa. Wcześniej delegaci zadecydowali, że przewodniczącym struktur powiatowych został Tomasz Siergiej. Teraz na wiceprzewodniczących wybrano Teresę Sadowską (wójt Bań), Roberta Kowalskiego (sołtys Góralic) i Janusza Skrzypińskiego (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie). Kto został członkiem zarządu, a kto sekretarzem i skarbnikiem - czytaj poniżej.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie przeprowadzili szkolenie w Baniach. Było to szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. W kursie wzięli udział strażacy-ochotnicy z terenu gmin Banie, Gryfino i Stare Czarnowo. Szkolenie zakończyło się egzaminem. Zdało go 36 druhów spośród 46 biorących udział w kursie.
-Ustawowo taka współpraca będzie obowiązywała od 2016 roku. Nie przeszkadza nam to jednak abyśmy założyli sieć współpracy i samokształcenia wcześniej - powiedział Wojciech Konarski, starosta powiatu gryfińskiego podczas dzisiejszego spotkania z dyrektorami szkół i przedszkoli. Projekt napisała Jolanta Majewska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gryfinie.
Miała promować powiat i jego walory, a stała się nieco niekompletną wyliczanką o niezbyt dużej wartości merytorycznej. Sporo w niej błędów historycznych i rzeczowych oraz pominiętych informacji o niektórych obiektach. Mowa o wydanym niedawno przez starostwo albumie „Pomniki w Powiecie Gryfińskim”. W wydawnictwie w twardej oprawie zestaw pomników historii i pomniki przyrody. Czy warto było wydawać album dotyczący czegoś, co można przestawić w zwykłym folderze?
Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu powiatu gryfińskiego rozpoczynają realizację projektu pn. „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół i przedszkoli poprzez zmodernizowany system doskonalenia nauczycieli w powiecie gryfińskim". Program przygotował i prowadzi powiat przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej. Jednym z zadań projektu jest stworzenie sieci współpracy i samokształcenia dla dyrektorów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół. O tym będzie mowa m.in. w środę, 20 listopada w Gryfinie na spotkaniu dyrektorów placówek oświatowych.
Korzystając z obecności na łamach igryfino i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, chcę odpowiedzieć na kilka często zadawanych pytań. Pytacie Państwo czy oprócz bardzo specjalistycznych napraw wykonujemy okresową obsługę i przygotowanie auta do sezonu np. zimowego. Oczywiście tak - w okresie jesiennym oprócz standardowej wymiany oleju, filtrów proponujemy naszym klientom sprawdzenie i ew. wymianę płynu chłodzącego i płynu hamulcowego - mówi Tadeusz Bojarski, właściciel gryfińskiego Auto Diesel Service.
Najmniej uczniów w historii szkół ponadgimnazjalnych uczęszcza obecnie do placówek w Gryfinie, Chojnie i Mieszkowicach. Takiego niżu demograficznego jeszcze nie było, a nie wiadomo czy będzie lepiej. W stosunku do roku 2005 liczba absolwentów gimnazjów w naszym powiecie spadła aż o 433. Kilkadziesiąt procent gimnazjalistów wybiera szkoły poza Gryfinem, Chojną uczęszczając np. do placówek w Szczecinie. W tym roku w szkołach prowadzonych przez powiat gryfiński przyjęto 57 uczniów mniej. To rekord, który przełożył się także na zatrudnienie w szkołach. W związku z mniejszym naborem zmniejszono bowiem liczbę klas - w Zespole Szkół w Chojnie o 3, a w Gryfinie o 1.
Jeszcze tylko do 18 listopada br. fundacje, stowarzyszenia oraz podmioty kolegialne – np. rady sołeckie czy koła gospodyń wiejskich, mające siedzibę i działające na terenach wiejskich mogą ubiegać się o dotacje w ramach programu „Razem Możemy Więcej”. Granty można przeznaczyć na projekty z zakresu rozwoju kulturowo-historycznego, inicjatyw społecznych oraz ochrony i promocji zdrowia.
Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego to tytuł projektu w wyniku realizacji którego powstał portal internetowy www.pomorskikrajobrazrzeczny.pl. Powstał on we współpracy z Tourismusverband Vorpommern e.V. z Greifswaldu. Portal posiada narzędzie do wyznaczania na mapie (1:25000) własnych szlaków i map turystycznych wraz z możliwością pobrania znaczników GPS. Można w ten sposób opisać rajd lub spływ kajakowy wraz z atrakcjami znajdującymi się na trasie. Jak zapowiedzieli pracownicy Biura Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego, wszystkie nowe szlaki - wraz z opisami - chętnie będą umieszczane na mapie oficjalnej.
Podczas dzisiejszej gali w Starostwie nagrodę Bociana w kategorii „Pracodawca roku” otrzymał Daniel Błażkiewicz z firmy DANKOM z Lisiego Pola. Nagrodę odebrał Tomasz Ziembakowski.