Zarząd powiatowy Prawa i Sprawiedliwości ma już swoich kandydatów na wójtów i burmistrzów w powiecie gryfińskim. Wyznaczył również jedynki w prawie wszystkich okręgach w wyborach do powiatu. O fotel burmistrza Gryfina ubiegał się będzie Tomasz Mirakowski. Jerzy Sołtysiak jest kandydatem na wójta Widuchowej. Natomiast Franciszek Sidorczuk będzie się ubiegał o burmistrzowanie w Trzcińsku-Zdroju. Krzysztof Zygmunt wystartuje na burmistrza Chojny. Poniżej pełen komunikat PiS w tej sprawie.
Szpital Powiatowy w Gryfinie Sp. z o.o. wspólnie z powiatem gryfiskim kontynuuje rozpoczętą w ubiegłym roku akcję pod nazwą „biała sobota”.
W czterech placówkach oświatowych na terenie powiatu gryfińskiego rozpoczęły się dziś matury. Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło dziś kilkuset maturzystów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie oraz Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach (19 osób). Egzaminy maturalne będą trwać od 5 do 30 maja.
Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Gryfińskiego organizuje debatę kandydatów do Europarlamentu. -W związku z bardzo niską frekwencją wyborczą podczas eurowyborów, takie działanie ma zwiększyć liczbę osób które będą uczestniczyły w głosowaniu. Przeprowadzenie debaty doskonale wpisuje się w cele statutowe stowarzyszenia czyli rozwoju społeczeństwa obywatelskiego – mówi Łukasz Martyniak, członek SRPG.
„Ziemie Odzyskane w propagandzie PPR - od lipca 1944 r. do stycznia 1947 r.” – tu tytuł książki, jaką przysłał do naszej redakcji autor Paweł Piskorski. Paweł Piskorski to były prezydent Warszawy i były europoseł, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. -Na przykładzie propagandowego odzyskiwania Ziem Zachodnich i Północnych staram się prześledzić cały mechanizm wykorzystywania przez środowisko komunistyczne powszechnie akceptowanych w społeczeństwie procesów i haseł do umocnienia władzy oraz zdobycia popularności – mówi Piskorski.
Dziś mija 10 rocznica wejścia Polski do Unii Europjeskiej. Dla naszego przygranicznego regionu przyniosło to wydarzenie olbrzymie zmiany. Dekada bywa oceniana różnie, od entuzjazmu, aż po głosy domagające się rozwiązania struktur unijnych. W Gryfinie wejście do grona państw Europy Zachodniej 10 lat temu witaliśmy na moście. W tym roku witamy na nabrzeżu wybudowanym w znacznej mierze za unijne pieniądze. Jak świętowaliśmy 10 lat temu? – obejrzyj krótką fotorelację. Jak oceniasz ten okres? – napisz komentarz.
Niestety, tym razem nie ma tradycyjnych Dni Gryfina rozpoczynających się imprezą 1 maja, ale w niektórych gminach są pewne propozycje. Warto pojechać na majówkę do Gryfina, Cedyni, Chojny lub Mieszkowic.
– To kampania skierowana do tej części społeczeństwa, która widzi, ale nie reaguje w takich sytuacjach – mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Powodem braku reakcji często jest lęk lub brak wiedzy i świadomości. Właśnie to ma zmienić kampania rozpoczęta przez PARPA. Kampania prowadzona jest między innymi pod patronatem redakcji igryfino.
Straż pożarna jedzie tylko do rojów pszczół w miejscach publicznych lub wtedy, gdy są one zagrożeniem dla zadrowia lub życia. Takie przypadki w naszym powiecie były w ostatnim tygodniu trzy. Jeśli rój znajduje się na terenie prywatnym, to właściciel powinien wynająć specjalistyczną firmę. Co jeszcze robili strażacy w ostnim tygodniu? – czytaj raport Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie.
W dniu 28 kwietnia 2014 r. roku w godzinach od 8 do 15 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej w kilku miejscowościach powiatu gryfińskiego. Prądu w różnym przedziale czasu nie będzie w niektórych miejscach w Gryfinie, Wełtyniu, Binowie i Kunowie. Szczegóły poniżej.
Dzisiejsze kanonizacje, ogłoszenie przez papieża Franciszka Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi ma też wymiar lokalny. To, jak ważna jest postać Polaka-papieża dla naszej świadomości, świadczą nazwy ulic, pomniki, tablice. Jan Paweł II wrósł w krajobraz naszego regionu. Nasza tożsamość narodowa i regionalna wiąże się z postacią dziś już świętego Jana Pawła II.
Najpierw było składanie kwiatów w ważnych miejscach dla pamięci narodowej w naszym regionie: Chlebowie, Gryfinie, Chojnie oraz msza i uroczystości na cmentarzu siekierkowskim. Kulminacja nastąpiła w Gozdowicach, gdzie nie tylko złożono kwiaty pod pomnikiem sapera, ale otwarto odnowione muzeum. Impreza zakończyła się festynem nad Odrą przygotowanym głównie przez gminę Mieszkowice.
Niech będzie to lekcją szacunku dla historii i tych, którzy historię tworzą – powiedział kombatant Jan Szyszkowski podczas dzisiejszych obchodów święta 69. rocznicy forsowania Odry. – Mamy powinność wyrażać hołd i wyrażać wdzięczność – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Chcę aby to był dzień radości, bo te dni dały polskość tych ziem – dodał.
Tadeusz Ruchniak został dziś nowym radnym Rady Powiatu w Gryfinie. –Możecie mówić do mnie Tadeusz. Pochodzę z Mieszkowic, ale teraz mieszkam w Moryniu. Mam dwoje dzieci i dwoje wnuków oraz żonę. Nie jestem więc do wzięcia, drogie panie. Nie macie jednak czego żałować – żartował nowy radny. – Jestem myśliwym, poluję, wędkuję. Dwa lata temu przekazałem 400-hektatarowe gospodarstwo synowi, wspieram go radami, ale ostatnio coraz mniej chce słuchać tych moich rad – tak prezentował się dziś Tadeusz Ruchniak.
W dniu 25 kwietnia 2014 r. roku w godzinach od 8 do 15 nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej w kilku miejscowościach powiatu gryfińskiego. Prądu w tym czasie nie będzie w niektórych miejscach w Gryfinie, Starym Czarnowie, Widuchowej i Baniach. Szczegóły poniżej.