Prezentacje gospodarcze to targi, jakie planowane są na 3 maja br. na placu Księcia Barnima I w Gryfinie. O ich organizacji rozmawiano ostatnio w Schwedt, gdzie odbyło się spotkanie grupy roboczej. Targi odbędą się w ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna“ – „Współpraca transgraniczna“ krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (województwo zachodniopomorskie) 2007-2013.
Potężna dziura będzie wkrótce na parkingu za siedzibą policji w Gryfinie. Wykopane zostaną zbiorniki paliwa. To jest niezbędne aby zrobić tam nową nawierzchnię z polbruku. -Naprawa placu manewrowego jest konieczna. Dziury są niebotyczne i musimy coś z tym zrobić. Aby to wykonać, trzeba wyjąć nieużywane zbiorniki po paliwie – powiedział komendant powiatowy policji w Gryfinie insp. Andrzej Stechnij.
Henryk Piłat obiecuje, że lada chwila ruszą świetlice środowiskowe, które przestały działać z końcem ubiegłego roku. Prowadzone były przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, ale zabrakło na nie pieniędzy. Do tej pory działania te finansował powiat, ale po nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny nie jest to już możliwe w dotychczasowej formie. Teraz, jak mówi burmistrz, OPS w Gryfinie rozpisze konkurs ofert. Jest prawdopodobieństwo, że wygra TPD i zajęcia dla dzieci będą prowadzone.
Za jedną z bardziej kontrowersyjnych przedsięwzięć 6. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij” wielu uznało degustację potraw z owadów. Co innego smakowanie dań z różnych części świata, jak tegoroczne potrawy z Litwy czy Tajlandii, a co innego zjadanie, uchodzących w naszej kulturze za niejadalne, robaków. Jednak degustacja odbyła się i miała swoich amatorów. W PUB-ie u Suszka konsumowano m.in. prażone larwy drewnojadów i świerszcze bananowe.
Trudno zaparkować przed Urzędem Miasta i Gminy w Gryfinie. Radny Hładki zaproponował aby wprowadzić w ścisłym centrum Gryfina ograniczenia czasu parkowania do 30 minut. Natomiast radny Zenon Trzepacz zaproponował aby urzędnicy do pracy chodzili pieszo… Przed UMiG jest tak mało miejsca, że albo urzędnicy, albo petenci będą chodzili na pieszo.
„Z dzieckiem w świat wartości” to wykład, jaki miał miejsce w Oddziale Dziecięcym w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Gryfinie 23 lutego br. Było to spotkanie edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy: Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dzieci i nauczanie wartości. Spotkanie, w którym uczestniczyło 25 osób, poprowadziła Marzanna Kuszyńska – dyrektor regionalny i koordynator Programu RodzinneCzytanie.pl. z Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.
-Nie życzę nikomu, aby zdarzył się tam jakikolwiek wypadek, w którym ktoś doznałby uszczerbku na życiu lub zdrowiu. Z uwagi na to, że jest to nadal mienie gminy, nie wiem, czy w odpowiedzialny sposób osoby, które dzierżawią lub w jakikolwiek sposób użytkują poszczególne elementy tego mienia, zabezpieczają ten teren przed dewastacją i wypadkami – mówi radna Ewa De La Torre. Budynki po byłym sanatorium przekazane w Nowym Czarnowie przez wojewodę popadają w ruinę. Część zagospodarowało starostwo, ale reszta straszy ruinami.
Trzecia wycieczka Włóczykija wyruszyła w niedzielę do Gartz, gdzie po zabytkach tego miasteczka oprowadzała osobiście burmistrz Donata Oppelt. Następnie swoje podwoje otworzyło Muzeum Tytoniu w Vierraden, które w okresie zimowym jest nieczynne, ale zostało otwarte wyjątkowo dla włóczykijów.
Nie bądź burakiem, walcz z czerniakiem! - pod takim hasłem prowadzili akcję uczniowie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. Szkoła żywo zaangażowała się w kampanię po raz drugi i na pewno nie ostatni, przeprowadzając konferencję profilaktyczną w celu zaangażowania uczniów w profilaktykę. W związku z popularnością na różnego rodzaju opalenizny - akcja niezwykle cenna.
Od kilkunastu lat daje się zauważyć rozkwit medycyny weterynaryjnej. Nastąpiły również zmiany w kształceniu lekarzy. Powstało wiele klinik, lecznic i gabinetów, w których znajduje się sprzęt diagnostyczny i można go już spotkać nie tylko w gabinetach dużych miast. Nasuwa się pytanie: jak to jest w naszych gryfińskich lecznicach? Wygląda na to, że nie mamy się czym za bardzo chwalić.
Czy oświatę w Gryfinie mogą uratować pokrętła do kaloryferów? Na jednej z sesji propozycję zainstalowania regulatorów ciepła w szkołach zaproponował radny Marek Suchomski, po zapowiedziach burmistrza zmniejszenia środków na oświatę. Trwa dyskusja z jakich pieniędzy można zrezygnować w gryfińskiej oświacie. Do przysyłanej z Warszawy subwencji gmina będzie musiała dołożyć w tym roku ok. 20 mln zł. Kilka milionów pójdzie na ogrzewanie.
-Wycieczka była udana. Pogoda piękna. Piwo bardzo dobre. Posmakować można było różnych jego smaków – mówi jedna z uczestniczek sobotniej wycieczki. 7. Festiwal Miejsc i Podróży zawitał też do gorzowskiej Witnicy. Po miejscowości oprowadzał członek Towarzystwa Historycznego Zbigniew Czarnuch, regionalista, emerytowany nauczyciel historii. Założył Park Drogowskazów - oryginalny pomysł prezentacji przeszłości. Wrażenie na włóczykijach zrobiła też wizyta w browarze.
Do wymiany zdań między sołtysem Pniewa Mieczysławem Matuszewskim a burmistrzem Henrykiem Piłatem doszło na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie. Sprawa dotyczyła m.in. świetlicy, ale nie tylko. Mieczysław Matuszewski skarżył się, że burmistrz nie robi ostatnio spotkań z sołtysami. Mówił też o problemach z nakazami podatkowymi, ponieważ nie informuje się, że można płacić u sołtysa.
-Lekcja była bardzo pyszna – powiedziała Maja po zajęciach „Smaczne Podróże”. W ramach 7. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży odbywają się też warsztaty dla najmłodszych. Ciekawą formą są zajęcia prowadzone przez Anię Czapek i Piotra Mojżyszka.
Tak o panu Marianie Zalewskim - poecie i prozaiku powiedział jeden z uczestników spotkania autorskiego, które odbyło się w dziś w sali konferencyjnej gryfińskiej biblioteki. Kto nie był, niech żałuje.