W trakcie wykładu były omówione następujące zagadnienia: co jest podstawą zdrowia moralnego, podział wartości, jak należy dzieci uczyć wartości oraz jakie książki pomagają w ich nauczaniu. Uczestnicy spotkania poznali przyczyny kryzysu wartości, na który składa się m.in. życie w zawrotnym tempie, powierzchowność relacji czy konsumpcjonizm; jakie są powinności rodziców wobec dziecka, nie tylko opieka, ale zasilanie emocjonalne, wychowanie proaktywne i ochrona przed złymi wpływami.
Dużo mówiono o potrzebach emocjonalnych dziecka (miłości, bezpieczeństwa, więzi, przynależności, akceptacji, poszanowania godności, zachęty i wsparcia, bycia ważnym itp.), o sposobach ich zaspokajania, czyli poprzez pełen miłości kontakt wzrokowy i fizyczny, uwagę i pełne miłości wychowanie. Natomiast w nauczaniu dzieci wartości najważniejszy jest przykład dorosłych i przekazywanie ich jak zasad gramatyki czy ortografii.
Wartości można podzielić na materialne i niematerialne, do których zaliczamy wartości moralne, czyli szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwagę, samodyscyplinę, pokojowość, sprawiedliwość, szczęście, optymizm, przyjaźń, miłość, solidarność, piękno i mądrość. Każda z tych wartości została szczegółowo omówiona z proponowanymi książkami, w których bohaterowie kierują się w życiu daną wartością.
Po więcej informacji pani Marzanna odesłała wszystkich zainteresowanych do książki „Z dzieckiem w świat wartości” autorstwa Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej oraz na stronę internetową Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/ . Ważne jest to, że wartości moralne skłaniają nas do zachowań, które są dobre dla wszystkich i nikogo nie krzywdzą.
Dzięki wartościom możemy mieć nadzieję i pewność, że opierając na nich swoje działania i kontakty z dzieckiem, sprzyjają one jego dobremu dorastaniu i przekształcaniu się w szczęśliwą dorosłą osobę – ciekawą świata, ale i potrzebującą bliskości. Jeśli dziecko w pierwszych latach życia nie przyswoi sobie, co znaczą szacunek dla innych, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga i sprawiedliwość, to nie będzie w stanie w dorosłym życiu na tych wartościach opierać swojego postępowania – twierdzi prof. Andrzej Zoll (prawnik). To co my dorośli możemy zrobić dla szczęścia naszego dziecka, to nauczenie go wartości, które powinny być dla niego drogowskazem życiowym.
W trakcie spotkania uczestnicy otrzymali zakładki, broszury i inne materiały promocyjne z „Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz słodki poczęstunek.
Tekst i fot. Mariusz Kiełtyka
lider kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Gryfinie
Napisz komentarz
Komentarze