Wataha wilków widywana jest co jakiś czas głównie na południu naszego powiatu. Najczęściej w lasach gminy Mieszkowice, ale też niedaleko Cedyni czy Chojny. Bytność tych drapieżników odnotowano również w nadleśnictwie Gryfino. Obecnie dąży się do opracowania regionalnej strategii ochrony populacji wilka. Zainteresowani tematem będą mogli uczestniczyć w konferencji, która odbędzie się 27 września br. o godz. 9:30 w auli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ul. Słowackiego 17).
Wydział Dyscypliny Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej w Szczecinie zadecydował o "natychmiastowym zamknięciu obiektu piłkarskiego w miejscowości Cedynia na okres 1 roku". Jak napisano w uzasadnieniu orzeczenia, powodem były zdarzenia zaistniałe w dniu 9 września br.
„Do czego to służyło? – tajemnice codzienności” to tytuł wystawy w muzeum regionalnym w Cedyni. Można obejrzeć, dotknąć, wypróbować różnych przedmiotów codziennych z dawniejszych i bardziej współczesnych czasów. Poznać można historię sposobów prania, prasowania, higieny codziennej ale także wytwarzania soków, pieczenia chleba. Międlica, cierlica ciosło, nosiłki i prawidła to niektóre z eksponatów. Większość przedmiotów i narzędzi pochodzi z kolekcji muzeum regionalnego oraz zbiorów cedyńskiego pasjonata i regionalisty Zbigniewa Bogdanowicza.
Sobotni występ chóru w Gryfinie to nie jest ostatni etap koncertów „Na gotyckim szlaku”. Za tydzień będzie jeszcze występ kapeli dworskiej Consortium Sedinum w Szczecinie. Ale jeszcze dzień wcześniej taki koncert odbędzie się (poza planem) na terenie naszego powiatu w Czachowie (gmina Cedynia). Będzie to kolejny już charytatywny koncert muzyki poważnej organizowany przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita.
Niecodziennej lekcji historii udzielił uczniom w Cedyni burmistrz Adam Zarzycki: -73 lata temu, pamiętają to nasi rodzice, dziadkowie w zasadzie, wtedy Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę i rozpoczęła się pierwsza wojna światowa – powiedział do dzieci i rodziców na rozpoczęciu roku szkolnego podczas apelu. Z wiadomych przyczyn po takiej lekcji historii uczniowie nie dostaliby jednak piątek czy szóstek. Ponad 73 lata temu rozpoczęła się nie pierwsza, a druga wojna światowa. I jeszcze panie Adamie Zarzycki do pańskiej informacji (bo chyba niemal wszyscy dorośli to wiedzą) II wojna światowa nie rozpoczęła się 3 września, tylko 1 września.
-W sprawie reklamy alkoholu w dodatku Most Polsko - Niemiecki Komisariat Policji w Chojnie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gryfinie prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie przestępstwa polegającego na naruszeniu zakazu reklamy i promocji napojów alkoholowych, tj. o czyn z art. 45 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - informuje asp. Katarzyna Adamczyk-Syniak z Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.
Sąsiedzi zza Odry zapraszają na polsko-niemieckie dożynki w Pinnow. Obchody zaczynają się w sobotę, a kończą w niedzielę. Impreza rozpocznie się o godz. 11:00 w sobotę przejazdem bryczek przez Pinnow. Zaplanowano wiele atrakcji szczególnie dla dzieci (np. kulę wodną i zamek dmuchany – bez dodatkowej opłaty). Swoją obecność potwierdzili przedstawiciele gmin Banie, Chojna, Trzcińsko- Zdrój i Wałcz. Impreza dofinansowana jest z Funduszu Małych Projektów Pomerania.
Tradycyjnie i integracyjnie to hasło tegorocznych dożynek w Cedyni. Pod taką nazwą Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu realizuje projekt polsko-niemiecki. Stąd na imprezie sporo gości zza Odry. Poniżej prezentujemy zdjęcia z sobotniej (25 sierpnia 2012 r.) imprezy.
Dziś (sobota) najwcześniej, bo od godz. 13.45 gminne święto plonów również w Cedyni. Poszczególne sołectwa zostaną przywitane przed wejściem do kościoła. O godz. 14 msza święta dziękczynna, a potem korowód dożynkowy przejdzie do amfiteatru. Tam od godz. 16 będzie można podziwiać piękne dożynkowe wieńce, skosztować tradycyjnych potraw, wziąć udział w warsztatach np. tkackim, ceramicznym, filcowania wełny. Zaplanowano również polsko-niemiecki konkurs wiedzy rolniczej oraz wybór sołectwa i sołtysa roku 2012. Niewątpliwą atrakcją będą, tradycyjne już, sołeckie potyczki.
Wiele strat wyrządziła wczorajsza nawałnica, która była odczuwalna prawie w całym naszym powiecie. Do teraz nie ma prądu w Osinowie Dolnym. To przygraniczne „miasteczko” dosłownie stanęło. Fryzjerskie zakłady nie działają. W sklepach nie działają kasy. Prąd ma pojawić się dopiero grubo po południu.
Mozaika z herbem miasta na Urzędzie Miejskim w Cedyni coraz bardziej zanika. Ten nieciekawy obrazek sypiącej się fasady spotkamy na budynku przy placu Wolności, gdzie mieści się m.in. wydział zajmujący się finansami gminy. Od strony restauracji widnieje na fasadzie mozaika, która mogłaby być chlubą miasta, ale władze nie robią nic aby ją ratować.
Co odnotowali policjanci w ostatnich 3 dniach? Poniżej prezentujemy kronikę policyjną z danymi z gmin Gryfino, Banie, Cedynia i Chojna.
Najpierw dwóch Ukraińców, Jurij Błahodir i Denis Słobadaniuk, zameldowało się na mecie, a trzeci był Tomasz Chawawko z Dębna. Wśród kobiet triumfowała Natalia Batrak z Ostrowa Wielkopolskiego przed Pauliną Włodarek ze Szczecina i Beatą Pokrzywińską z Polic. Poniżej podajemy miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz prezentujemy zdjęcia z dekoracji najlepszych. XIII Międzynarodowy Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko, który odbył się dziś, 28 lipca 2012 r. przyciągnął do Morynia 170 zawodników.
Obchody 40-lecia Nadleśnictwa Mieszkowice były okazją do rozdania awansów służbowych dla leśników z południa naszego powiatu. Nadleśniczy Cezary Florek, wyjątkowo hojny tego dnia, wręczył ich kilkanaście w, jak określił, uznaniu za wkład pracy oraz za zaangażowanie. Zobacz poniżej kto dostał awans i obejrzyj galerię zdjęć z uroczystego wręczania.
Leśnicy uczcili dziś 40-lecie powołanego w 1972 roku mieszkowickiego nadleśnictwa. Uroczystość rozpoczęła się w Mieszkowicach od mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego prowadzonej przez ks. dziekana Stanisława Piekarza. W jubileuszu uczestniczyło wielu zaproszonych gości, w tym władze samorządowe i przedstawiciele różnych instytucji, służb (m.in. straży pożarnej, policji i straży granicznej), przedstawiciele lasów państwowych ze Szczecina oraz sąsiednich nadleśnictw. Charakteru spotkaniu nadała orkiestra sygnalistów myśliwskich „Gryf”. Historię losów Nadleśnictwa Mieszkowice przypomniał nadleśniczy Cezary Florek. Wymienił zasługi swych poprzedników, pochwalił się osiągnięciami, wręczył nagrody i odznaczenia. Następnie poszczególne delegacje złożyły życzenia. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii poniżej, która powie dużo więcej, niż niejedno sprawozdanie...