–Jesteśmy pierwszym województwem w kraju, które rozstrzygnęło nabór na „Budowę i modernizację dróg lokalnych”. Co druga zachodniopomorska gmina będzie beneficjentem środków PROW przeznaczonych na drogi gminne i powiatowe – mówił podczas środowej (4 maja 2016 r.) konferencji prasowej wicemarszałek Jarosław Rzepa. Kwota blisko 21 mln euro pozwoli na przebudowę prawie 60 km dróg gminnych i 40 km dróg powiatowych. Na liście są drogi we wszystkich gminach, choć nie wszystkie samorządy ona obejmuje i nie wszystkie będą dofinansowane (pierwsze ok. 100).
Dziś, 5 maja w Niemczech obchodzone jest święto Wniebowstąpienia Pańskiego. W związku z tym sklepy będą u naszych sąsiadów zamknięte. Kolejne święto po drugiej stronie Odry 16 maja. Wtedy będzie to poniedziałek i Niemcy obchodzić będą Zesłanie Ducha Świętego.
W kategorii gimnazjów najlepszą drużyną okazała się ekipa z Gimnazjum w Mieszkowicach w składzie: Bartłomiej Dymidów, Leon Dziedziuch i Szymon Skowyra (opiekun Krzysztof Karolak). Natomiast wśród drużyn z podstawówek wygrali Aleksandra Chuda, Izabela Glonek, Adam Kunowski, Jakub Miecznikowski ze Szkoły Podstawowej w Swobnicy. Powiatowe eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa W Ruchu Drogowym odbyły się na terenie gimnazjum oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Święto jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych, a także rozwijaniu poczucia przynależności narodowej.
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, na wniosek komendanta głównego policji, powołał na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie podinsp. Jacka Cegiełę, dotychczasowego komendanta powiatowego policji w Wałczu. Podinspektor Jacek Cegieła ma 47 lat. W policji pracuje 25 lat.
Strefa Globtrotera podczas Pikniku nad Odrą, to miejsce stworzone z myślą o pasjonatach podróżowania, inspiracja do dalekich i bliskich wyjazdów, odwiedzania zarówno odległych zakątków naszego globu, jak i rodzimych skarbów przyrody, krajobrazu i kultury. Szczecinianie i goście odwiedzający szczecińską imprezę każdego roku mają okazję poznać wiele niezwykłych historii opowiadanych przez podróżników. Udziału w spotkaniach i wykładach jest bezpłatny.
Otwierają się dodatkowe możliwość pozyskania unijnych środków z dwóch programów dedykowanych obszarom wiejskim i zależnym od rybactwa. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wybrał 17 strategii rozwoju lokalnego. I dzięki temu 180 mln zł przeznaczone zostanie m.in. tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój przedsiębiorczości.
Od dziś, piątku 29 kwietnia do wtorku 3 maja br. zwiększają się zestawienia części pociągów na najbardziej popularnych trasach kolejowych Pomorza Zachodniego. 30 kwietnia na trasy wyruszy również przyspieszony pociąg Regio „Błękitny” relacji Szczecin Gł. – Świnoujście – Szczecin Gł. Decyzję o wzmocnienie składów, spółkę Przewozy Regionalne podjęła na wniosek Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Majówka na Pomorzu Zachodnim, to tradycyjnie czas zwiększonego zapotrzebowania na przewozy pasażerskie.
O tymczasowe aresztowanie wobec 17-letniego Mateusza B. („dla jaj” dzwonił informując o podłożeniu bomby) do Sądu Rejonowego w Gryfinie wystąpił komendat policji w Gryfinie. Nieletni Kacper B. z gm. Widuchowa za swój czyn odpowie przed Sądem Rejonowym w Gryfinie Wydział Rodzinny i Nieletnich.
Od wielu lat maj należy do najbardziej obfitych w wydarzenia sportowe, rekreacyjne i turystyczne miesięcy roku na Pomorzu Zachodnim. Piękna pogoda sprzyja inauguracjom sezonu żeglarskiego, tenisowego oraz golfowego. W majowym kalendarzu imprez znalazło się ponad 50 przedsięwzięć. Wśród nich są 2 imprezy w Gryfinie oraz po jednej w gminie Widuchowa i Trzcińsko-Zdrój.
Wraz z upływem lat u wielu osób pojawiają się dolegliwości i choroby, które mają bezpośredni związek z ich podeszłym wiekiem i pogarszającym się z dnia na dzień ogólnym stanem zdrowia. Przed niektórymi z nich można się oczywiście uchronić, jednak sporo jest także takich niemal nieuniknionych, które prędzej czy później dotykają każdego z nas. Choroby osób starszych mogą atakować różne elementy organizmu i osłabiać między innymi kości, mięśnie, poszczególne organy, a także umysł. Niektóre z nich szkodzą ciału, inne powodują problemy z pamięcią lub koncentracją, a właściwie każda wymaga zupełnie innego leczenia.
Zapraszamy na wojewódzkie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, które odbędą się 2 i 3 maja br. w Szczecinie
Jakie problemy widzą organizacje działające na rzecz pacjentów z chorobami przewlekłymi, jakie mają propozycje ich rozwiązania i jakie działania rzecznika praw pacjenta widzą w tym zakresie? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy wczorajszego spotkania w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, które dotyczyło problemów pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Plany zmian legislacyjnych zaproponowane w poselskim projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej budzą sprzeciw Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. We wtorek, 26 kwietnia 2016 r. radni województwa przyjęli stanowisko w tej sprawie.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD - ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to choroba, która diagnozowana jest zarówno u dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jej objawy, tj. zaburzenia koncentracji uwagi, nadruchliwość i nadimpulsywność mogą występować jednocześnie lub pojedynczo, jednak ich natężenie i czas utrzymywania się decydują m.in. o postawieniu diagnozy medycznej. Droga od zauważenia objawów, poprzez właściwą ich interpretację, poprzez diagnozę aż do otrzymania właściwej pomocy to niejednokrotnie wielomiesięczna praca. Zmagania rodziców, nauczycieli, dziecka. Nierozumienie małego człowieka, obwinianego za objawy choroby i karanego za niewłaściwe zachowania, nie mieszczenie się w normach tak jak jego zdrowi rówieśnicy.