We wszystkich szkołach w kraju wesoło zadźwięczał dzwonek, głośno obwieszczając koniec roku. Rozradowana dzieciarnia ze świadectwami w garści wyruszy naprzeciw wakacyjnej przygodzie, żeby po dwóch miesiącach pełna wrażeń i wypoczęta pojawić się w jej murach. Niestety nie wszystkie dzieci powrócą do swoich klas. Na pewno nie uda się to dzieciom i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Podróżników Polskich w Gryfinie, popularnej Czwórce.
Gryfiński Klub Emeryta i Rencisty Senior powitał lato przy muzyce. Zbiegło się to również z tradycyjnymi imieninami. Wszystkim solenizantom odśpiewano tradycyjne sto lat. Były toasty i życzenia udanych wakacji przekazane przez zarząd Seniora w osobach: Krystyna Pijanka, Wacław Burzyński, Barbara Kubowicz.
Dziś najbardziej oczekiwany moment w placówkach oświatowych, jeden z najszczęśliwszych dni nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. O ile ci pierwsi, mając świadectwo z dobrymi wynikami, niczym martwić się nie będą, o tyle nauczyciele muszą śledzić w wakacje ewentualne zmiany w Karcie nauczyciela. Jeszcze uczniowie trzecich klas gimnazjów i maturzyści muszą trochę poczekać na wakacje. Nauczyciele ze szkołą tak szybko się nie rozstaną, bo jeszcze mają np. posiedzenia rad pedagogicznych. Dla wszystkich jednak dziś zabrzmi ostatni dzwonek w tym roku szkolnym 2012/2013. A jak to wygląda w gminie Gryfino?
Norki amerykańskie – ten temat wypełnił dużą część dzisiejszej sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej w Gryfinie. Stanowisko lokalnej społeczności przedstawiła Agnieszka Półtorak Balon, przewodnicząca Stowarzyszenia Mieszkańców Nasz Drzenin. Poprosiła władze, aby jeszcze raz przemyślały sprawę lokalizacji fermy norek koło Drzenina. Sołtys tej miejscowości - Elżbieta Rygielska zaprezentowała pokaz multimedialny o norkach, określany przez wielu filmem grozy. Mówił on o skali zagrożenia środowiska usytuowaniem fermy. Stracimy dobre miejsce do życia - przekonywała sołtys. –Podpisujemy się pod wszystkimi postulatami – poprał protestujących Tadeusz Feller, sołtys Gardna.
Drogi, chodniki i utrzymanie obiektów publicznych to główne tematy podejmowane przez radnych podczas interpelacji radnych Rady Miejskiej w Gryfinie. Dwie radne odniosły się do wczorajszej gali zwracając uwagę, podejmowaną też przez naszych internautów, że nie zostali zaproszeni i uhonorowani sportowcy. Ewa De La Torre zapytała o wizytę Leszka Millera, dlaczego nikt z radnych nie został zaproszony na to spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie. Zwróciła uwagę, że Grzegorz Napieralski otrzymał niedawno z rządu informacje o koncepcji dotyczącej elektrowni Dolna Odra. Mieczysław Sawaryn pytał „po co nam straż miejska?”.
Mirosław Labuda z Solidarności’80, Henryk Kowalski, przewodniczący "Solidarności" i Roman Michalski, szef Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego spotkali się dziś z Leszkiem Millerem, szefem SLD. W rozmowach uczestniczyli: Grzegorz Napieralski (szef wojewódzkiego SLD), miejscowi działacze lewicy z Arturem Nyczem na czele oraz burmistrz Gryfina Henryk Piłat i wiceburmistrz Maciej Szabałkin. Tematem spotkania była obecna sytuacja i niepewność co do dalszych losów elektrowni w Nowym Czarnowie. Związkowcy narzekali na daleko posunięte oszczędności, pośredników zabierających pracę (np. dowóz węgla) i brak perspektyw dla pracowników. Leszek Miller obiecał, że dowie się, jaka jest sytuacja i jakie są plany w stosunku do Elektrowni Dolna Odra.
Poniżej przedstawiamy Państwu oświadczenie Artura Nycza, wydane po dzisiejszej wizycie w Gryfinie szefa SLD Leszka Millera.
Najpierw wystąpienie przedstawicieli Stowarzyszenia Mieszkańców Drzenina „Nasz Drzenin” w sprawie budowy fermy norek. Potem rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy Gryfino za rok 2012 i głosowanie nad nieudzieleniem absolutorium burmistrzowi Henrykowi Piłatowi. Następnie zajęcie się skargą mieszkanki na działanie burmistrza Gryfina. To jedne z najważniejszych punktów obrad jutrzejszej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie.
Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu radni ustalili na poniedziałkowej sesji w Starostwie. Poza tym na każdy kwartał będzie ustalany harmonogram dyżurów aptek w nocy oraz w niedziele, święta i dni wolne od pracy. W Gryfinie apteki pełnić będą dyżury całodobowe w godzinach: -w dni powszednie i sobotę: po zamknięciu apteki do godz. 8 dnia następnego, -w niedziele i święta: od godz. 8 do 8 dnia następnego. Natomiast w Cedyni, Chojnie, Mieszkowicach, Moryniu i Trzcińsku-Zdroju apteki będą dyżurować w dni powszednie i soboty do godz. 22, a w niedziele i święta w godz. od 14 do 22.
Rada powiatu zgodziła się (16 za, 1 wstrzymujący się) na likwidację Szkoły Podstawowej Specjalnej w Gryfinie i Gimnazjum Specjalnego w Gryfinie. W tej samej uchwale radni głosowali za utworzeniem Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie. W wyniku przekształceń struktury dzieci z obecnej placówki będą uczyły się teraz w Nowym Czarnowie bądź Chojnie. 7 nauczycieli ma szanse na pracę, a kolejnych 6 raczej jej nie dostanie w palcówkach oświatowych starostwa. Zredukowane zostaną także dwa etaty obsługi.
Szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller przyjedzie w środę po południu do Gryfina – dowiedzieliśmy się przed chwilą. Jego głównym celem wizyty ma być rozmowa ze związkowcami w elektrowni Dolna Odra. Byłego premiera zaprosił Artur Nycz, sekretarz rady wojewódzkiej SLD.
Zderzył się autobus z lokomotywą na przejeździe kolejowym tuż obok elektrowni Dolna Odra. Akcję ratowniczą prowadziła Państwowa Straż Pożarna. Do pomocy skierowane zostały siły Państwowego Ratownictwa Medycznego, policji, straży miejskiej oraz jednostek OSP z terenu powiatu gryfińskiego. W działania zaangażowane było Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Strażacy z Gryfina pod nadzorem kierownika Medycznych Działań Ratunkowych prowadzili akcję ewakuacji poszkodowanych z autobusu, a później przejęli opiekę nad częścią poszkodowanych w namiotach ewakuacyjnych do momentu ich transportu przez zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego. Tak wyglądały dzisiejsze ćwiczenia.
Po kilkunastu dniach od wysłania maila i po tygodniu od publikacji tekstu „Albatros kpi sobie z klientów?” dostaliśmy odpowiedź od Agnieszki Charłampowicz, menadżer ds. obsługi klienta i tłumaczeń niemieckojęzycznych ze spółki Albatros. Firma domaga się podania danych niezadowolonej z usług klientki, aby móc wyjaśnić sytuację. Wydarzenie zostało przez nas jednak już opisane i chcieliśmy wiedzieć jaka jest procedura, ale do tej pory konkretnej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Klientka nie zgodziła się na podanie danych osobowych twierdząc, że zawiodła się zarówno na firmie, jak i na późniejszym potraktowaniu problemu przez pralnię. Wcześniej poszkodowana upoważniła portal igryfino do załatwienia sprawy w jej imieniu. Poniżej korespondencja z pralni Albatros funkcjonującej w ramach Grupy Fliegel Textilservice.
Dzieciaki z Przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci działającego pod szyldem Filii Gryfińskiego Domu Kultury, świetlicy Zagroda w Daleszewie powitały już wakacje. Części artystycznej towarzyszyły wiersze, piosenki i życzenia. W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe podziękowania za wkład pracy i pomoc na rzecz lokalnego przedszkola. Otrzymali je m.in. rodzice, sołtys Daleszewa, zarząd Koła Gospodyń Europejki, animatorzy z daleszewskiej Zagrody. Brawami za trud wychowawczy podziękowano również Marii Czechowskiej, pedagogowi prowadzącemu na co dzień zajęcia z przedszkolakami, oraz pomagającej jej w codziennych obowiązkach Iwonie Kozłowskiej.
Powracamy do propagowanje przez nas akcji "Lubię kaszę". Okazuje się, że Polacy spośród wielu rodzajów kasz najchętniej wybierają kaszę gryczaną. Aż 73% respondentów wskazało na nią w ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym na potrzeby kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.