To nie jest łatwy rok dla zachodniopomorskich rolników. Podsumowanie tegorocznych zbiorów, szacunki strat oraz szkód w uprawach rolnych i leśnych zdominują debatę o sytuacji w rolnictwie na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Odpowiednia postawa etyczna, empatia, życzliwość i przede wszystkim zdolność rozumienia drugiego człowieka to cechy potrzebne pracownikowi społecznemu. Ruszył konkurs marszałka województwa - LIDERZY Służb Społecznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 października br.
Po ponad 20 latach w miejscowościach Banie oraz Trzcińsko-Zdrój będzie można oglądać premierowe filmy w kinowej jakości. Już w najbliższym tygodniu mieszkańcy będą mogli zobaczyć „Emotki. Film” oraz „Dwie korony” (oba filmy mają ogólnopolską premierę 13 października), a także najbardziej kasowy film ostatniego roku „Botoks” w reżyserii Patryka Vegi. Wkrótce w repertuarze m.in. „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, laureat głównej nagrody na festiwalu w Gdyni „Cicha noc” oraz „Listy do M. 3”.
1 stycznia 2018 r. podlegające marszałkom Zarządy Melioracji trafią do tworzonej obecnie spółki Wody Polskie. Mimo znaczących obaw i sprzeciwu samorządów, decyzja ta stała się faktem wraz z nowelizacją Prawa Wodnego przez Sejm RP i podpisaniem ustawy przez Prezydenta RP.
Samorządy województw tracą wpływ na to, kto będzie zarządzał wojewódzkimi funduszami środowiska i gospodarki wodnej, za które formalnie odpowiadają. Od dziś to Rząd PiS przyporządkowuje sobie przywilej obsadzania stanowisk w funduszach. Zmiany ograniczają się tylko do uprawnień kadrowych pozostawiając odpowiedzialność samorządu za fundusze i decyzje politycznych nominatów PiS. Prezydent RP tym samym przypieczętował zabór kadrowy samorządowych instytucji przez administrację centralną, po cichu podpisując kolejną nowelizację Ustawy prawo ochrony środowiska.
Handel z ziemi i na przypadkowych stołach nie będzie już miał miejsca na targowisku miejskim w Moryniu. Władze gminy dostaną ponad 200 tys. zł ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na rozbudowę i przebudowę targowiska.
Pełne ręce roboty mieli w ubiegłym tygodniu strażacy zawodowi oraz ochotnicy z Ochotniczych Straży Pożarnych. W poniedziałek, wtorek i środę usuwali skutki wypadków drogowych. Od czwartku w zasadzie do teraz borykają się z usuwaniem skutków huraganu Ksawery.
Brygady Enei Operator pracują w terenie nad usunięciem awarii spowodowanych przez orkan Ksawery i jak najszybszym przywróceniem dostaw energii elektrycznej. W akcji biorą udział wszystkie ekipy działające na obszarze dotkniętym przez kataklizm, wykorzystując dostępny sprzęt i wsparcie techniczne. Służby Enei Operator i Enei Serwis nieprzerwanie pracują od wczorajszego wieczora. Dzięki ich zaangażowaniu, przywrócono zasilanie do ponad połowy Odbiorców.
Sytuacja w województwie po wczorajszych silnych wiatrach stabilizuje się. Bez dostaw energii pozostaje w regionie ok. 11 tys. odbiorców, głównie w Stargardzie i okolicach. Awarie są na bieżąco usuwane. W kulminacyjnym momencie (ok. godz. 22:00) pozbawionych prądu było ok. 44,5 tys. odbiorców - przede wszystkim w powiecie gryfińskim.
Wichura, podczas której podmuchy wiatru dochodzą do 130 km/h, do tego miejscami ulewny deszcz - taka pogoda nawiedziła nasz region dzisiaj późnym popołudniem. Strażacy i energetycy wyjeżdżają do wielu interwencji. Na drogach leżą połamane konary drzew. Na osiedlach silny wiatr powywracał i poprzesuwał pojemniki na śmieci. Najlepiej zostać w domu. Jednak w wielu miejscach zgasło światło. Nie działa sygnalizacja świetlna, zamknięto wiele sklepów.
Fundacja Sportlife wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki zapraszają wszystkie dzieci i młodzież wraz z rodzicami do wzięcia udziału w „Ogólnopolskim Narodowym Cyklu Biegów na Orientację Pamięci Żołnierzy Powstania Warszawskiego”. Organizatorzy zapewniają rodzinną zabawę na orientację na trasie z Cedyni pod Górę Czcibora.
Rocznie w Polsce produkuje się średnio 58 milionów m3 odpadów komunalnych. To jakby zapełnić śmieciami po dach Stadion Narodowy aż 58 razy. Część z odpadów staje się paliwem opałowym – wielu Polaków uważa, że palenie śmieci jest bardziej ekologiczne, niż ich segregowanie. Jakie są jednak skutki wrzucania śmieci do kominka?
O inwestycjach dotyczących tras rowerowych prowadzonych przez gminy Gryfino, Banie, Trzcińsko-Zdrój, Chojnę, Moryń i Cedynię opowiadał w Chojnie podczas konferencji wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraj. Była mowa o budowanie planowanej trasy Zielonego Pogranicza i Pojezierzy Pomorskich.
Dzięki inicjatywie i uprzejmości Posła na Sejm Pana Sylwestra Chruszcza w dniu 28 września b.r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gogolicach (gmina Trzcińsko-Zdrój) mieli możliwość zwiedzić Sejm RP. W trakcie naszej wizyty w sali obrad Sejmu mogliśmy na żywo słuchać i oglądać pracę marszałka Sejmu oraz posłów podczas przedstawianych postulatów i uzasadnień do projektów ustaw sejmowych.
Dziś, 2 października 2017 roku mł. insp. Kazimierz Piotrowski, komendant powiatowy policji w Gryfinie uroczyście powierzył nadkomisarzowi Krzysztofowi Siudkowi pełnienie obowiązków zastępcy komendanta Komisariatu Policji w Chojnie.