W niedzielę rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Bronisław Komorowski w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Zmarł 28 października, miał 86 lat. Właśnie 3 listopada 2013 r. odbędzie się pogrzeb byłego premiera. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a pogrzeb będzie miał charakter państwowy. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej, twórcą nowego państwa i demokratycznej społeczności.
Uważam to za sukces – mówi krótko Jarosław Przygoda, trener Klubu Bokserskiego Garda Chojna, skąd do kadry Polski powołano Eryka Giermaka i Justynę Pietras. W dniach 24-31 października we Władysławowie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo" Justyna Pietras przebywała na zgrupowaniu kadry narodowej kobiet, gdzie celem było budowanie siły wytrzymałościowej oraz badania mające przygotować kadrę narodową do Olimpiady Młodzieży w Chinach w 2014r. Z Klubu Bokserskiego Garda są powołane dwie osoby - Justyna Pietras i Eryk Giermak - oboje w wadze 60kg. Jednak aby zdobyć nominacje, nasi zawodnicy muszą dość do ćwierćfinału w mistrzostwach świata w przyszłym roku.
Nowy budynek na rogu ulic Bolesława Chrobrego i 1 Maja może wkrótce stanąć w Gryfinie. –Spotkałem się najpoważniejszymi przedstawicielami firm deweloperskich województwa zachodniopomorskiego. Mamy śmiałe propozycja dotyczące najbardziej atrakcyjnego terenu w mieście Gryfino. Chodzi o tę działkę, gdzie umieszczona jest mapa Gryfina i zegar. Planujemy tam galerię - poinformował burmistrz Henryk Piłat. Jak udało nam się dowiedzieć, może być to taka galeria, jaką zbudowano w Szczecinku, Gryficach, Białogardzie czy Kołobrzegu.
Taki właśnie tytuł „Mroczne i Zabawne” nosił Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Ilustrowanej Literatury dla Dzieci i Młodzieży, który w dniach od 24 do 29 października trwał w kościele w Munchebergu i Zamku Trebnitz, w Niemczech. Do udziału w festiwalu i jednocześnie w projekcie pt: „Żywe ilustracje” zaproszone zostały dzieci z Gryfina, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1z Oddziałami Integracyjnymi z klasy IVd z wychowawczynią Joanną Wierzbowską i nauczycielką niemieckiego Elżbietą Ulanowską. Trzy dni były szczelnie wypełnione programem festiwalu. We wszystkich zajęciach, klasie polskiej towarzyszyła klasa dzieci z Niemiec.
Czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjnych typu 31WE Impuls wkrótce pojawią się na trasie ze Szczecina do Kostrzyna. Podpisy marszałka Olgierda Geblewicza i dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Pawła Szaciłły otworzyły drogę do realizacji zamówienia Zachodniej Grupy Zakupowej. W poniedziałek, 4 listopada 2013 r. odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim podpisanie umowy na dostawę nowych składów produkowanych w zakładach Newag w Nowym Sączu.
W szpitalu w Zdunowie stanął pierwszy w naszym województwie aparat do wczesnego wykrywania raka. To urządzenie PET-CT do pozytonowej tomografii emisyjnej, które wykrywa raka w 90 proc. przypadków, nawet w bardzo wczesnym stadium. Takiego wyniku nie da się osiągnąć stosując inne tego typu urządzenia. Urządzenie udostępniła prywatna firma Euromedic, która podjęła współpracę z zarządem województwa. To dlatego, że do tej pory chorzy musieli czekać na badanie dwa miesiące, a pacjenci kierowani byli do najbliższych pracowni PET w Bydgoszczy, Poznaniu i Gdańsku.
Gryfińska policja dostała nowy radiowóz z wideorejestratorem. Auto ma 220 koni mechanicznych, potrafi rozpędzić się do setki w 7,6 sekundy. Nowe ople insygnia trafiły do pięciu powiatów naszego województwa. Radiowozy są już w Gryfinie, ale też w Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie Szczecińskim i Goleniowie. Samochody z videorejestratorami mają pomóc policjantom w eliminowaniu piratów drogowych. Będą prawdopodobnie jeździły jako nieoznakowane pojazdy. Każde z aut kosztowało ponad 130 tysięcy złotych.
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gryfinie natchnieni muzyką instrumentalno-relaksacyjną, tworzyli prace. Rysowanie węglem - jak każda technika malarska - stawia przed malującym pewne wymagania.
Zbierane są podpisy pod protestem w związku z wypowiedzią burmistrza Henryka Piłata w „Nowych 7 Dniach Gryfina”. -Uważam, że trzeba zdecydowanie dać odpór takim wypowiedziom szkodzącym kulturze Gryfina i deprecjonującym wartość często społecznej pracy wielu utalentowanych ludzi żyjących w tym mieście! Przygotowywane jest stanowisko instruktorów i pracowników GDK w odpowiedzi na poniżające i deprecjonujące kulturę gryfińską słowa burmistrza Piłata – mówi oburzony Janusz Janiszewski, instruktor teatralny z Gryfińskiego Domu Kultury. Poszło o ocenę wypowiedzianą przez burmistrza, że instruktorzy są „niewykorzystani w ciągu codziennych ośmiu godzin pracy”.
Skończyło się lato, a wraz z nim wakacje i urlopy, po których zostało kilka fotografii i trochę wspomnień. Nie tylko wspomnienia i zdjęcia są ważne. Bardzo ważne są również wrażenia i odczucia, jakie nam przy tym towarzyszą. O takich odczuciach i niezapomnianych spotkaniach chce nam opowiedzieć Antoni Rak – przewodniczący Stowarzyszenia Sybiraków, który wraz z grupą gryfinian uczestniczył w wyjątkowej uroczystości.
Od 8 listopada tymczasowo wróciły kontrole na granicach Polski z Niemcami ale też z Czechami, Słowacją i Litwą. U nas Straż Graniczna do 23 listopada będzie sprawdzać przyjeżdżających do naszego kraju. Przez całą dobę będą kontrolować przejścia m.in. w Gryfinie, Krajniku Dolnym, Kołbaskowie, Rosówku i Lubieszynie. Będą też pojawiać się na przystaniach w Gozdowicach, Widuchowej i nabrzeżu w Gryfinie. Funkcjonariusze będą sprawdzać nie tylko samochody, ale także pieszych.
Przy obu cmentarnych bramach morze chryzantem. Mienią się barwami złota, fioletu, brązu i czerwieni. Wiele z nich ozdobi jeszcze groby. Zniczy też nie zabraknie. Są różnego kształtu i wielkości, z aniołkami i bez. Co kto woli. Handel kwitnie jak każdego roku, a kupujących sporo. Drogę prowadzącą do głównej bramy cmentarnej zamknięto dla samochodów już po godz. czternastej.
Dziś, 31 października do gryfińskiego nabrzeża zacumowała jednostka pływająca MS Saxonia. Statek pod szwajcarską banderą ma następujące parametry: długość 82 m, szerokość 9,5 m i zanurzenie 1,2 m. Na trzech pokładach statku swobodnie podróżować może maksymalnie 88 pasażerów. Wszystkich pasażerów i załogę przywitali burmistrz miasta i gminy Gryfino Henryk Piłat, jego zastępcy - Maciej Szabałkin i Janusz Korżak oraz doradca burmistrza Leszek Droździel.
W dniu 10 listopada rusza jubileuszowa XV Edycja Gryfińskiej Ligi Halówki Amatorskiej (GLHA). Do rozgrywek zgłosiło się 8 drużyn: Bigextreme, Disco Błękit, Odra Gryfino, Ogniwo Babinek, PGE GiEK S.A. ZEDO, Pomerania Gryfino, Straż Pożarna, Wrangler. -Liga rozegrana będzie systemem każdy z każdym – mecz i rewanż – informuje nas prowadzący rozgrywki Dariusz Żołnowski. Rozgrywki odbywać się będą tradycyjnie w niedzielne przedpołudnia w godzinach 10 – 14 w sali Zespołu Szkół w Gryfinie przy ulicy Iwaszkiewicza 70. Organizatorami są Stowarzyszenie KF „Gryfińskie Ligi Amatorskie", Młodzieżowy Ośrodek Sportowy w Gryfinie.
Nie bez przyczyny podłoga uważana jest za najważniejszy element wyposażenia i podstawowy mebel w domu: z założenia ma służyć wiele lat. Jak wybrać odpowiednią podłogę i dbać o nią zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym – radzi specjalista Aleksander Czaplicki.