Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 22:51
Reklama
Reklama

Mroczne i Zabawne

Taki właśnie tytuł „Mroczne i Zabawne” nosił Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Ilustrowanej Literatury dla Dzieci i Młodzieży, który w dniach od 24 do 29 października trwał w kościele w Munchebergu i Zamku Trebnitz, w Niemczech. Do udziału w festiwalu i jednocześnie w projekcie pt: „Żywe ilustracje” zaproszone zostały dzieci z Gryfina, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1z Oddziałami Integracyjnymi z klasy IVd z wychowawczynią Joanną Wierzbowską i nauczycielką niemieckiego Elżbietą Ulanowską. Trzy dni były szczelnie wypełnione programem festiwalu. We wszystkich zajęciach, klasie polskiej towarzyszyła klasa dzieci z Niemiec.
Mroczne i Zabawne
Zamek Trebnitz gościł wszystkich uczestników. Pierwszy dzień rozpoczął się wzajemnym zapoznaniem uczestników, a zakończył szaloną dyskoteką „ Pidżama party”.
 
Drugiego dnia w niezwykłym kościele w Munchebergu, który mieści w sobie bibliotekę, sale konferencyjne i biura odbywały się warsztaty ilustracji, które poprowadziła znana ilustratorka Agata Dudek. Tematem spotkania było „ pudełko absurdu”. Dzieci pracowały ilustrując wylosowane przez siebie hasła : ducha z butelki, człowieka gumę, dziewczynkę z dużymi stopami, czy najmniejszego człowieka na świecie. Wszystko co niemożliwe, absurdalne i kuriozalne budziło zainteresowanie i było zadaniem do zilustrowania. Dzieci poradziły sobie z tym znakomicie. Jeszcze tego samego dnia, w kościele dzieci wzięły udział w magicznym spotkaniu z ilustratorem i autorem książki „Dzika Góra” Einarem Turkowskim.
 
Aktorzy w dwóch językach polskim i niemieckim odczytali opowieść Einara Turkowskiego, a on sam odpowiadał na pytania, rozdawał autografy i opowiadał o swoich ołówkach, kartkach i momentach natchnienia.
 
Po powrocie do Zamku Trebnitz dzieci, grupa polska i niemiecka, dobrze już zintegrowana wzięła udział w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez Violino i Janusza Janiszewskich, których efektem był znakomity spektakl teatru cieni.
 
Trzeci dzień rozpoczął się spotkaniem literackim w Munchebergu z Sigute Chlebniskaite, ilustratorką z Litwy, która uczestników wprowadziła w zaczarowany świat książki.
Po południu i powrocie do Zamku Trebnitz dzieci wzięły udział w zajęciach z animacji językowej, podsumowały spotkanie rzetelnie oceniając wszystko to co było dobre i co można by jeszcze zmienić. Pokaz slajdów złożony ze zdjęć robionych w czasie tego trzydniowego projektu uświadomił wszystkim jeszcze raz,  jak wiele się wydarzyło i ile wspaniałych rzeczy razem przeżyliśmy.
 
Na zakończenie festiwalu, w nowo odremontowanej kawiarni przy Zamku Trebnitz odbyło się czytanie wierszy polskich autorów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i fragmentu książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Wszystkie utwory zostały zaprezentowane przez trenerów teatralnych w dwóch językach. Po polsku czytała Violina Janiszewska, po niemiecku  Benno Plassmann.
 
Festiwal „Das Dustere und das Heitere” dla uczniów klasy IV d zakończył się późnym popołudniem lepieniem plastelinowych Plastusiów i konsumpcją pieczonych jabłek z sosem waniliowym i bakaliami.
 
Trzy dni cudownego festiwalu, to zbyt krótki czas, by wszystkich poznać, wszystkiego spróbować i doświadczyć. Jednak program, organizacja i ogromne zaangażowanie wszystkich opiekunów, instruktorów i prowadzących dostarczyło ogromnej wiedzy dzieciom i wielu nowych, niezapomnianych wrażeń. Do Zamku w Trebnitz klasa IV d planuje powrócić już w niedalekiej przyszłości, na kolejny  projekt wraz ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi.  Może tym razem projekt  teatralny?
 
Organizatorem wydarzenia było Centrum Spotkań i Edukacji Zamek Trebnitz.dos.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama