W czwartek 25 listopada 2021 r. w obecności przedstawicieli władz państwowych, lokalnych (burmistrzowie Gryfina, Morynia, wójt Widuchowej i starosta gryfiński), związków zawodowych, budowniczych oraz dziennikarzy nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra. Na chwilę przerwano nawet część robót...
Wielu się zastanawia, gdzie dokładnie usytuowana będzie ta inwestycja o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Otóż powstaje ona od południowej strony elektrowni. W sumie prawie między elektrownią a wsią Krajnik. Czyli obecnie wjazd jest praktycznie od przeciwnej strony niż brama główna elektrowni.
Najważniejszy gość z ministerstwa
Gdy wyczytywano gości, jako pierwszą wymieniono Annę Moskwę, minister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
-Budowa nowych mocy gazowych to jeden z elementów sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku nisko i zeroemisyjnym. Gaz jako paliwo przejściowe jest koniecznym kierunkiem, aby stopniowo zmniejszać udział węgla w miksie energetycznym Polski. Nowe bloki gazowe przy Elektrowni Dolna Odra to mniejsza emisyjność gospodarki, bezpieczeństwo energetyczne kraju i stabilne dostawy energii oraz nowe miejsca pracy w trakcie budowy i późniejszej eksploatacji – powiedziała minister Anna Moskwa. - W dobie transformacji [energetycznej – przyp. red.] to dla nas priorytet - dodała przedstawicielka rządu.
Z naszych bezpośrednich reprezentantów był Paweł Mucha, który odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy.
Wykonawcą polska firma
Nową elektrownię, z oddzielnym zarządem, buduje konsorcjum firm w składzie General Electric i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie bloków do eksploatacji.
-Dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch bloków w Nowym Czarnowie, strategicznego projektu w portfelu Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal to ważny dla nas wszystkich dzień. Jesteśmy dumni, że mamy swój wkład w budowę „Polski Przyszłości” - poinformował Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal. -Nowe bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra to dziś największa i jedna najnowocześniejszych, realizowanych przez Polimex Mostostal inwestycji w kraju. Nasze unikalne multidyscyplinarne doświadczenie w połączeniu z profesjonalnym wsparciem technologicznym GE jest gwarantem, że ta inwestycja będzie naszym wspólnym sukcesem i kolejną strategiczną jednostką energetyczną w Polsce jaką zbudujemy dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej – dodał prezes.
Na budowie pracuje obecnie ok. 400 pracowników. A ma być ich sześciokrotnie więcej.
Choć trudno uwierzyć, bo inwestycja na oko wychodzi dopiero z ziemi, to zaawansowanie realizacji projektu przekroczyło 40 proc. i zostanie oddana przed końcem 2023 r.
Przeszłość i przyszłość
Tak jak informowaliśmy wcześniej, w końcu 2020 r. zostały w Elektrowni Dolna Odra wygaszone dwa bloki węglowe. Obecnie w eksploatacji pozostają cztery bloki energetyczne. I tu kolejna warta zapamiętania liczba - ich łączna moc to 908 MW.
Gdy powstanie nowa elektrownia na zupełnie inne paliwo niż obecnie, to oblicza się, że pozwoli na odtworzenie niedawnego potencjału wytwórczego elektrowni Dolna Odra. Choć kilkadziesiąt lat temu mówiło się o 1600 MW….
Inwestycja w nowoczesne instalacje opalane gazem ma stanowić gwarancję długoterminowego funkcjonowania elektrowni. Pamiętajmy jednak, że to też paliwo kopalne i od niego także będzie trzeba za pewien czas odejść. Póty co nowa elektrownia odgrywać będzie strategiczną rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Co ciekawe, jako jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniego obszaru Polski. Pamiętajmy też, że jesteśmy połączeni z niemieckim systemem energetycznym.
Tak wyglądała dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Co włożono do kapsuły czasu? Zapraszamy do obejrzenia krótkich relacji filmowych:
Już w trakcie imprezy notatkę ze zdjęciami umieściliśmy na portalu igryfino tu:
Napisz komentarz
Komentarze