Jednak już dziś (17 listopada 2020 r.), podobnie jak nasz zespół, będzie świętowała inne ważne wydarzenie - Światowy Dzień Wcześniaka!
Niewiele osób wie, że 1 na 10 noworodków rodzi się przedwcześnie. To z myślą właśnie o nich i ich rodzicach 17 listopada na całym świecie obchodzony jest ten wyjątkowy dzień - Światowy Dzień Wcześniaka. Jego główną ideą jest zwiększanie świadomości o przyczynach i skutkach wcześniactwa oraz o specjalistycznej opiece, jakiej te maluchy potrzebują. Symbolem tego dnia jest 10 par skarpetek zawieszonych na sznurku, wśród których jedna „wcześniakowa” jest mniejsza i ma kolor fioletowy. Odzwierciedla to statystyki które wskazują, że jedna na dziesięć pociech przychodzi na świat przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.
Niemal idealnym potwierdzeniem tych światowych statystyk są tegoroczne dane ze szpitala „Zdroje”. Od początku 2020 roku urodziło się tutaj 1750 dzieci. 170 z nich przyszło na świat jako wcześniaki. Najmniejszy z nich ważył zaledwie 550 g . I to właśnie ta grupa maluszków - ze skrajnie niską masą urodzeniową poniżej 1 kg - stanowi największe wyzwanie dla specjalistów z Oddziału Noworodków, Patologii i Intensywnej Terapii.
Noworodki te wymagają wyjątkowej opieki oraz stosowania wysokospecjalistycznej aparatury do prowadzenia wsparcia oddechowego, starannego monitorowania parametrów życiowych oraz częstych kontroli parametrów biochemicznych pozwalających na uniknięcie tak poważnych powikłań jak retinopatia wcześniacza. Maluszki te od pierwszych chwil życia przebywają w specjalistycznych inkubatorach zapewniających warunki możliwie najbardziej zbliżone do tych panujących w łonie mamy (w macicy). W ich wnętrzu wilgotność sięga 95%, powodując, że noworodki przebywają jakby we mgle. To wszystko dlatego, że wcześniaki w tym okresie życia przystosowane są do życia w środowisku wodnym. Z powodu niedojrzałości układu pokarmowego karmienie skrajnych wcześniaków odbywa się w formie żywienia pozajelitowego. Ich leczenie oraz doprowadzenie do stanu zdrowia umożliwiającego opuszczenie inkubatora, a później także samego oddziału, to długotrwały proces, nierzadko trwający nawet kilka miesięcy.
Jednak najważniejsze są jego efekty! Dzięki fachowej i troskliwej opiece zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz doskonałemu zapleczu sprzętowemu, jakim Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala „Zdroje” dysponuje, zdecydowana większość maluszków wypisywana jest do domu w dobrym stanie zdrowia. I właśnie tego bezcennego zdrowia oraz wszelkiej pomyślności wszystkim wcześniakom w dniu ich święta życzymy!
Magdalena Knop, rzecznik prasowy SPSZOZ „Zdroje”
O Liliannie pisaliśmy też tu:
Napisz komentarz
Komentarze