Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W hali sportowej podłogę trudno zapalną zamienili na łatwo zapalną?

-Pierwszy projekt hali sportowej zakładał podłogę trudno palną. Ostatni projekt planowany w obiekcie to materiał łatwopalny. Tymczasem ten sam generalny wykonawca i ten sam projektant na podobnej obecnie budowanej w Kostrzynie hali sportowej zaprojektował podłogę sportową typu Gerflor – informuje nas czytelnik.

-Do tego podłoga będzie bardzo droga w utrzymaniu, a jej wykonanie kosztuje podobnie jak tamtej - tłumaczy nam fachowiec, czytelnik z Gryfina.

List czytelnika:

W związku ze „wspaniałymi informacjami” o budowie nowoczesnej hali sportowej w Gryfinie warto poinformować obywateli miasta i okolic jakie to nowoczesne podejście do parametrów nawierzchni sportowej w hali mają osoby związane z tą inwestycją.

Generalny wykonawca hali sportowej w Kostrzynie nad Odrą obecnie stawia halę, w której zastosowano nawierzchnię Gerflor Taraflex 7 mm.

https://www.urbanity.pl/lubuskie/gorzowski/kostrzyn-nad-odra/centrum-szkolenia-zapasniczego,b13967

https://gazetalubuska.pl/kostrzyn-bedzie-mial-nowa-hale-sportowa-za-87-mln-zl/ar/12148407

Projektant, który zaprojektował obiekt w Kostrzynie również jest projektantem hali sportowej w Gryfinie, co ważne na obiekt w Gryfinie też zaprojektował Gerflor Taraflex 7 mm.

Oprócz markowych sprawdzonych nawierzchni mamy też nawierzchnie, które odbiegają wieloma parametrami od tej wyżej wymienionej - szczegóły poniżej.

Conipur to technologia z lat 80/90, tu nie może być mowy o powtarzalności, a sam proces wylewania nawierzchni jest narażony na to, że podczas wylewania może w strukturę nawierzchni wnikać kurz, brud, owady itp. Jest to masa, która ma właściwości samopoziomujące, ale co do dokładności wykonania nie daje pewności równej nawierzchni na takiej powierzchni.

Nawierzchnie tego typu generują olbrzymie koszty utrzymania - czyszczenie i impregnacja. Co kieruje osobami decyzyjnymi, które mają do wyboru nawierzchnie, które będą teoretycznie bezkosztowe - gdyż myciem jej zajmują się zwykli pracownicy szkół czy hal sportowych - w stosunku do nawierzchni wymagających korzystania z usług specjalistycznych firm, które te nawierzchnie w pierwszej kolejności czyszczą, a potem impregnują i związane jest to z kosztami rzędu (przykładowy cennik z internetu):

1. Czyszczenie wykładzin obiektowych

mycie wykładzin obiektowych – od 2 zł/m² (w przypadku Gerflor wystarczy taki zabieg)

czyszczenie wykładzin typu LINOLEUM, KAUCZUKOWYCH, PCV – od 4-5 zł/m²

czyszczenie wykładzin specjalistycznych (prądoprzewodzących, sportowych, przemysłowych, antypoślizgowych ) – od 4-5 zł/m²

polerowanie wykładzin obiektowych – od 2,5 zł/m²

2. Zabezpieczanie - polimeryzacja, akrylowanie wykładzin obiektowych

konserwację wykładzin typu LINOLEUM, KAUCZUKOWYCH, PCV – od 6-7 zł/m²

gruntowanie + konserwacja wykładzin obiektowych – od 7,5 zł/m²

Technologia PVC - Gerflor to lata 60. są kontrolowane wykonane w tej samej technologii, parametrach. Nawierzchnie Gerflor są zastosowane we wszystkich największych halach sportowych w Polsce takich jak Szczecin AZOTY ARENA, Łódź ATLAS ARENA, Kraków TAURON ARENA, Sopot ERGO ARENA gdzie rozgrywane są imprezy rangi mistrzowskiej, ale ze względów głównie ekonomicznych w mniejszych miejscowościach - w salach, halach sportowych między innymi w Goleniowie, Gryficach, Policach.

Sytuacja w Gryfinie wygląda ładnie, wręcz pięknie w różnych mediach, a w rzeczywistości ?

Zamawiający ogłosił przetarg na budowę hali sportowej w Gryfinie. W pierwszym przetargu miał opisaną podłogę sportową na legarach z wykładziną PVC o bardzo wysokich parametrach w tym z klasą palności Clf - TRUDNO ZAPALNE.

Była to właśnie nawierzchnia sportowa typu GERFLOR Taraflex. Niestety przetarg został unieważniony. W kolejnym przetargu ogłoszonym w dniu 03-07-2018, w projekcie technicznym została zmieniona podłoga sportowa na konstrukcję z pianki spienionej, sklejki i nawierzchni poliuretanowej wylewanej w miejscu budowy przez wykonawcę samodzielnie. Ponadto zaprojektowana podłoga Conipur CE Full PUR (bo na taką wskazują parametry w projekcie), posiada klasyfikację palności Efl – ŁATWO ZAPALNY. Zgodnie z normą EN 13501 są następujące klasy A i B – niepalne, C,D – trudno zapalne, E i F – łatwo zapalne.

Czy generalny wykonawca z Kostrzyna być może umówił się z projektantem, aby wycofać Gerflor i wstawić nawierzchnię, którą on będzie miał na wyłączność od producenta nawierzchni Conipur czyli firmy Conica? Być może to sam inwestor zrezygnował z niezrozumiałych przyczyn z podłogi, którą już miał w projekcie i akceptował ją na początku 2018 roku ?

Inwestor powinien się wytłumaczyć - jako nadzorujący inwestycję, dlaczego zamienił profesjonalną olimpijską nawierzchnię sportową na wylewaną podłogę sportową łatwopalną. Co ciekawe, koszt inwestorski dotyczący samej nawierzchni sportowej w oby obu tych przypadkach może być porównywalny - natomiast szalę korzyści na stronę Geflor przechyla fakt, iż Tarflex jest renomowaną marką wybieraną przez użytkowników dzięki właściwościom sportowym związanym z trwałością i komfortem użytkowania, oraz nie generującą kosztów utrzymania związanych z dogłębnym czyszczeniem i impregnowaniem tej nawierzchni - co ma miejsce w przypadku nawierzchni Conipur - koszty utrzymania - solidny minus.

Kto wymyślił, żeby zamienić trudno zapalną podłogę w obiekcie użyteczności publicznej na materiał ŁATWO ZAPALNY o bardzo dużym udziale w pożarze ?!! Kto zadecydował o zmianie materiałów? Czy zrobił to projektant samodzielnie, czy powyższe zostało uzgodnione z władzami Gryfina odpowiedzialnego za organizację przetargu? Może jednak nasze władze nie zwróciły uwagi na te zmiany, gdyż zajęte były innymi licznymi obowiązkami i sprawami? Generalnemu wykonawcy, gdy dojdzie do ponownego wprowadzenia do projektu podłogi "bezpiecznej" nie będzie drożej, aby w naszym pięknym nowoczesnym obiekcie położono komfortowy i trwały Gerflor. Przecież został już wybrany i nic tego nie zmieni... wykona tę inwestycję.

Drogi prawne w tym przypadku są wyczerpane, możemy tylko liczyć na przebudzenie się z jesiennego snu powyborczego naszych władz i podjęcie działań nadzwyczajnych w celu doprowadzenia do tych korzystnych dla mieszkańców i użytkowników hali rozwiązań, które już przecież były w projekcie... około rok wcześniej.... przed wyborami.

 

Przedstawiliśmy list czytelnika, a poniżej umieszczamy link z pytaniami do treści SIWZ wraz odpowiedziami dotyczącymi m.in. podłogi w projektowanej hali sportowej w Gryfinie. Dokument można znaleźć w BIP na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy:

Pytania do treści SIWZ od 34 do 36 wraz z odpowiedziami.pdf


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Misio fan Antoniego 09.01.2020 00:59
Tylko podloga Gerflor. To na co zezwolili nasi włodarze to wsyd. Ko

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama