Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 23:03
Reklama

Planujemy niezależność energetyczną dla gmin

Przejście na niskoemisyjne systemy energetyczne może wielu gminom przynieść nie tylko poprawę jakości powietrza ale także obniżyć koszty związane z zaopatrzeniem mieszkańców w energię elektryczną. Bałtyckie Obszary Energii – Perspektywa Planistyczna to projekt, w którym Pomorze Zachodnie chce zrównoważyć wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych. 13 lipca 2017 r. w Świdwinie wicemarszałek Tomasz Sobieraj podpisze z partnerami projektu - wraz zachodniopomorskimi powiatami i gminami - list intencyjny o współpracy.
Planujemy niezależność energetyczną dla gmin

-Nowoczesne rozwiązania planistyczne są na Pomorzu Zachodnim koniecznością. Stosunkowa niska gęstość zaludnienia zmusza nasze samorządy do poszukiwania możliwości ograniczenia m.in. kosztów związanych z wytwarzaniem i przesyłem energii elektrycznej. Nie brakuje u nas wiatru i słońca, dlatego umiejętnie rozwijany sektor OZE może przyczynić się nawet do zbudowania niezależności energetycznej gminy. – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

 

Na udział w projekcie zdecydowało się w sumie 20 zachodniopomorskich samorządów tworzących tzw. Centralną Strefę Funkcjonalną. To obszar gdzie gęstość zaludnienia znacząco odbiega od średniej krajowej czy wojewódzkiej a w związku z tym, koszty dostępu do energii elektrycznej są znacznie większe. Podpisany w Świdwinie list intencyjny zobowiązuje do udostępniania informacji i dokumentów niezbędnych do przygotowania Regionalnej Koncepcji Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energi na obszarze CSF. Dokument będzie zawierał m.in. analizy potencjału energetycznego poszczególnych gmin CSF, zweryfikowane zostaną aktualne plany zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną oraz paliwa gazowe, a także zostaną opracowane indywidualne rozwiązania dla poszczególnych gmin w zakresie produkcji energii z OZE. Dokument ma być gotowy do połowy przyszłego roku, a za jego wykonanie odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego.

 

W projekcie Bałtyckie Obszary Energii obok Pomorza Zachodniego bierze udział 10 partnerów z 8 krajów. Nowe rozwiązania ułatwią i przyspieszą przejście do gospodarki niskoemisyjnej, czyli optymalnego wykorzystania obecnych i powstawania nowych mocy OZE. Narzędzia będą również przydatne do rozwiązywania konfliktów krajobrazowych i prawnych, blokujących rozwój energetyki odnawialnej. Całkowita wartość projektu to prawie 2,7 mln euro. Wkład Województwa Zachodniopomorskiego to 229 tys. euro, z czego 85% stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama