Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:30
Reklama
Reklama

Z wizytą na uniwersytecie

W ramach wymiany Chojnę odwiedziła młodzież z angielskiego miasta Sherborne, biorąca udział w realizacji programów Klubu Europejskiego „Deuzelage”. Projekty realizowane przez Klub mają szeroki i różnorodny zakres działania, a głównym jego celem jest promowanie obywateli Europy.
W roku 2006 z inicjatywy nauczyciela języka angielskiego Janusza Cezarego Salamończyka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 powstał Klub Europejski „Deuzelage”. W ramach swojej działalności nawiązuje kontakty i współpracę z młodzieżą wielu krajów europejskich.  Zainteresowania Klubu sięgają wielu dziedzin życia gospodarczego i społecznego. W ramach realizacji projektów organizuje różne imprezy kulturalne i sportowe. Warto zwrócić uwagę na realizację projektu „Postaw na kobiety”.  Chciałoby się powiedzieć: no, wreszcie ktoś się rodzajem żeńskim zainteresował. Wielkie dzięki młodzieży.
 
Podzielić się doświadczeniem
Na pewno wiele osób, szczególnie pochodzących ze wschodnich rubieży, zainteresuje projekt zatytułowany „Opowieść o dwóch rzekach, Niemnie i Odrze”. Wśród wielu realizowanych przez Klub programów znalazły się również sprawy ludzi starszych, którzy w świecie opanowanym przez kult młodości nie zawsze mogą się odnaleźć. Na całym świecie rozpoczął się proces starzenia  się ludności. Każdego dnia na emeryturę i rentę odchodzą setki osób. Nasuwa się pytanie: jak pomóc osobom, które nagle zostały pozbawione swojej codzienności? Czym wypełnić pustkę, a często samotność? Kondycja seniorów bywa różna. Wielu z nich to ludzie sprawni i nieznoszący bezczynności. Chętnie podzieliliby się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem, które niestety nie zawsze jest zainteresowane tym, co dziadek czy babcia mają do powiedzenia.
 
Spotkanie w starostwie
Naprzeciw problemom seniorów wyszły organizowane w latach siedemdziesiątych  uniwersytety trzeciego wieku, mające na celu aktywizację życia ludzi starszych. Już pierwsze lata ich działalności wykazały, że był to świetny pomysł. Pozostało jeszcze pytanie: jak zintegrować pokolenia? Tej roli podjęła się  m.in. młodzież działająca w  Klubach  „Deuzelage”. Chce w ramach wolontariatu  nie tylko pomagać ludziom starszym, ale też uczestniczyć w ich życiu, poznając ich potrzeby i zainteresowania. We wtorek w sali  starostwa odbyło się spotkanie  słuchaczy Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z uczniami i członkami Klubu Europejskiego „Deuzelage” oraz ich kolegami z angielskiego miasta Sherborne. Mimo bariery językowej, dzięki tłumaczeniu pana Janusza i pani Ani  dyskusja była bardzo ożywiona i serdeczna. Młodzież chciała poznać nie tylko zainteresowania, ale również problemy na jakie napotykają w obecnym swoim życiu. W spotkaniu uczestniczył także Geoff  Ward z UTW w Sherborn, który opowiedział o sposobie  pracy tamtejszego uniwersytetu. W trakcie spotkania odbyły się prezentacje Centrum Pomocy Rodzinie w Chojnie oraz GUTW. Szkoda, że gryfińska prezentacja nie była poparta zdjęciami. Naprawdę było co pokazać. Spotkanie zorganizowane przez zarząd uniwersytetu z panią Wiesią Glińską na czele udało się na piątkę. Ciasta upieczone przez panie bardzo  wszystkim smakowały. Z rozmowy z uczestnikami spotkania wynikało, że byli zachwyceni i młodzieżą, i pomysłem pana Janusza Cezarego Salamończyka. To jakby krok w próbę integracji pokoleń. To świetny pomysł na zainteresowanie młodego pokolenia sprawami, z którymi na pewno będzie musiało się zmierzyć w swoim dorosłym życiu. Sprawami, za które będzie musiało ponosić odpowiedzialność niemalże w każdej jego dziedzinie. To spotkanie dało na pewno obu stronom bardzo dużo satysfakcji.
TWS

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama