Policja przez grafikę plakatów i ulotek informacyjnych pragnie przypominać o tym, ,że Ucieczka z domu nie jest rozwiązaniem problemów dzieci. Rozwiązaniem jest zawsze szczera rozmowa. Policja prosi dorosłych, aby w natłoku codziennych obowiązków znaleźli czas na rozmowę ze swoimi dziećmi o ich problemach. Reakcja powinna być na tyle wczesna aby nie było za późno i abyśmy nie przegapili momentu kiedy stracimy nasze dziecko. Przesłanie jest jedno „Nie uczmy dzieci uciekać od swoich problemów, uczmy jak je rozwiązywać”.
Skąd pomysł na akcję?
Tylko w 2011 roku w całym naszym kraju z domu rodzinnego uciekło w sumie 4 267 małoletnich osób. Głównym powodem w większości przypadków były problemy domowe, niepowodzenia szkolne, nadmierne wymagania, ciekawość świata, strach przed karą rodziców oraz wpływ namowy rówieśników. Najliczniejszą grupę uciekinierów stanowią osoby w wieku 14-16 lat. Większość z nich wywodzi się ze środowisk miejskich.
Trochę statystyki
Ucieczki z domów generują różne inne problemy a także sprzyjają przestępczości osób nieletnich. W województwie zachodniopomorskim w 2011 roku 3 236 osób do 18 roku życia weszło w konflikt z prawem (popełniło przestępstwa kryminalne). W tej liczbie między innymi 658 osób dokonało kradzieży, 428 osób było sprawcami włamań, a 195 osób rozbojów. 216 osób w tym wieku popełniło również szereg przestępstw narkotykowych. Wszystkie te osoby nie ukończyły 17 roku życia. Musimy pamiętać że ucieczki dzieci mogą kończyć się również tragicznie. Brak opieki rodziców może sprawić że młoda i niedoświadczona osoba stanie się łatwa ofiarą dla tych, którzy czekają tylko na taką okazje. Pobicia, kradzieże, przestępstwa natury seksualnej to tylko niektóre z zagrożeń, na które może być narażona osoba pozbawiona opieki dorosłych. Musimy oczywiście pamiętać, że życie „na ulicy” sprzyja również sięganiu po alkohol i narkotyki. Taka osoba z pewnością może być łatwą ofiarą handlu ludźmi.
Akcja plakat
Jeden z plakatów opatrzony hasłem „Czy o taką wolność chodziło?” adresowany jest do młodych ludzi. Jego celem jest uświadomienie skutków ucieczki z domu oraz tego, że w taki sposób nie warto rozwiązywać swoich problemów. Drugi plakat adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego hasłem przewodnim jest pytanie „Czy wiesz kiedy tracisz swoje dziecko?” ten plakat ma zwrócić uwagę na to, że czasami błahe dla nas dorosłych problemy młodego człowieka mogą go całkowicie przerastać i warto znaleźć czas na szczerą rozmowę. Poprzez taki przekaz pragniemy przypominać, że w natłoku spraw codziennych łatwo nie zwrócić uwagi kiedy „tracimy” własne dzieci. Uzupełnieniem plakatów jest ulotka informacyjna adresowana do dorosłych gdzie szczegółowo omówione są zagrożenia związane z ucieczkami dzieci oraz przydatne informacje i adresy instytucji pomocowych.
Wszelkich informacji na temat prowadzonej akcji informacyjnej udziela Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie pod numerem telefonu 91 82 15 208 i 695875006.
Ma podst. materiałów KWP w Szczecinie.
Pomocny kontakt:
Bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
www.nieuciekaj.pl
Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – 801 24 70 70
www.zaginieni.pl
Komenda Główna Policji - 22 621 02 51
www.zaginieni.policja.pl
Telefon Zaufania dla dorosłych osób w kryzysie emocjonalnym:
www.116123.edu.pl, tel. 116 123,
Dominikańskie Ośrodki Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach
kontakt w Szczecinie 91 421 20 22 w. 132
www.badzwolny.eu
Napisz komentarz
Komentarze