Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 04:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pacjenci mogą szukać ratunku tylko tutaj. Nowy program realizowany na Pomorzu Zachodnim

Pacjenci cierpiący na czerniaka błony naczyniowej oka mogą już korzystać z programu lekowego prowadzonego w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie. ZCO to jedyny szpital na Pomorzu Zachodnim, który może realizować świadczenia w tym programie w ramach umowy podpisanej z NFZ.
Nowy program lekowy na Pomorzu Zachodnim realizowany jest wyłącznie w ZCO, a skierowany do pacjentów z rzadką chorobą – czerniakiem błony naczyniowej oka.

Nazwa „czerniak” powszechnie kojarzona jest z nowotworem złośliwym skóry, tymczasem to rak, który może atakować wszystkie te miejsca w organizmie człowieka, w których występują melanocyty, czyli komórki barwnikowe. Jednym z takich miejsc jest błona naczyniowa oka. Na możliwość wystąpienia złośliwego nowotworu wewnątrzgałkowego narażone są zwłaszcza te osoby, u których już wcześniej zdiagnozowano czerniaka skóry. 

Czerniak błony naczyniowej oka to rzadka choroba, stwierdzane jest rocznie tylko 5-10 przypadków na 1 milion osób na świecie. Stanowi on  jedynie ok. 5% wszystkich przypadków czerniaka, ale jest za to najczęstszym nowotworem złośliwym oka. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania należą przede wszystkim jasna karnacja i jasny kolor oczu. 

U około 70% chorych występują objawy, ale nie są one charakterystyczne- najczęściej to pogorszenie ostrości widzenia, zaburzenia pola widzenia czy ból oka wynikający z podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przerzuty odległe mogą pojawić się w ciągu 20 lat od leczenia i najczęściej zlokalizowane są w wątrobie.

- Do tej pory możliwości leczenia choroby przerzutowej były ograniczone – mówi dr n med. Roman Dubiański, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej ZCO. - Od 15 października pacjenci z czerniakiem błony naczyniowej mogą być leczeni nowoczesną terapią tebentafuspem, dostępną w ramach programu lekowego prowadzonego przez Oddział Onkologii Klinicznej w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii.

- Ze względu na dużą złożoność procesu powstawania czerniaka jego leczenie wymaga specjalnego i interdyscyplinarnego podejścia – dlatego w naszym ośrodku działa Zespół ds. Leczenia Nowotworów Skóry, który skupia specjalistów onkologii klinicznej, chirurgii i radioterapii  – dodaje Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. – Przy tak rzadkich chorobach, jak czerniak błony naczyniowej oka ważne jest również zapewnienie pacjentom dostępu do tej linii leczenia, którą gwarantuje program lekowy, do tej pory niedostępny w naszym ośrodku. 
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 02.11.2024 18:42
Brawo, brawo pyr pyr. Zasadniczo najbliższe zabiegi tradycyjnie na 2027 pyr pyr no chyba że za kasę prywatnie to od ręki

SylvesterSpallone 02.11.2024 01:05
Tylko czekam

zdziwiona 01.11.2024 23:21
Ludzie bez twarzy?

Krystyna 01.11.2024 19:52
Wstrętne raczysko nawet tam się usadowi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama