W niedzielę rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Bronisław Komorowski w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Zmarł 28 października, miał 86 lat. Właśnie 3 listopada 2013 r. odbędzie się pogrzeb byłego premiera. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a pogrzeb będzie miał charakter państwowy. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej, twórcą nowego państwa i demokratycznej społeczności.
Tę zaszczytną nagrodę wręczyli mieszkance Trzcińska-Zdroju Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i Andrzej Jakubowski, wicemarszałek. Róża Ryczańczyk została uznana za najbardziej kreatywnego lidera wiejskiego. Celem konkursu „Lider Pomorza Zachodniego” było promowanie dobrych praktyk w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Laureatka w kategorii „Małe Projekty PROW” jest właścicielką gospodarstwa agroturystycznego w Gogolicach.
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ogłosił nabór wniosków do XI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego. W ramach programu, gminy i powiaty mogą się ubiegać o pożyczki na budowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę, inwestycje związane ze zbiorowym odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków oraz inwestycje w oświatę. To już ostatnia edycja SPP w 2013 roku.
Przedstawiciele 9 gmin naszego powiatu oraz partnerzy z Niemiec w ramach grupy Transgranicznego Planu Działania – Przyszłość Doliny Dolnej Odry przyjęli strategię na nowy okres finansowania 2014-2020 (tezy i projekty wiodące). Grupa sterująca przyjęła jednomyślnie gminę Mieszkowice. Jak wspominaliśmy spotkanie odbyło się w zeszłym tygodniu w Schwedt w centrum sportów wodnych, które zostało wykonane w ramach projektu transgranicznego, dofinansowanego z INTERREG IVA w partnerstwie z Gryfinem.
Polsko-niemiecka grupa samorządowców spotyka się dziś, 24 października w Schwedt ramach Transgranicznego Planu Działania – Przyszłość Doliny Dolnej Odry. Przypomnijmy, że nowe stowarzyszenie powstało, jak juz informowaliśmy, we wrześniu w Kołbaskowie. Celem współpracy przygranicznych gmin jest realizacja spójnej koncepcji rozwoju regionu między aglomeracjami szczecińską i berlińską oraz ściślejsza kooperacja w sięganiu po fundusze unijne w nowym okresie finansowania 2014-2020. Dziś do grupy przystąpią prawdopodobnie Mieszkowice, które będzie reprezentował Andrzej Salwa.
Kopalnia żwiru firmy Bonitex w okolicy Chełma Górnego (gm. Trzcińsko-Zdrój) dostała pozwolenie na sięgnięcie po nowe złoża kruszywa. Pozwala jej na to Rada Miejska w Trzcińsku-Zdroju, która przyjęła zmiany w studium kierunków zagospodarowania gminy. Mieszkańcy obawiają się zwiększenia ruchu ciężarówek, na jazdę których już teraz narzekają. Firma przekonuje, że właśnie jedno złoże zostało wyeksploatowane, a otwarcie nowego nie spowoduje większego ruchu.
VIII Jesienne Marsze na Orientację "KON-TIKInO 2013" odbędą się w tym roku w dniach 18-19 października br. w Gogolicach koło Trzcińska-Zdroju. Jest to impreza o randze wojewódzkiej i pucharowej. Program Marszów jest tak pomyślany, aby wspierał również przygotowania opiekunów Szkolnych Kół Turystyczno-Krajoznawczych i inne podmioty do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).
IV Forowy Zlot Moryń 2013 w dniach 1-5 maja 2013 prowadził m.in. przez południe naszego powiatu. Z tego wydarzenia powstała swoista książka. Tylko 2 egzemplarze znajdują się na terenie Pojezierza Myśliborskiego. Miłośnicy Pana Samochodzika dotarli również do Morynia, Gądna, Trzcińska-Zdroju, Cedyni, na cmentarz wojenny w Siekierkach i do wielu innych miejsc z „Księgi Strachów” Zbigniewa Nienackiego. O szczegółach można przeczytać w książce, którą posiada Adam Nowiński - kierownik Schroniska Młodzieżowego w Moryniu.
Okazuje się, że spośród warzyw i owoców dzieci najbardziej lubią: jabłka, banany, truskawki, ogórki, pomidory i marchewki*. Jednak maluchy wciąż jedzą zbyt mało warzyw i owoców w ciągu dnia. Co zatem zrobić, kiedy nasz maluch nie chce jeść lub jada zbyt rzadko te produkty? Jest na to kilka sposobów!
Protest ostrzegawczy przeprowadzili dziś (środa) rolnicy z gminy Trzcińsko-Zdrój. Kilkanaście ciągników przejechało z Trzcińska-Zdroju do Góralic i z powrotem. Kawalkada traktorów i samochodów z obstawą policji jechała ok. 5-8 km na godzinę. Protestowali rolnicy z Piaseczna, Rosnowa, Góralic, Klasztornej i Trzcińska-Zdroju. Według rolników ceny zbóż są zbyt niskie i produkcja nieopłacalna. A to ich zdaniem sprawa zmowy!
W związku z wydarzeniami, które miały miejsce z soboty na niedzielę (20/21 lipca br.), Zarząd MKS „ORZEŁ” Trzcińsko-Zdrój pragnie wyrazić swoją dezaprobatę wobec zachowania osoby lub osób, która lub które dokonały tego aktu wandalizmu. Został zniszczony obiekt, symbol 65-letniej historii naszego Klubu, wzniesiony w czynie społecznym przez osoby, dzięki którym w powojennym Trzcińsku-Zdroju ruszyła piłka nożna. To również symbol łączący przeszłość z teraźniejszością. To tu przebierał się i w przerwie meczu odpoczywał były reprezentant kadry narodowej i to tu obecnie przebierają się juniorzy i trampkarze, być może przyszli kadrowicze. Komu zależało na tym aby zniszczyć ten symbol? To trzeba być bezmyślną istotą, która nie rozróżnia dobra od złych uczynków i nie rozumie, że teraz pieniądze, które można by było przeznaczyć na rozwój młodzieży, będą musiały być wydane na naprawę szkód.
-Straty są ogromne. Okna wyrwano razem z ościeżnicami, zerwano instalację elektryczną, pozrywano płyty gipsowe. Zdemolowano kompletnie szatnie klubu i sędziów, oszczędzono szatnie dla gości. Z budki przy wejściu na stadion zerwano nawet dach razem z krokwiami – mówi Piotr Bugajski, prezes Miejskiego Klubu Sportowego Orzeł Trzcińsko-Zdrój.
Niezwykle uroczystości obchodzono 65-lecie MKS Orzeł Trzcińsko-Zdrój. Na początku Stadionowi Miejskiemu nadano imię Ryszarda Wierzbińskiego i odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwą stadionu. Dokonał tego sam bohater-Ryszard Wierzbiński. To on 46 lat temu reaktywował klub, który wcześniej nazywał się Zryw, a potem Orzeł. Nastąpiło też poświęcenie sztandaru Klubu. Piotr Bugajski, prezes MKS Trzcińsko-Zdrój odniósł się do obecnej ustabilizowanej sytuacji drużyny. Na końcu rozegrano Turniej ku Pamięci Zbyszka Czepana, w którym wzięli udział zawodnicy Orła, oldboje oraz Błękit Pniewo.
I to nie byle jaką rocznicę. Mianowicie 65-lecia klubu Orzeł. Impreza zostanie połączoną z corocznym rozgrywanym Turniejem ku Pamięci Zbyszka Czepana. Uroczystości, w tym odsłonięcie pamiątkowej tablicy, nadanie imienia Stadionowi Miejskiemu w Trzcińsku czy też poświęcenie sztandaru Orła, zaplanowano na dzień 29. czerwca (sobota) br. Poniżej program imprezy.
W kalendarz majowych imprez wpisał się już na dobre trzydniowy rajd rowerowy po terenie powiatu gryfińskiego. Organizatorem tej wyjątkowej wyprawy jest UKS Orlik Trzcińsko, który we współpracy ze Szkołą Podstawową w Trzcińsku-Zdroju i Stowarzyszeniem na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku-Zdroju już po raz piąty zaprosił młodzież do podjęcia wysiłku przejechania 100 km.